سرویس: اخبار شهرضا ۲۲:۳۰ - یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶

آب دادن به افعی تشنه در عربستان (۱)

سران کشور عربستان با دعوت از ترامپ برای حضور در کشورشان و انعقاد قرارداد تجاری خرید سلاح از این کشور در واقع به منزله آب دادن به یک افعی تشنه بود هر چند تا سیراب شدن این افعی هنوز راه درازی در پیش است.

شهرضانیوز-صادق صادقی/ دونالد ترامپ در شرایطی عنوان ریاست جمهوری ایالت متحده آمریکا را به دست آورد که این کشور بیش از پیش در بحران خاورمیانه گرفتار شده بود؛ مسئله افغانستان، عراق و سوریه حل نشده بود که متحد دیرینه این کشور به یمن حمله کرد و به این ترتیب در شرایطی بحران در این منطقه به اوج خود رسید که در محافل سیاسی جهان، انگشت اتهام به سوی آمریکا به عنوان متهم ردیف اول این جنجال آفرینی‌ها، اشاره داشت.
سران ماجراجوی عربستان که سودای سروری جهان عرب را در سر می پرورانند، در اقدامی که هرچند انتظار آن می رفت اما انجام آن در این شرایط زودهنگام می نمود، از ترامپ دعوت کردند تا به این کشور سفر کند؛ این سفر به عنوان بخشی از سفر خاورمیانه ای رییس جمهور آمریکا برنامه ریزی شد و مهمترین دستاورد آن شاید در ظاهر انعقاد قراردادی به ارزش بیش از ۱۱۰ هزار ملیارد دلار برای فروش اسلحه به عربستان بود.
اما خروج ترامپ از منطقه همراه با تغییراتی بود که بیش از هرچیزی دست پنهان کشور آمریکا را در کارشکنی های منطقه آشکار کرد؛ به محض خروج ترامپ از عربستان اتحادیه سران کشورهای عربی دچار شکست شد، مهمترین نمونه این کارشکنی قطع روابط عربستان و تعدادی از کشورهای عربی با قطر بود.
تلاش های متعدد سعودی ها برای ایجاد نوعی وحدت سنی و یا عربی بر علیه ایران هم همیشه با شکست مواجه بوده چرا که نه مسلمانان اهل سنت عربستان را به رهبری قبول دارند و نه عرب ها.
در واقع ماجرا اصلا به ایران بر نمی گردد بلکه اختلاف ایدئولوژی و فکری میان اعراب و مسلمانان است که عربستان سعودی از قرن ها پیش در ذیل قدرت در آن قرار گرفته، و ایران بهانه ای بیش نیست.
فقط زمانی که اسلام در جزیره العرب ظهور کرد اهالی این جزیره برای مدت کوتاهی توانستند رهبری کشورهایی که به اسلام گرایش پیدا کرده بودند را عهده دار شوند اما بلا فاصله مسلمانان شام (اموی ها) قدرت را از دست اهالی جزیره العرب خارج کردند و سپس این قدرت میان دمشق و بغداد و ری و خراسان و استانبول و قاهره دست به دست شد و اهالی جزیره العرب دیگر جایگاهی در این جنگ قدرت نداشتند.
رؤیای بازگشت به رهبری جهان اسلام نیز به دلایل مختلف هیچ وقت محقق نشد.
اکنون عربستان را قصد بر آن است که با توسل به قدرت آمریکا رؤیای دیرینه خود را عملی کند اما این رؤیای شیرین در نهایت به کابوسی بدل خواهد شد که در گام نخست، اعراب را در کام خود فرو می برد.
خروج قطر از جمع کشورهای اتحادیه عرب ممکن است آغاز فرایندی باشد که خروج دیگر کشورهای این اتحادیه را به دنبال خواهد داشت.
از سوی دیگر بعد از سفر ترامپ از منطقه خاورمیانه شاهد حمله عناصر گروهک تروریستی داعش به مرقد مطهر امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی در پایتخت ایران بودیم.
به راحتی میتوان به رابطه معنادار بین اتحاد عربستان و آمریکا و پشتیبانی این دو کشور از گروهک داعش با این اقدامات پی برد.

ادامه دارد…

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.