سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۲۷ - دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶

شهردار شهرضا تأکید کرد:

ضرورت ابلاغ لایحه اجرایی قانون مدیریت واحد شهری

جافری گفت: لایحه جامع برنامه مدیریت واحد شهری در برنامه سوم توسعه به تصویب رسیده اما هنوز ابلاغ نشده است.

به گزارش شهرضانیوز؛ شهردار شهرضا صبح امروز در هفتمین نشست تخصصی بررسی راهکارهای افزایش مشارکت زنان در توسعه پایدار با رویکرد فرهنگی اجتماعی، که در سالن اجتماعات شهرداری شهرضا برگزار شد، عنوان کرد: بودجه شهرداریها معادل بودجه کل کشور است که توسط اعضای شورای شهر وصول می شود، پس از این نظر خدمت بزرگی به جامعه شده است اما باید فردی را به عنوان شهردار در سمت اجرایی قرار دهند که دارای سابقه اجرایی کافی و رزومه کاری قابل توجه باشد چون هر فردی، هرقدر هم توانمند باشد، الزاماً یک شهردار خوب نیست.

رحیم جافری با انتقاد از انتزاع سازمان آب از نهاد شهرداریها، اظهار کرد: سالها است گفته می شود سازمان آب زیانده است در حالی که خدمات رفاهی ارائه شده با کارکنان آن با خدمات رفاهی ارائه شده به کارکنان شهرداریها قابل مقایسه نیست این در حالی است که ۴۹ درصد سهام این شهرکت مربوط به شهرداریها است.
وی تأکید کرد: نه تنها سازمان آب بلکه سایر ادارات خدمات رسان نیز باید تحت نظر شهرداریها فعالیت کنند.

به گفته وی، لایحه جامع برنامه مدیریت واحد شهری در برنامه سوم توسعه به تصویب رسیده اما هنوز ابلاغ نشده است، باید بدانیم که امروزه نمی توان شهرها را با دیدگاه های سنتی و همچون گذشته اداره کرد، پس باید حوزه خدمات شهری تحت نظر یک مدیریت واحد عمل کنند.
جافری با تأکید بر ضرورت به روزرسانی قانون شهرداریها، اظهار کرد: اینکه قانون شهرداریها در سال ۱۲۸۹ تصویب شده باعث افتخار است اما این قانون و لوایح مدیریتی ضمیمه آن سالهاست کارایی خود را از دست داده و باید به روز رسانی شوند چون نیازهای مردم و شهرها فرق کرده است.
وی با ابراز تأسف از دخالت برخی از نهادهای سیاسی در حوزه اختیارات شهرداریها اذعان کرد: با وجود اینکه اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا منتخبان مردم در همه سطوح هستند اما باز هم بسیاری از مسئولان اجرایی آنها را در جمع خود، نامحرم می‌دانند.
شهردار شهرضا در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: شوراهای اسلامی از جمله دستاوردهای فکری امام راحل(ره) بود که بعد از گذشتن از مرحله تقنین و اجرا، به عنوان یکی از مهمترین بازوان اجرایی دولتها، کارایی خود را نشان داد.
جافری ادامه داد: متأسفانه نا آگاهی برخی از اعضای شوراهای اسلامی شهرها به قوانین و مقررات و حوزه اختیارات خود و نیز ناآگاهی برخی از نمایندگان مجلس به امور اجرایی حوزه مدیریت شهری باعث شده تا نواقص زیادی در قوانین راجع به فعالیت شوراهای اسلامی و نیز عملکرد این نهاد مشاهده شود.
وی تصریح کرد: شوراها در طول چهار دوره گذشته عملکرد خود را نشان داده اند و اکنون زمان عمل بر اساس فرایند آزمون و خطا در عملکرد این نهاد گذشته است، پس باید با دیدگاهی منطقی و مبتنی بر واقعیت به فعالیتهای این نهاد پرداخته شود.
شهردار شهرضا، ناپایداری عمر شهرداران را از جمله معضلات موجود در فرایند عملکرد شهرداریها برشمرد و افزود: انتخاب شهرداران از سوی اعضای شورای شهر اقدامی بسیار به جا و مناسب بود که در قانون ابلاغ شد اما باید بدانیم هرکسی توان تصدی مسئولیت شهرداری و اداره یک شهر را ندارد.
جافری گفت: شهرضا در همه زمینه های فرهنگی و هنری و علمی از سایر شهرها برتر است و این مسئله را تاریخ پرافتخار آن ثابت می کند.
وی اظهار کرد: شهرداری شهرضا هفت سال قبل از شهرداری اصفهان تأسیس شده و این مسئله نشان دهنده دید باز و آینده نگر مردم این شهر برای ایجاد نهادهای مدنی و اداری است.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.