سرویس: اخبار شهرضا ۱۳:۰۸ - شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

سال تولید و اشتغال

نادیده گرفتن پاشنه آشیل تولید و اشتغال، نوعی خود زنی اقتصادی!

طنز است که ما درهای واردات به کشور را باز گذاشته و کالاهایی با قیمت کمتر و مشابه وارد کنیم آنگاه انتظار افزایش رشد اقتصادی داشته باشیم؛ تولید و اشتغال پاشنه آشیل های اقتصاد مقاومتی هستند که بارها رهبری در مورد آن به مسئولین تذکر داده اند.

شهرضانیوز-حکیمه سلحشوری بهزادی/ موفقیت در بخش اقتصاد به عنوان بخش لاینفک و مهم‌ترین و ملموس‌ترین ویژگی جامعه موفق است و شاید مهمتر از بخش‌های فرهنگی، علمی و سیاست خارجی در سال اخیر اقتصاد کشور و معیشت مردم یکی از چند گمشدگانی بودند که در سیاست‌های ریز و کلان دولت مغفول ماند و این امر باعث شد رهبری مجدداً و موکداً سال ۹۶ را سال اقتصاد مقاومتی با تاکید بر تولید و اشتغال نام‌گذاری کنند.

همدردی ایشان با مردمی که روزهای سختی می گذرانند نشان از این دارد که آمارها و ارقام و سخنان حاکی از رشد اقتصادی آن‌طوری که مسئولان این بخش می گویند روبه روشد نیست!

این که رهبری در سخنان خود تولید و اشتغال را مورد تاکید قرار می‌دهند مطلب تازه‌ای نیست، گوشزد ایشان مبنی بر ایمان داشتن و تلاش برای استفاده از توانمندی‌های داخلی تعبیر دیگری است از تولید و اشتغال و تعبیر دیگری است که چشم به نانی که در دست دشمن است نداشته باشید ولی ظاهرا شنونده زیرک نبود. زیرا این تعبیرات یعنی مشکل اقتصادی کشور بیشتر یک مشکل داخلی است و ناشی از سیاست‌های مسئولان و کمتر تحت تأثیر تحریم‌ها و اقتصاد جهانی است.

با وجود این تعبیرها و تفسیرهای رهبری، عجیب است اما هست که مسئولان ما چشم بر توان داخلی بستند و امید داشتند تا با وصل کردن لوکوموتیو اقتصادی کشور به کشورهای اروپایی و امریکایی به رونق اقتصادی برسند. آنها درهای اقتصاد را همچون سیاست خارجی باز گذاشتند، برای جلب اعتماد و خوش آمد کسانی که بر سوء نیتشان در مورد تمام فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی؛ علمی و سیاسی ایران شکی نیست.

آنجا که وزیر امور خارجه می گوید: «متاسفانه آمریکا و سازمان انرژی اتمی بر قول‌هایشان پایبند نبودند» انسان را به شک می اندازد که مگر این سال‌ها غیر از این بوده و مگر انتظار ایشان چیزی غیر از این بوده است؟! خطای اعتماد بیش از حد و دادن امتیاز به دشمنان آشکار کشور در بخش سیاست خارجی، در بخش اقتصادی هم رخ داده است. به گفته بعضی منتقدان این امتیاز دادن‌ها همچون قرار داد ترکمانچای برای کشور ننگین است.

نه تنها در مورد ایران در مورد تمام کشورهای دنیا نیز صدق می کند که تأکید بر توان داخلی پله اول و سکوی پرش رشد اقتصادی کشور است. طنز است که ما درهای واردات به کشور را باز بگذاریم و کالاهایی با قیمت کمتر و مشابه را وارد کنیم آنگاه انتظار داشته باشیم رشد اقتصادی‌ مان رو به افزایش باشد!

اگر در مقدمه خود واردات زیاد باشد _اینجا ازکاهش صادرات غیر نفتی نیز چشم می‌پوشیم_  و چشم بر توانمندیهای داخلی ببندیم آیا نتیجه جز این خواهد بود که کشوری باشیم صرفا مصرف کننده؟! نیتجه ای جز آنکه تولیدی‌های کشور به خاطر بازار نداشتن کالاهایشان ورشکسته بشوند؟! اینجاست که باید گفت به آن نانی که در دست دشمنان است امید نداشته باشید چرا که نان نیست و آجر است و اقتصاد مقاومتی یعنی مواظب باشید دشمنانتان را آجر نکند.

به عبارتی رهبری با این هشدار مجدد به پاشنه آشیل اقتصاد مقاومتی اشاره کرده اند؛ تولید و به دنبال آن اشتغال. هشدار اینکه این عوامل با تیر نیرنگ مشکل در سیاستی داخلی از پای در نیاید چرا که در این صورت خود زنی کرده ایم.

امید داریم که سال جدید مسئولان به کاهش واردات و افزایش صادرات غیر نفتی نگاهی منطقی داشته باشند. معیشت مردم امری است که اگر مغفول بماند رشد در دیگر بعدهای جامعه انتظار اشتباهی است. چرا که گفته اند «هر گاه فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر بیرون خواهد رفت».

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.