سرویس: اقتصادی ۲۰:۱۵ - چهارشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۲

اقتصاد ایران در سال ٩١ با نصف درآمد نفتی اداره شد/مدیریت کامل بازار در ایام انتخابات

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مدیریت کامل بازار در روزهای قبل و پس از انتخابات یکی از ماموریت‌های اصلی این وزراتخانه برای پشتیبانی از حماسه سیاسی است. به گزارش نسل بیدار به نقل از شاتا مهدی غضنفری در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه از مدیریت کامل بازار در روزهای قبل و پس از انتخابات […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مدیریت کامل بازار در روزهای قبل و پس از انتخابات یکی از ماموریت‌های اصلی این وزراتخانه برای پشتیبانی از حماسه سیاسی است.

13911206000435_PhotoA

به گزارش نسل بیدار به نقل از شاتا مهدی غضنفری در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه از مدیریت کامل بازار در روزهای قبل و پس از انتخابات به عنوان یکی از ماموریت‌های همکاران خویش برای پشتیبانی از حماسه سیاسی یاد کرد و اظهار امیدواری کرد که سایر دستگاه ها مرتبط مثل گذشته همراهی بیشتری برای انجام این مهم داشته باشند.

*داده‌ها و اطلاعات حوزه‌های تولیدی به دولت خاصی تعلق ندارد 

دومین موضوعی که وی از آن به عنوان یک وظیفه اساسی برای همکاران خود یاد کرد، فراهم کردن امکان دسترسی همه نامزدهای ریاست جمهوری و مشاوران آنها به اطلاعات مختلف حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت بود ، به همین منظور وی به معاونت برنامه ریزی این وزارتخانه دستور داد، با اطلاع رسانی به موقع، داده‌های مورد نیاز برای تحلیل درست نامزدهای ریاست جمهوری از شرایط موجود تولید و بازار را در اختیار آنان قرار دهد.

از نظر غضنفری داده‌ها و اطلاعات حوزه‌های تولیدی و اقتصادی به مانند ثروت بین نسلی بوده و متعلق به این یا آن دولت نیست، بلکه باید ضمن گردآوری دقیق، بی طرفانه و ذخیره سازی رایانه‌ای همه آن اطلاعات، امکان دسترسی راحت و عادلانه تمامی  تحلیل گران، سرمایه گذاران و متخصصان به آنها را فراهم آورد.

* نامزدهای ریاست جمهوری به جای شعارهای غیر اجرایی مدل توسعه اقتصادی ارایه کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن استقبال از نگاه‌های جدید به اقتصاد ایران که توسط نامزدهای ریاست جمهوری بیان شده، اعلام کرد: تحلیل‌ها و مدل‌هایی که تاکنون مطرح شده، به اندازه کافی فرموله شده و همراه با اعداد و ارقام نبوده ، بنابراین انتظار می رود مشاوران این عزیزان داده‌های مختلف اقتصاد کلان و خرد ایران را جمع آوری کرده و ضمن تبیین یک تحلیل کامل اقتصادی با ذکر آمار و ارقام، یک مدل جامع توسعه اقتصادی طراحی نمایند.

وی تاکید کرد: البته در صورتی که به جای شعارهای غیر اجرایی چنین مدل‌هایی در نطق‌های انتخاباتی بیان شود، شور انتخاباتی مضاعف شده و متخصصان بیشتری وارد صحنه می‌شوند.

* نگاه ساده انگارانه به اقتصاد از پیچیدگی آن نمی‌کاهد

غضنفری با ارایه مثالی به تشریح پیچیدگی‌ امر تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد پرداخت و از آن به عنوان یک حوزه چندان بعدی و نه یک بعدی و یا دو بعدی نام برد و افزود: در حالی که برای ایجاد اشتغال باید سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد، اما ممکن است این کار منجر به افزایش نقدینگی و رشد تورم و یا تشدید معوقات بانکی و تضعیف توان وام دهی شود، یا مثلا ممکن است برای کنترل تورم لازم باشد، نقدینگی به شدت کنترل شود و چنین وضعیتی ممکن است منجر به کاهش سرمایه‌گذاری و اعمال سیاست‌های انقباضی و کاهش تولید و وابستگی بیشتر به واردات و کاهش اشتغال باشد.

وی افزود: به این پارامترها موضوعات اثرگذار دیگری همچون نرخ سود بانکی، تورم ساختاری ناشی از وجود برخی افزایش‌های سالانه و قانونی، کاهش درآمد ارزی، پایین بودن سرمایه بانک‌های دولتی، ناکارآمدی برخی زیرساخت‌های اقتصادی و یا توطئه تحریم‌ها افزوده می‌شود، به این دلیل به طور حتم نامزدهای انتخاباتی می دانند که نگاه ساده انگارنه به اقتصاد نه تنها از پیچیدگی های آن نمی‌کاهد، بلکه موجب می‌شود دولت جدید ما هها به اصطلاح سرگرم اختراع دوباره چرخ شود.

* استقلال ارزی مهمترین برنامه اقتصاد ایران در سال ۹۲  

از نظر غضنفری، با توجه به برنامه های دشمنان قسم خورده نظام مقدس اسلامی، تشدید تحریم ها و امکان کاهش های بعدی در فروش نفت و در نتیجه کاهش درآمدهای ارزی، مهمترین برنامه ای که باید اقتصاد ایران به آن بپردازد موضوع استقلال ارزی است، شعاری که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال ٩٢ و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری مطرح کرده است.

وی درباره استقلال ارزی توضیح داد: معنای آن این است که در صورت قطع کامل فروش نفت و یا رسیدن به سهم صفر درصدی درآمدهای نفتی در بودجه و اقتصاد جمهوری اسلامی ایران چه راهکارهایی برای پایداری این اقتصاد وجود دارد. نباید فراموش کرد که بخش عمده ای از تورم ٣٠ درصدی سال قبل مربوط به این موضوع است و راهی جز استقلال اقتصاد از درآمدهای نفتی وجود ندارد که البته آن هم  بدون تحمل فشارها امکان پذیر نیست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این وزارتخانه در سال گذشته به یاری برنامه‌های متنوع که به موقع خود آنها را خواهیم گفت و همکاری همه مردم شریف کشورمان توانست نیمی از این راه صعب، اما واجب و راهبردی را بپیماید.

غضنفری افزود: به بیان دیگر اقتصاد ما در سال ٩١ توانست با نیمی از درآمدهای نفتی به راه خود ادامه دهد، البته سختی ها و صعوبت های فراوان آن موجب فشارهای بسیاری بر معیشت مردم شد که تلاش شد، بخش کوچکی از آن جبران شود.

* به بهانه تغییر در ترکیب دولت به کار مردم بی توجهی نشود 

وی ضمن تاکید بر وجود راه حل های علمی برای حل مسائل مختلف از همکاران خود خواست در صورت مراجعه مشاوران نامزدها به آنها برای کسب اطلاعات پایه و یا اظهار نظر در باره مدل های پیشنهادی آنان برای حل مسائل اقتصادی و به ویژه تولیدی با دقت نظر و صرف وقت به آنها پاسخ داده و در رفع اشکالات مدل‌های پیشنهادی و تکمیل آنها کمک نمایند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با وجود تفاوت تفاوت نظر و سلیقه میان دولت های مختلف، ولی همه ما عضو و سرباز یک نظام و کشور هستیم و باید در هر شرایطی تنها دغدغه ما  توسعه و آبادانی این مرز و بوم و لاغیر باشد.

غضنفری خطاب به معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید همه در رفع مشکلات و گرفتاری های مردم همچنان اهتمام داشته و خدای ناکرده به بهانه تغییر در ترکیب دولت به کار مردم بی توجهی نشود، وی از معاونان خود خواست ضمن نظارت بر فعالیت زیرمجموعه خود با هر گونه کم توجهی به کار ارباب رجوع برخورد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.