سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۳۰ - سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

عضو هیئت علمی دانشگاه شهرضا؛

نقش نانو ذرات در میزان افزایش بازدهی ذخیره انرژی گرمایی

مطهری گفت: استفاده از فناوری نانو برای افزایش انتقال گرما موجب می‌شود در ازای افزایش یکسان انتقال گرما، مقدار ماده‌ی مصرفی و هزینه کاهش یابد.

به گزارش شهرضانیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهرضا؛ عضو هیئت علمی گروه مکانیک دانشگاه شهرضا گفت: نقش نانو ذرات در میزان افزایش بازدهی ذخیره‌ی انرژی گرمایی در صنایعی که نیازمند ذخیره و مدیریت انرژی گرمایی هستند.

دکتر صادق مطهر از مواد تغییر فاز دهنده به‌عنوان محیط ‌هایی برای ذخیره‌ی انرژی گرمایی که دارای کاربردهای گسترده‌ای هستند یاد کرد و افزود: «مواد تغییر فاز دهنده به دلیل قابلیت ذخیره انرژی گرمایی در سامانه‌های ذخیره‌ی انرژی گرمایی خورشید، مدیریت انرژی ساختمان و دفع شوک‌های گرمایی قطعات الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از معایب این مواد، پایین بودن ضریب رسانایی گرمایی ‌شان است. ازاین‌رو تلاش‌هایی برای افزایش ضریب رسانایی گرمایی آنها در سال‌های اخیر صورت گرفته است. از طرفی، با توسعه‌ی فناوری نانو تولید مواد نانوساختاری که دارای ضریب رسانایی گرمایی بالایی هستند میسر شده است. در این پژوهش تأثیر پراکنش مواد نانوساختار بر روی ویژگی‌های گرمایی و انتقال گرما در مواد تغییر فاز دهنده حاوی مواد نانوساختار بررسی شده است.»

وی در رابطه با مزایای استفاده از فناوری نانو در این حوزه نسبت به روش‌های سنتی افزایش رسانایی گرمایی گفت: «برای افزایش انتقال گرما روش‌های زیادی مانند استفاده از پره ها وجود دارد. استفاده از این روش‌ها منجر به صرف هزینه‌های هنگفت جهت ساخت مبدل‌های گرمایی می‌شود. استفاده از فناوری نانو برای افزایش انتقال گرما موجب می‌شود در ازای افزایش یکسان انتقال گرما، مقدار ماده‌ی مصرفی و هزینه کاهش یابد.»

با پراکنش نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم در ماده‌ی تغییر فاز دهنده، رفتار این ماده در حالت مایع و جامد بهبود یافته و عملکرد گرمایی آن در حین فرایند ذوب و انجماد بهینه شده است.

به گفته‌ی دکتر مطهر، در این پژوهش ابتدا ماده تغییر فاز دهنده‌ی ان-اکتادکان با دمای ذوب ۲۸ درجه‌ی سانتی گراد حاوی نانوذرات تهیه شد. بدین منظور مواد نانوساختار مختلفی آزمایش شدند که در نهایت نانوذرات تایتانیا پایداری نسبتاً بهتری نسبت به سایر مواد نانوساختار از خود بروز دادند. سپس ماده‌ی متشکل از ماده‌ی تغییر فاز دهنده و نانوذرات تایتانیا در یک مبدل گرمایی با شرایط مرزی معلوم در آزمایش ذوب و انجماد مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش در مجله‌ی International Journal of Heat and Mass Transfer با ضریب تأثیر ۲٫۸۵۷ (جلد ۱۰۹، سال ۲۰۱۷، صفحات ۱۳۴ تا ۱۴۶) چاپ شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.