سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۱۸ - سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶

نقد و نظر؛

رانت رسانه ای شهرضا در دستان عکاس ویژه

یکی از بزرگترین مشکلات حوزه رسانه شهرضا، رانت رسانه‌ای است که از حدود ۲ سال قبل با دوستی بعضی از اصحاب رسانه با عکاس ویژه ایجاد شده است.

شهرضانیوز – پیمان موحدی/اخیراً تعداد زیادی از افراد در شهرضا علاقه مند به حرفه خبرنگاری شده‌اند، این خبر بسیار خوبی است چون نشان از توسعه فرهنگی شهرستان دارد اما مشکل اینجا است که خبرنگاران تازه‌کار می‌خواهند یک شبه ره صدساله بروند و بدون گذراندن دوره‌های خاص خبری، به عنوان خبرنگار مطرح شوند.

مشکل دیگر در حوزه رسانه شهرضا، سوگلی‌های رسانه‌ای هستند؛ کسانی که هنوز از گرد راه نرسیده با دوربینی در دست، به یار غار برخی از افراد تبدیل شده‌اند و در هر جلسه و مراسمی همچون پروانه گرد آن‌ها می‌گردند، اینها عزیزان آقای مسئول هستند که به عنوان عکاس ویژه مطرح شده‌اند.

از سوی دیگر برخی از فرصت طلبان که در بخش رسانه امکانات بودجه عمومی را در اختیار دارند سعی کرده‌اند با نزدیک شدن به آقای مسئول و عکاس ویژه او، جایگاهی برای خود پیدا کنند.

ثمره این دوستی‌ها تشکیل یک باند رسانه‌ای شد که برخی رسانه های شهرستان را به امکانات مختلف از بودجه عمومی رساند سایر خبرنگاران هم فقط باید نظاره گر این وضعیت باشند.

عکاس ویژه و خبرنگار ویژه که همیشه همراه هم هستند با استفاده از این رانت رسانه‌ای که برای آن‌ها ایجاد شده در هر مراسم و محفلی جولان می‌دهند، با استفاده از تصاویر آرشیوی که باید تنها در اختیار یک رسانه باشد کلیپ تهیه می‌کنند و در ابتدا و انتهای آن لوگوی مخصوص خود را درج و پخش می‌کنند.

حال از مسئولان شهرستان، به ویژه مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چند سؤال داریم: چرا باید امکانات بودجه عمومی در اختیار یک رسانه خصوصی باشد؟ چرا خبرنگاران یک رسانه خصوصی باید با خودروی یک رسانه با اموال عمومی جا به جا شوند و امکانات عمومی را در اختیار داشته باشند؟ مگر این افراد چه خدمتی را به شهرستان کرده‌اند که دیگران از فیض انجام آن محروم بوده‌اند؟ این افراد چه کرده‌اند که باید اینگونه عزیز و همراه آقای مسئول باشند؟

عکاس ویژه در جلسه‌ای خصوصی همکاران خود را منافق خطاب می‌کند، اینها به پشتوانه قدرتمندی است که ایشان از آن برخوردار هستند، طبیعتاً به دنبال این پشتوانه برای ایشان و دوستان همراهشان نیز رانت گسترده رسانه‌ای ایجاد می‌شود.

«تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل»

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.