سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۴۸ - چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶

رییس شبکه دامپزشکی شهرضا خبر داد:

شهرضا در جایگاه سوم تولید گوشت سفید در استان قرار دارد+تصاویر

امیری، رییس شبکه دامپزشکی شهرضا گفت: این شهرستان در جایگاه سوم تولید گوشت سفید در استان اصفهان قرار دارد.

به گزارش شهرضانیوز، رییس شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا در نشست خبری که به مناسبت هفته دامپزشکی برگزار شد، اظهار کرد: جمعیت دام سبک این شهرستان شامل گوسفند و بز حدود ۲۰۰ هزار رأس است که از این تعداد ۵۰ هزار رأس مربوط به جمعیت دام عشاری است که در فصل بهار و اوایل تابستان در شهرستان حضور دارند.

حمیدرضا امیری اظهار کرد: دام سنگین شهرستان بین ۱۸ تا ۱۹ هزار رأس است که این تعداد بر اساس میزان پروراربندی انجام شده متغیر است.

وی گفت: در شهرضا ۱۷۰ واحد پرورش مرغ وجود دارد و این شهرستان از این نظر دره های نسخت پرورش دهنده مرغ مادر تخم گذار در استان اصفهان است، این در حالی است که ۳ واحد پرورش مرغ تخم گذار، ۲ واحد پرورش بوقلمون،۲ واحد پرورش پولت و ۲ واحد پرورش شترمرغ نیز در شهرستان وجود دارد.

رییس شبکه دامپزشکی شهرضا بیان کرد: شهرضا در جایگاه سوم تولید گوشت سفید و جایگاه دوم تولید عسل در استان اصفهان قرار دارد و تأسیس بیش از ۱۰ کارخانه تولید خوراک دام و داروی دامی در این شهرستان، آن را را در ردیف شهرستانهای برتر استان از این نظر قرار داده است.

امیری از صادرات ۲۵ تن شیرخشک از شهرستان شهرضا به کشورهای اتحادیه اروپا در سال جاری خبر داد و افزود:این در حالی است که سالانه بین ۶ تا ۱۰ عسل نیز از شهرضا به بازارهای جهانی و بیشتر به مقصد کشور مالزی صادر می شود.

امیری گفت: با توجه به وجود مرزهای گسترده و قاچاق گسترده دام در کشور که از علتهای ایجاد بیماریهایی نظیر تب برفکی است، انجام واکسیناسیون زودهنگام در پیشگیری از این بیماریها بسیار مؤثر بوده است.

وی با تأکید بر خودداری از انجام هرگونه ذبح دام در معابر عمومی و خیابانها، اظهار کرد: پیش از این شمار دامهایی که به کشتارگاه وارد می شد حدود ۱۵۰۰ راس در ماه بود در حالی که این رقم در حال حاضر به حدود ۶ هزار رأس رسیده است که نشانه اثربخشی فعالیتهای انجام شده است.

مسئول آزمایشگاه و نظارت بر کارخانجات بخش خصوصی شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا نیز در این نشست خبری گفت: ۹ کارخانه تولید دام و طیور ، در این شهرستان وجود دارد که از این تعداد ۸ واحد فعال است، همچنین ۲ واحد تولیدی مکملهای دامی و ۲ واحد تبدیل ضایعات و تولید پودر ماهی، ۲ کارخانه تولید دی‌کلسیوم فسفات و کارخانه تولید سولفات مس، تولید ضدعفونی دامی و داروسازی دامی نیز در شهرستان وجود دارد.

قدسی ملکیان گفت: ۶ درمانگاه دامپزشکی، یک آزمایشگاه تشخیص دامپزشکی و ۳ مرکز مایه کوبی و فروش واکسن دام و طیور در شهرستان وجود دارد که زیر نظر شبکه دامپزشکی فعالیت می کنند.

مسئول واحد نظارت بر مواد غذایی شبکه دامپزشکی شهرضا نیز در این نشست عنوان کرد: ۱۱۲ واحد فعال عرضه گوشت قرمز و ۷۲ واحد عرضه گوشت سفید و ۹ واحد عرضه تخم مرغ و ۱۰۵ واحد رستوران در این شهرستان وجود دارد.

حمید رییس زاده اضافه کرد: کشتارگاه دام شهرستان با ظرفیت ۳۰ رأس دام سنگین و ۴۰۰ رأس دام سبک و کشتارگاه طیور با ظرفیت ۲ هزار قطعه کشتار در ساعت مشغول ارائه خدمات هستند.

وی گفت: هرگونه ورود و خروج مواد و خروج مواد غذایی اعم از گوشت سفید و قرمز تازه و منجمد و عسل باید با نظارت کامل شبکه دامپزشکی شهرستان انجام شود، این در حالی است که بازدید از پرنده فروشهای سطح شهر نیز با هدف ساماندهی این واحدها و پیشگیری از بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان با همکاری شهرداری و اتاق اصناف انجام می‌شود.

مسئول واحد نظارت بر مواد غذایی شبکه دامپزشکی شهرضا گفت: در ایام محرم امسال حدود ۳۱۲ رأس گوسفند و بره، ۲۲۱ رأس بز و بزغاله و ۴۲ رآس گاه و گوساله بازرسی شد و در مجموع ۱۵۰۰ گوشت و آلایش غیرمصرف انسانی نیز در این ایام معدوم شد یا به مصارف غیر انسانی رسید.

رییس زاده از برگزاری بیش از ۴۱ کلاس اموزشی در سال ۹۶ برای ۸۹۰ نفر از بهره برداران این شهرستان خبر داد و تصریح کرد: در این کلاسها بیماریهای مشترک انسان و دام و بیماریهای انگلی و سالک و سیاه زخم آموزش داده شده است.

به گزارش شهرضانیوز، رییس شبکه دامپزشکی شهرضا در پایان این نشست خبری از نزدیک مراحل اجرایی بخشهای مختلف این شبکه را برای خبرنگاران تشریح کرد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.