سرویس: اخبار شهرضا ۲۳:۱۱ - جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶

سیدحسن نصرالله:

حمایت سخاوتمندانه ایران امکان پیروزی بر گروه‌های تروریستی را فراهم کرد

اجازه دهید همه جهان بداند توانی که به ما امکان پیروزی بر گروه‌های تروریستی را داد حمایت سخاوتمندانه ایران بود.

به گزارش شهرضانیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، “سید حسن نصرالله” دبیر کل حزب‌الله لبنان امشب گفت: در سخنرانی اخیر خود قول دادم که پس از پایان یافتن جنگ با النصره سخنرانی انجام دهم و ما یک مرحله را به پایان رسانده و مرحله دیگری را آغاز کردیم. نخست به اسیرانی که به آزادی و وطن بازگشتند تبریک می گویم و همچنین به خانواده همه شهیدان نیز تبریک و تسلیت عرض می کنم و به تمامی مجروحان مجاهد سلام می دهم و از خداوند می خواهم که به آنها صبر دهد و پیروزی در جنگ که روی داد را تبریک می گویم.

وی اضافه کرد: از خانواده هایمان در القاع که در این پیروزی مشارکت داشتند تشکر کرده و واجب می دانم که به باقی خانواده ها تاکید کنم هنوز اجسادی از شهدا وجود دارد که در دستان افراد مسلح بوده و اسیر و مفقودهایی نیز داریم که در جنگ البادیه در اختیار داعش هستند و تعدادی از مفقودان نیز وجود دارند که هنوز مطمئن نیستیم که شهید شده اند. این پرونده را گروه های خاصی با دقت و راستی و اخلاص پیگیری می کنند و من نیز شخصا آن را پیگیری کرده و شبانه روز درباره این موضوع فعالیت می کنیم چون این موضوع یک پایبندی دینی و جهادی در قبال شما به شمار می آید.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: این جنگ با همراهی و تایید سوریه همراه بود و زمانی که به میدان نبرد رفتیم ارتش سوریه در حال جنگ در ارتفاعات فلیطه بود و متاسفانه رسانه ها درباره فداکاری ارتش سوریه در این جبهه منصفانه عمل نکردند و باید از فداکاری ها و شهدا و مجروحان ارتش سوریه تقدیر شود. موضوعی که به نهایی شدن جنگ کمک کرد اقدام از سوی دو جبهه بوده یک جبهه از سوریه و از فلیطه و دیگری از جبهه لبنان در ارتفاعات عرسال و این اقدام باعث گسسته شدن توان دشمن و تسریع در نهایی شدن جنگ شد. یکی از دلایل آزادسازی این ارتفاعات همکاری ارتش سوریه در این جنگ بوده است.

سید حسن نصرالله افزود: وظیفه اخلاقی خود می دانم که از اسد و فرماندهی سوریه و هلال احمر این کشور و تمام کسانی که در میدان نبرد بوده و در بازگرداندن خانواده هایمان کمک کردند تشکر کنم. عبرتی که باید از موضوع مذاکرات بگیریم این بوده که در این عملیات صدها مسلح و هزاران خانواده بدون حضور گروه های بین المللی جابجا شدند. در بخش لبنان، تضمین کننده این عملیمات نیروهای امنیتی لبنانی بوده و در مرزهای سوریه نیز نظام این کشور ضامن انجام این تبادل بود و دو طرف به تمامی تعهدات خود عمل کرده و موضوع به پایان رسید.

وی در ادامه سخنرانی خود گفت: در ارتفاعات عرسال و فلیطه با سلاح و تجربه هایی که با حمایت ایران به آن دست پیدا کرده مبارزه می کردیم و اجازه دهید همه جهان بداند توانی که به ما امکان پیروزی بر گروه های تروریستی را داد حمایت سخاوتمندانه ایران بود.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه گفت: موضوع دیگری که باید درباره آن حرف زده شود مناطقی است که داعش بر آنها سیطره دارد. نخست آنکه داعش بر منطقه وسیعی سیطره دارد که بخشی از آن اراضی لبنان و برخی دیگر اراضی سوریه است که مجموع مساحت آن تقریبا ۲۹۶ کیلومتر مربع است. در حال حاضر این موضوع در کشور کاملا آشکار است که عملیات آزادسازی ارتفاعات راس بعلبک و القاع و بقیه ارتفاعات لبنان باید توسط ارتش لبنان صورت گیرد. طرف های رسمی در لبنان تصمیم گرفتند که ارتش این اقدام را انجام دهد و این عالی است. در واقع ارتش لبنان قادر است که این عملیات را انجام دهد و با امکانات و سلاح و تجهیزاتی که دارد نیاز به کمک هیچ کسی ندارد و درخواست کمک از آمریکا اهانت به ارتش لبنان به شمار می آید.

وی در ادامه این سخنرانی خود گفت: موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنم به کویت ارتباط دارد و آن موضوعی است که به گروه عبدلی که برخی اسم آن را گروه حزب الله گذاشته اند مربوط است. به این موضوع به دلیل آنکه به رسانه ها درز کرد می پردازم  و به همه تاکید می کنم که حزب الله بر بهبود روابط میان لبنان و کویت تاکید دارد و ما موضع کویت و ایستادن آن و خوبی هایش در جنگ تابستان با اسرائیل را می ستاییم و از مواضعش در آن زمان تقدیر می کنیم. نمی خواهیم که هیچ غباری به تیره شدن روابط منتهی شود و آماده مذاکره در این زمینه از کانال های دیپلماتیک هستیم. در این موضوع بخش هایی به حزب الله لبنان و بخش هایی به برادران کویتی ارتباط دارد. به مقامات و مردم کویت می گویم که از گفتن حقیقت واهمه ای ندارم. این سخنان که گفته می شود ما به کویت سلاح ارسال کردیم یا آنکه در کویت سلاح داریم یا اینکه سلاح خریدیم و سلاح قاچاق کردیم صحیح نیست.

سید حسن نصرالله افزود: صحبت ها درباره اینکه وجود گروه حزب الله لبنان در کویت صحیح نبوده و این گفته که حزب الله کویتی ها را تحریک کرده تا به سرنگونی نظام حاکم بپردازند کلامی است که اساس ندارد. هیچ کدام از متهمان در کویت به ذهن خود خطور نداده که به تغییر نظام یا اخلال در امنیت آن بپردازد. امیدوار هستم که این پرونده نیز حل شود و حکمت امیر کویت را ارج می نهیم و امیدواریم از این بحران که بیشتر از حجمش بدان توجه شده خارج شویم.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.