سرویس: اخبار شهرضا ۱۷:۵۵ - چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

در جلسه شورای امور عشایر شهرضا بررسی شد؛

عشایر، الگوهای عملی اقتصاد مقاومتی!

دهقان گفت: یکی از بهترین الگوهای اقتصاد مقاومتی شیوه زندگی عشایری است، در حال حاضر ۲۷ درصد از گوشت قرمز استان اصفهان به وسیله عشایر تأمین می‌شود.

به گزارش شهرضانیوز؛ محسن گلابی، فرماندار شهرضا در جلسه «شورای امور عشایر شهرستان شهرضا» عنوان کرد:  بعضی رفتارهای نادرست خسارتهایی را به محیط زندگی عشایر وارد کرده است که لازم است برای پیگرد آنان دادخواست حقوقی تنظیم و مسئله از طریق مجامع قضایی پیگیری شود.

وی عنوان کرد: راه‌ها و مسیرهای تردد عشایر در منطقه باید احصاء و به عنوان مستثنیات از عوامل تهدید کننده زندگی و احشام عشایر همچون گیاه بهمن پاکسازی شود تا از خسارات وارده جلوگیری شود.

فرماندار شهرضا بیان کرد:  از مهمترین و بهترین اماکن طبیعی شهرستان برای توسعه اکوتوریست در شهرستان، زیستگاه عشایر منطقه است اما حفظ زیستگاه عشایری مهمتر از توسعه اکوتوریست است چرا که اهتمام مجموعه مدیریتی شهرستان بر مقابله با عوامل مخرب محیط زیست است.

گلابی ادامه داد: حضور توریست در مناطق عشایری شهرستان باعث ایجاد ابنوهی از زباله و آشغال در این مناطق خواهد که برای دامهای عشایر بسیار مضر است، البته در صورت تأکید بر ضرورت توسعه اکوتوریست در اینگونه مناطق باید تأمین مناسب برای ضمانت تعهد حفظ سلامت محیط زیست اخذ شود.

وی اضافه کرد: ایجاد و حمایت از منابع درآمدی پایدار برای عشایر و نیز اصلاح معیشت آنها یکی از مهمترین نیازهای جامعه عشایری است، برای این منظور می‌توان از امکانات دانشگاه آزاد شهرضا برای فراوری گیاهان دارویی استفاده شود.

فرماندار شهرضا گفت: در طی اقدامی دیگر در ناحیه صنعتی اسفرجان اراضی صنعتی تنها با دریافت ۱۰ درصد قیمت تمام شده زمین واگذار می‌شود تا عشایر منطقه بتوانند با استفاده از این امکان برای ایجاد مراکز عرضه مستقیم گوشت در کنار جاده شمال – جنوب کشور استفاده کنند.

 ایرج دهقانرییس اداره امور عشایر شهرستان شهرضا نیز در این جلسه عنوان کرد: در حال حاضر ۸ هزار نفر جمعیت عشایری تحت پوشش این اداره اند و از خدمات ارایه شده بهره مند می‌شوند.

وی گفت: یکی از بهترین الگوهای اقتصاد مقاومتی شیوه زندگی عشایری است، در حال حاضر ۲۷ درصد از گوشت قرمز استان اصفهان به وسیله عشایر تأمین می‌شود.

رییس اداره امور عشایر شهرستان شهرضا خاطر نشان کرد: هر سال در شهرستان شهرضا ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتر از مسیرهای عشایری تیغ زنی و اصلاح می‌شود.

دهقان تصریح کرد: متأسفانه مهم ترین معضل عشایر منطقه، خشکسالی است، این معضل موجب فروش زودهنگام دام های عشایری و در نتیجه وارد آمدن خسارات سنگین اقتصادی به این قشر از جامعه است.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ در دو مرحله یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال، اعتبار مقابله با خشکسالی به شهرستان اختصاص یافت که این مبلغ در قالب تسهیلات ۳۰ میلیون ریالی بین عشایر متقاضی توزیع شد.

رییس اداره امور عشایر شهرستان شهرضا اضافه کرد: مرمت و لای روبی حدود ۱۰۰ متر قنات منطقه سلطان خلیل نیز با اختصاص اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال انجام شد؛ همچنین مجوز حفر یک حلقه چاه در منطقه هوک برای تأمین آب شرب عشایر این منطقه، نیز صادر شده که با اختصاص اعتباری بالغ بر ۱۹۰ میلیون ریال عملیات حفاری آن آغاز شده است.

دهقان همچنین از اختصاص ۱۹۲ میلیون ریال اعتبارات شهرستانی و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال از اعتبارات ردیف مدیریت بحران برای کمک به حل معضلات ناشی از خشکسالی در این شهرستان خبر داد و افزود: در سال جاری، ۱۲ باب منبع ذخیره آب شرب با ظرفیت ۲۴۰ مترمکعب در قالب احداث یا تعمیر منبع ایجاد شد.

وی در ادامه گفت: ایجاد ۵ هزارمتر خط انتقال آب شرب انسان و دام؛ ایجاد دو منبع ذخیره آب کشاورزی با ظرفیت هزار مترمکعب، ایجاد چهار هزار متر لوله گذاری خطوط انتقال آب کشاورزی و توزیع ۱۴ هزار متر مکعب آب در قالب طرح آبرسانی سیار از جمله دیگر اقدامات است که در زمینه مقابله با معضل خشکسالی در مناطق عشایری شهرستان انجام شده است.

رییس اداره امور عشایر شهرضا تصریح کرد: برای جایگزینی سوخت فسیلی به جای استفاده از بوته‌ها و منابع طبیعی در منطقه اقدامات زیربنایی بین عشایر انجام شده و خبر داد: برای این منظور در سال جاری ۵۰۰ کپسول گاز مایع و ۶۰ عدد پکیج خورشیدی در بین مناطق عشایری منطقه توزیع شده است.

محسن یونسیبخشدار شهرضا نیز در میان جلسه، اظهار کرد: باید از همه امکانات موجود برای خدمت رسانی به عشایر استفاده کنیم چرا که آنان طلایه داران کم توقع عرصه کار و تلاش و خدمت رسانی در کشور هستند.

وی عنوان کرد: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی میزان بارشها انجام شده در شهرستان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۶۰ درصد افزایش داشته است اما باید از همه امکانات موجود برای جلوگیری و جبران خسارات عشایر از خشکسالی اقدام شود.

بخشدار شهرضا بیان کرد: بر اساس اظهارات عشایر وارد شده به منطقه، خدمات ارائه شده به جامعه عشایری در استان اصفهان و شهرستان شهرضا، رضایت بخش بوده است.

یونسی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به در پیش بودن ایام برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، ادامه داد: بر اساس ضوابط قانونی انتخابات در دو تیره عربلو و عاشوری از مجموع ۴ تیره عشایری شهرستان برگزار می‌شود، این در حالی است که دو تیره عشایری نیز از معرفی نامزد انتخاباتی امتناع کردند.

وی تصریح کرد: ساختمان اداره منابع طبیعی در منطقه سلطان خلیل از توابع روستای اسفرجان برای اخذ آراء واجدان شرایط شرکت در انتخابات از تیره عربلو در نظر گرفته شده، با توجه به گستردگی تیره عاشوری، صندوق سیار اخذ رأی برای این تیره عشایری تا ساعت ۱۴ روز رأی گیری در منطقه آیین قرین و از حدود ساعت ۱۴ در منطقه گُل آجیک روستای کهرویه مستقر خواهد بود.

مختار اسفندیاری در جلسه «شورای امور عشایر شهرستان شهرضا» عنوان کرد: جامعه عشاری یکی از فعالیترین و در عین حال کم توقع ترین جوامع کشور هستند که سهم بسیار زیادی در تولید و اقتصاد کشور ایفا می‌کنند.

وی عنوان کرد: بنیان گذار انقلاب امام خمینی(ره) دیدگاهی الهی به خدمات و تلاشهای جامعه عشایری داشتند و این دیدگاه در سخنان ایشان نمود پیدا کرد که فرمودند: عشایر ذخایر انقلاب هستند.

سرپرست امور عشایر استان اصفهان بیان کرد: عشایر همواره تولید کنندگانی با صداقت و با انصاف هستند که با ایثار در راه اعتلای کشور و انقلاب تلاش می‌کنند و باوجود این توقعات بسیار اندکی نیز دارند.

اسفندیاری اظهار کرد: بخشی از تسهیلات وخدمات ارائه شده توسطه دولت به جامعه عشایری کانالسازی، تسطیح راه‌ها، انتقال آب با خط لوله و ایجاد ایستگاه‌های پمپاژ است، البته هنوز هم نیازهای دیگری در جامعه عشایری وجود دارد که باید تأمین شود.

وی به بخشهایی از سخنان رییس جمهور کشورمان درباره عشایر اشاره کرد و گفت: دکتر روحانی در سمینار عشایری کشور بر ضرورت سودآور بودن فعالیتهای عشایر تأکید کرد، برای تحقق این منظور باید اصول اقتصاد مقاومتی را در زندگی عشایر منطقه اجرا کنیم.

سرپرست امور عشایر استان اصفهان در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر در استان اصفهان ۲۷ هزار نفرند که شامل ۵ هزار خانوار ایل قشقایی، ۲۴ هزار نفر ایل بختیاری شامل ۴ هزار خانوار و ۳ هزار نفر عشایر عرب جرقویه زندگی می‌کنند.

اسفندیاری اظهار کرد: عشایر استان اصفهان یک میلیون رأس دام دارند و در سال ۱۰ هزار تن گوشت قرمز یعنی در حدود ۳۰ درصد از مایحتاج استان اصفهان به این محصول را تولید می‌کنند.

وی بیان کرد: عشایر استان یک سوم صنایع دستی استان را تولید می‌کنند، این در حالی است که جامعه عشایری سالیانه ۳۰ هزار مترمربع صنایع دستی نیز تولید می‌کنند.

سرپرست امور عشایر استان اصفهان با اشاره به تملک عشایر استان اصفهان بر ۲۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، گفت: عشایر استان سالیانه ۱۲۰ هزار تن سیب درختی، ۳۰ تن عسل و بیش از ۵۰ هزار تن انواع لبنیات را تولید می‌کنند.

اسفندیاری در بخش دیگری عنوان کرد، تسطیح راه‌های عشایری را از جمله مهمترین خدمات ادارات امور عشایری استان برشمرد و افزود: سالیانه حدود ۱۵۰۰ کیلومتر از این راه‌ها اصلاح می‌شود.

وی در ادامه گفت: عملیات اجرایی اسکان عشایر استان در حال اجرا است، عشایر داوطلب شرکت در این طرح می‌توانند از مزایای آن استفاده کنند البته اداره امور عشایر قبل از هرچیزی به دنبالا ایجاد شغل و منبع درآمد پایداری برای اینگونه افراد است.

سرپرست امور عشایر استان اصفهان اضافه کرد: یکی از برنامه‌های ابلاغی در برنامه ششم توسعه، تجهیز سالیانه حدود هزار تا ۱۵۰۰ خانوار عشایری به پکیج خورشیدی از جمله تکالیف این اداره در این برنامه است.

اسفندیاری گفت: در شهرستان شهرضا ۴ تا ۵ کانون توسعه عشایری وجود دارد که ظرفیت بسیار مناسبی برای ارائه خدمات نوین به عشایر منطقه است.

وی اظهار کرد: بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه امسال ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی با عشایر داده می‌شود؛ رهبر معظم انقلاب امسال بر ضرورت حمایت از تولید ملی تأکید فرمودند و ارائه اینگونه تسهیلات گام مؤثری در حمایت از تولیدات عشایری است.

سرپرست امور عشایر استان اصفهان در لزوم حمایت از این قشر گفت: هر سیاه چادر عشایری یک مرکز تولید محصولات مختلف فرهنگی و خوراکی و صنایع دستی است پس باید از آن حمایت کنیم.

اسفندیاری در بخش دیگری از سخنان خود، با تأکید بر ضرورت ارائه خدمات مناسب و مفید به عشایر، بیان کرد: میانگین شاخصهای خدمات در بخش عشایری ۵۲ درصد است، در حالی که این میزان در بخش روستایی ۸۰ درصد و در بخش شهری بیش از ۹۰ درصد است.

انتهای پیام/ایمنا

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.