سرویس: اخبار شهرضا ۱۷:۵۹ - چهارشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

میراثی ماندگار؛

عمل به طب سنتی در طول سبک زندگی موثر است/ افراط و تفریط، برخوردی نامناسب با طب حکیمان کهن

طب سنتی به عنوان میراثی ماندگار از سال‌ها تلاش و مجاهدت حکما، اطبا و دانشمندانی است که آوازه شهرت آن‌ها دنیا را فرا گرفته اما در صورتی مددکار ما در بهداشت و سلامت خواهد بود که به آموزه های آن در طول سبک زندگی توجه شود.

شهرضانیوز-دکتر محمدجعفر طالب پور/ “طب سنتی ایران” میراث ماندگار ما از سال‌ها تلاش و مجاهدت حکما، اطبا و دانشمندانی است که آوازه شهرت آن‌ها دنیا را فرا گرفته است. مقام علمی بزرگ مردانی چون ابن سینا، محمد زکریای رازی، حکیم جرجانی و … بر هیچ‌کس پوشیده نیست و متون و منابع به یادگار مانده از آنان هنوز هم که هنوز است در دانشگاه‌های معتبر دنیا تدریس می‌شود. غفلت از این سرمایه گران‌سنگ آنهم از جانب ایرانیانی که خود میراث دار واقعی آن هستند، کم لطفی و سرمایه سوزی است.

اگر چه خوشبختانه گام‌های بلندی در بهره‌مندی از طب سنتی در کشورمان برداشته شده و با راه اندازی دانشکده‌های طب سنتی افق‌های روشنی پیش روست، اما همچنان غفلت‌ها کم نیستند.

این یادداشت در واقع پیشگفتاری خواهد بود برای مطالبی که در فرصت‌های بعدی در سایت قرار خواهد گرفت:

اول:

«چرا طب سنتی ؟ »، این سوالی است که بسیار شنیده‌ایم و بسیاری تلاش کرده اند در قالب سخنرانی ، سمینار ، کارگاه ، بحث گروهی و … به این سوال پاسخ بدهند. تبیین ارتباط طب سنتی با طب مدرن ، توانمندی‌ها و همچنین اشکالات و ضعف‌های طب سنتی و … موضوعاتی است که در پاسخ به سوال اساسی و کلیدی بالا به آن‌ها پرداخته شود .

باید اعتراف و اذعان کرد که این بحث نیز مانند بسیاری از موضوعات دیگر از جانب «افراط» و «تفریط» آفت زده و آسیب دیده است! عده ای بی توجه به فرهنگ کهن و منابع غنی و تلاش اطبا و حکمای قدیم، «طب سنتی» را از بیخ و بن انکار می‌کنند و «طب مدرن» را برای تامین سلامت و درمان بیماری‌ها کافی می‌دانند و در مقابل گروهی بر پیشرفت‌های چشمگیر و حیران کننده علم پزشکی در پیشگیری و تشخیص و درمان بیماری‌ها چشم بسته و سلامتی را فقط در لابلای دستورات و تدابیر «طب سنتی» می‌جویند. آنچه در فضای مجازی و در قالب برخی گروه‌ها و کانال‌ها اتفاق می‌افتد مشتی است نمونه این زیاده روی‌ها.

 

دوم:

بخش عمده و ارزشمندی از طب سنتی مربوط به “تدابیر” می‌شود! دستورالعمل‌های اجرایی برای سالم ماندن و درمان بیماری‌ها و “طب پیشگیری”. جالب و البته تاسف بار این است که بیشتر افرادی که دنبال بهره‌مندی از ظرفیت‌های طب سنتی‌ هستنداز این بخش گران‌سنگ طب سنتی غافل‌ بوده و بیشتر دنبال “دم نوش” و “جوشانده” و “حب” و … اند. این در حالی است که اگر قرار است طب سنتی مددکار ما در بهداشت و سلامت باشد، باید به آموزه‌های آن در اصلاح “سبک زندگی” توجه داشت. به تجربه هم ثابت شده که در کارگاه‌ها و سمینارها ، آنگاه که از دستورات طب سنتی در حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا به بیماری صحبت می‌کنیم، برای مخاطب جذاب‌تر بوده و حتی برای مخالفان طب سنتی هم شنیدنی و قابل تامل است.

سوم:

طب سنتی در همه‌ی حوزه های مرتبط با سلامت دستورات جالبی دارد؛ بهداشت و سلامت زنان و زایمان، بارداری، اطفال، بلوغ، سالمندان، بهداشت محیط، بهداشت روان، طب ورزشی، تغذیه و … موضوعاتی است که در منابع طب سنتی به آنها پرداخته شده است.

آنچه در این مجال بدنبال آن خواهیم بود، نگاهی منطقی و بدور از افراط و تفریط به طب سنتی و گشودن پنجره ای تازه به بحث سلامت از منظر آموزه‌های طب سنتی.

این مطلب ادامه دارد…

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.