سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۱۱ - دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

استادیار دانشگاه آزاد شهرضا مطرح کرد؛

لزوم تشکیل کارگروه ویژه برای حل مشکل خودکشی/ بیشترین آمار خودکشی مربوط به جوانان است

طالبیان گفت: بیشترین آمار خودکشی بین ۱۵ تا ۴۰ سال گزارش شده که لزوم ایجاد کارگروه ویژه در این زمینه را یادآور می شود تا به وسیله آن مردم را با حقوق شهروندی خود، یعنی آگاهی آشنا کنیم.

به گزارش شهرضا نیوز؛ مشاوران برای روح بخشیدن به زندگی و زندگی بخشیدن به روح نقش آفرین هستند؛ در بسیاری از موارد این مشاوران حلال مشکلات هستند.
به بهانه روز جهانی مشاور، قلم برداشته و در میان مسائل مطرح در این روزها در شهر یک مسئله حائز اهمیت و قابل پیگیری، یعنی خودکشی را مورد توجه قراردادیم.
استاد یار و مدیر گروه رشته روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در گفت و گویی با خبرنگار ما خودکشی را پرخاشگری و خشم فرد علیه خود دانست و عنوان کرد و گفت: برای خودکشی عوامل متعددی وجود دارد که می‌توان در چند دسته کلی آنها را بررسی کرد؛ عوامل فردی مثل شخصیت فرد، ساختار روانی و عصبی، سبک شناختی و نگرشی فرد، عواملی همچون اختلافات زناشویی، والدین، فضا و جو عاطفی نامطلوب خانواده به عنوان عوامل خانوادگی و عوامل اقتصادی از جمله دلایل اصلی این عمل هستند.
محمد حسن طالبیان با بیان این که عوامل اقتصادی مانند بیکاری و کمبود امکانات مالی در گسترش خودکشی موثرند، ادامه داد: علاوه بر این موارد، عوامل اجتماعی- فرهنگی مانند زندگی در محله و منطقه‌ای که بافت فرهنگی آن خودکشی را امری بد طلقی نمی‌کنند و به راحتی دست به خودکشی می‌زنند نیز می‌توانند در افزایش این عامل موثر باشد.
وی خاطرنشان کرد: علل مذهبی و عقیدتی یا به عبارتی ضعف عقیده می‌تواند موجب خود کشی و یا کاهش آن شود که نص صریح قرآن نیز این عمل را نکوهش کرده است.
این استاد دانشگاه با بیان این که در بعضی موارد خودکشی‌های انجام شده ناموفق بوده و فرد در حین این عمل پشیمان می‌شود، عنوان کرد: افرادی که دست به این نوع از خودکشی ها زده، در واقع از خودکشی به عنوان تهدید برای دیگران برای انجام کاری یا عدم انجام کاری استفاده می‌کنند؛ بحث ازدواج‌های تحمیل شده به فرد یا قانع کردن دیگری برای ازدواج با وی می‌تواند از این دسته محسوب شود.
طالبیان ادامه داد: وجود افسردگی به طور کلی مهم ترین عامل خودکشی در افراد متعدد است؛ سازمان بهداشت جهانی به مناسبت هفته جهانی سلامت شعاری را انتخاب کرده است که نشان دهنده اهمیت افسردگی و عواقب ادامه دار بودن آن است.
وی با اشاره به علل متعدد افسردگی، گفت: ناکامی در تحصیل و شغل یا هر مانع دیگری از جمله بی‌هویتی یا نداشتن هویت مثبت می‌تواند ایجاد احساس ناکامی و افسردگی کند.
استادیار دانشگاه آزاد شهرضا بیان کرد: از هم پاشیدگی روانی یا روان گسیختگی در افراد افسرده باعث سردرگمی ‌شده که می تواند موجب خودکشی در افراد شود.
طالبیان با اشاره به سخنان دورکیم، جامعه شناس فرانسوی در مورد خودکشی، اظهارکرد: «گاهی خودکشی‌ها خود خواهانه هستند یعنی فرد در اوج خودخواهی خود را می‌کشد تا این حس را ارضاء کند و در مقابل آن خود‌کشی دیگر خواهانه است که فرد به خاطر دیگران خود را می‌کشد تا او را دریابند.»
وی مهم ترین عامل خودکشی در نوجوانان و جوانان را بی هویتی و یا عدم مدیریت هیجانات دانست و تصریح کرد: نقش رسانه‌ها در شیوع این مورد کم نیست؛ گاهی فیلم‌ها و سریال‌ها ترس افراد را از خودکشی ریخته و فرد به راحتی برای جلب توجه دست به این کار می‌زند.
این روانشناس افزود: تمام عوامل فردی، خانوادگی، اقتصادی، اجتماعی-فرهنگی، مذهبی، در کنار عوامل روانشناختی و جامعه شناختی به صورت زنجیر‌وار فرد را به سمت خودکشی سوق داده و فرد خشم ناشی از این عوامل را بر روی خویشتن تخیله می‌کند.
طالبیان در ادامه افزود: توصیه من به نهادهای ذی‌ربط مانند پزشکی قانونی و بیمارستان‌ها و بهزیستی این است که یک بانک اطلاعاتی ایجاد کرده و در طی یک نشستی با محوریت فرمانداری، شبکه‌های بهداشت، روانشناسان و پزشکان حلقه ای ایجاد شود تا این آمار بررسی شده و طی ارزیابی اقدامات روان‌شناختی و جامعه شناختی بر روی قشر آسیب پذیر شناسایی شود.
وی با بیان این که تاکید اصلی بر روی جوانان است، گفت: بیشترین آمار خودکشی بین ۱۵ تا ۴۰ سال گزارش شده که لزوم ایجاد کارگروه ویژه در این زمینه را یادآور می شود تا به وسیله آن مردم را با حقوق شهروندی خود، یعنی آگاهی آشنا کنیم.
استاد دانشگاه آزاد شهرضا عنوان کرد: آموزش های لازم از جمله کنترل خشم، مدیریت هیجان، مهارت تصمیم گیری و حل مسئله باید به مردم داده شود تا توانمندی‌ها و ظرفیت روانی مردم از این طریق افزایش یابد.
طالبیان در انتها تاکید کرد: آگاه سازی مردم و افزایش توانمندی های آن ها همکاری تمام دستگاه های شهرستانی را می طلبد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.