سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۴۶ - یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

حامیان امروز در کابینه فردا؛

ملاک و معیار انتخاب دولتمردان در تراز دهه چهارم انقلاب اسلامی

امروز وظیفه جریان انقلابی است تا راه و مسیر تحقق تفکر انقلابی را در عرصه های مهمی چون فرهنگ، سیاست، اقتصاد و به ویژه در موضوعات مهمی چون تولید، اشتغال، مسکن، صنعت، کشاورزی، بانکداری و …. در برنامه ای قابل تحقق و باورپذیر به مردم ارائه کند.

شهرضانیوز-حجت الاسلام محسن طالب پور/سخن اول: انتخابات در نظام مردم سالاری دینی نه صرفا مسیری برای دست یابی به قدرت، بلکه بستری برای ارتقای فرهنگ سیاسی، تبیین مسایل اصلی کشور، مشارکت وسیع افکار عمومی و چاره جویی مشکلات و تحکیم همدلی ملت در مسیر پیشرفت است .

جمهوریت نظام اقتضا می کند، مردمی که آزادانه انتخاب می کنند راه حل های تفکر انقلابی را برای اداره امور بشناسند و باور کنند .

نهاد دولت، مهم‌ترین بخش هر جامعه است که علاوه بر کارکردهای ذاتی آن همچون اداره و نظم ‌بخشی امور اجتماع، وجود آن برای تحقق تعالیم اسلام و انقلاب ضرورت دارد؛  به‌ طوری‌که برای فعالیت‌ بخشیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن‌هم در تراز دهۀ چهارم، ضروری است دولتی مبتنی بر شاخص‌های خاص و توانمند در این عرصه شکل بگیرد.

 دولت تراز دهۀ چهارم انقلاب اسلامی، یعنی آن دولتی که بتواند نیازهای انقلاب اسلامی را در دهۀ چهارم انقلاب حل کند و نظام اسلامی را به‌ سوی پیشرفت و تعالی و حیات طیبه در ابعاد مختلف هدایت نماید.

تحقق دولت اسلامی با نیازها و شاخص‌هایی که بیان شد، نیازمند افرادی کارآمد و صاحب صلاحیت است.

بدنۀ دولت که شامل رئیس‌جمهور، معاونان، وزیران، رؤسای سازمان‌ها، استانداران، فرمانداران و دیگر مسئولان است، باید برای تحقق دولت مطلوب اسلامی ویژگی‌هایی خاص داشته باشند.

ازآنجا‌ که رئیس این دولت با رأی مردم انتخاب می‌شود و این انتخاب به شکل غیرمستقیم در انتخاب دیگر اعضای دولت دخیل است، لذا نقش مردم در شناخت این ویژگی‌ها و تطبیق آن با کاندیداها بسیار مهم و تعیین‌کننده ارزیابی می‌شود؛ چراکه دولت برآمده از مردم است که می‌تواند دولت اسلامی تراز انقلاب اسلامی را شکل بدهد.

آنگاه که مردم اقناع شوند تنها تفکر انقلابی می تواند کشور را از تنگناها و تهدیدها عبور دهد و فرصت ها را به نتیجه برساند، این باور، مردم را به گزینه ای انقلابی در انتخابات رهنمون خواهد ساخت.

همچنان که اگر ابرهای تردید بر کارآمدی گفتمان انقلاب اسلامی سایه افکند، باور مردم به آن تضعیف خواهد شد. چنانکه در مناظره های سال ۹۲ ، چنین تردیدهایی سایه افکند .

امروز وظیفه جریان انقلابی است تا راه حل های تفکر انقلابی را در عرصه های مهمی چون فرهنگ، سیاست، اقتصاد و به ویژه در موضوعات مهمی چون تولید، اشتغال، مسکن، صنعت، کشاورزی، بانکداری و …. به شکل برنامه ای قابل تحقق و باورپذیر به مردم ارائه کند.

باید نشان داد ساختار اجرایی اداری کشور، چه ایرادهایی دارد و چگونه میتواند در خدمت مردم قرار گیرد . باید نشان داد چگونه میتوان با تبعیض، فقر، فساد مبارزه کرد.

اثبات و تبیین کارآمدی تفکر انقلابی فارغ از هر شخص و چهره و گروه و جناح ، وظیفه ای است که همچنان اصلی ترین دستور کار همه دلسوزان انقلاب و علاقه مندان به پیشرفت کشور است .

اینک در آستانه فرصت مبارک انتخابات بر تمام علاقه مندان به گفتمان انقلاب اسلامی است تا با حرکتی فراگیر و هماهنگ، حقیقت کارآمد و گره گشای تفکر انقلابی را تبیین و در باور عمومی مستحکم کنند ، و اجازه ندهند افرادی با زاویه گرفتن از ولایت و شاخص هایی که مقام معظم رهبری در این سالها مکرر بر آن تاکید فرموده اند، گرایش هایی به اهمال و ناکارآمدی، خود باختگی و محافظه کاری و انحراف را به جامعه تحمیل و در عزم انقلابی مردم تردید ایجاد کنند. از همه نیروهای انقلاب دعوت می کنیم با تمام توان برای شکوفایی ظرفیت انتخابات در مسیر بازیابی مسایل اصلی کشور و راه حل های مبتنی بر منظومه معرفتی آرمانی انقلاب اسلامی در صحنه باشند .

سخن دوم: با فرار رسیدن فصل بهار و آغاز سال جدید، شور و شوقی در سطح جامعه فراگیر شده و انگیزه ها برای حرکت رو به جلو تقویت می گردد.

و این درحالی است که کشور آماده برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا می شود و به این شور و شوق بیش از پیش نیازمند است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با توجه به اهمیت وجود معیارها و شاخص هایی برای مواجهه با نامزدهای انتخاباتی، در سخنانی که در صحن مطهر رضوی ایراد داشتند، به آسیب شناسی ضعف های مدیریتی کشور پرداخته و فرمودند: ما هرجا یک مدیریت انقلابی فعّال پُرتحرّک داشتیم، کار پیش رفته است؛ هرجا مدیریت های ضعیف، بی حال، ناامید، غیرانقلابی، و بی تحرّک داشتیم؛ کارها یا متوقّف مانده است، یا انحراف پیدا کرده است. این مسئله ای است که وجود دارد؛ یک اشکالی و یک ضعفی است که وجود دارد؛ باید مدیران مان انشاءالله پُرانگیزه تر باشند، کارآمدتر باشند، تلاش بیشتری را انجام بدهند، و به حول و قوّه ی الهی همین جور هم خواهد شد.  من به طور قاطع عرض می کنم که اگر مدیریت در بخشهای مختلف کشور، متدین باشد، انقلابی باشد و کارآمد باشد، همه ی مشکلات کشور حل خواهد شد.

تاکید بر ضرورت ارتقاء سه شاخصه تدین، انقلابی و کارآمدی مسئولان، به عنوان راه کار رفع مشکلات کشور، الگویی است که باید در انتخابات پیش رو به گفتمانی فراگیر و آرمانی بزرگ برای حرکت به جلو و معیاری برای بررسی صلاحیت نامزدهای مطرح بدل گردد و نباید فراموش کرد که نظام سیاسی بدون نگاه ارتقائی و تلاش برای شایسته سالاری، در مسیر قهقرا و سقوط قرار خواهد گرفت.

راه رسیدن به کاندیدای اصلح : اما بررسی این سه شاخص در نامزدهای ریاست جمهوری حداقل از سه طریق ممکن خواهد بود:

اولین مکانیزم آنکه در انتخابات ریاست جمهوری نامزدهایی مطابق با قانون و توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت می شوند که مصداق رجال سیاسی بوده و از سوابق مدیریتی کلان کشور برخوردار باشند.

این بدان معنا است که قاعدتا هر یک از نامزدهای وارد میدان شده برای انتخابات، دارای حداقل سابقه مشخص مدیریتی، اجرایی در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بوده و نقاط مثبت و منفی در کارنامه ایشان وجود دارد.

بررسی و ارزیابی با حوصله این سوابق می تواند از نظر رای دهنده گان معیاری مهم برای رسیدن به گزینه شایسته و اصلح باشد.

راهکار دوم توجه به برنامه هایی است که نامزدهای ریاست جمهوری در روزهای پیش رو از طریق رسانه های موجود در اختیار مخاطبین و افکار عمومی قرار می دهند.

طبیعی است که این برنامه ها متفاوت خواهد بود و هر یک از نامزدها با ادبیاتی متفاوت و با اولویت بندی و ترجیحاتی که برآمده از نگرش ایشان است، آن را تنظیم نموده اند که دقت در این برنامه ها می تواند معیاری برای بررسی میزان تدین، انقلابی گری و کارآمدی افراد باشد.

راهکار سوم توجه به تیم همراه و همکاران و حامیان نامزدها است. معمولا هر نامزدی بر آمده از خاستگاه سیاسی –اجتماعی خاصی بوده و افراد و جریانهای سیاسی مشخصی از او حمایت و پشتیبانی خواهند کرد.

طبیعی است که پس از به قدرت رسیدن هم همین اطرافیان و نزدیکان هستند که برای اداره کشور به میدان آمده و معاونین و وزیران و مدیران عالی رتبه دولت از میان همین افراد انتخاب خواهد شد.

برآیند تدین، کارآمدی و روحیه انقلابی این افراد میتواند نمایی از دولتی باشد که با روی کار آمدن نامزد مورد حمایت ایشان شکل خواهد گرفت.

تاکید و التفاوت ویژه به سه گانه تدین و کار آمدی و انقلابی گری همان گونه که حکیم انقلاب تاکید ورزیده اند میتواند مرهمی بر بخشی از دردهای امروز کشور باشد که تحقق آن با بصیرت، هوشیاری و تیزبینی ملت ایران در انتخابات اردیبهشت میسر خواهد شد.

ملاک‌های انتخاب دولت‌مردان در تراز دهه چهارم انقلاب اسلامی

 1. عدالت توأم با معنویت و عقلانیت
 2. حافظ فرهنگ اسلامی
 3. تقوای الهی
 4. روحیه جهادی و خدمت‌گزاری بی‌منت
 5. برخورداری از روحیه انقلابی
 6. ولایت‌مداری
 7. نقد‌پذیری و برخورداری از شرح صدر
 8. مبارزۀ جدی با فقر، فساد و تبعیض
 9. مقاوم و بی‌اعتماد به دشمن
 10. ضد اشرافی‌گری
 11. مدیریت کارآمد

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.