سرویس: اجتماعی ۱۷:۲۶ - چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

رئیس شبکه بهداشت شهرضا:

چهره و فرایند آسیب های اجتماعی تغییر کرده است

رئیس شبکه بهداشت شهرضا گفت: از جمله موارد لازم در بررسی آسیب ها در دوره نوجوانی بررسی همین سطح هوشمندی موجود در گرایش نوجوانان به آسیب های اجتماعی است

به گزارش شهرضانیوز، حجت الله تنهایی در شورای فرهنگی اجتماعی شهرضا، مهم ترین چالش در دوره نوجوانی را ناهمخوانی سرعت موجود در این سن دانست و خاطرنشان کرد: سرعت فعالیت های ما در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی نسبت به سرعت رشد این آسیب ها در جامعه هماهنگ نیست.

وی ادامه داد: لازم است تمام این فعالیت ها در یک اتاق فکر مشترک در شهرستان بررسی شود تا بتوان میزان تاثیرگذاری آن ها را مقایسه کرد.

رئیس شبکه بهداشت شهرضا ترس ها و محافظه کاری های ما نسبت به آسیب های اجتماعی را یکی از مصادیق این تفاوت سرعت برخوردها دانست و عنوان کرد: موضوع دیگر تغییری است که در کشور ما اتفاق افتاده و هوشمندی و هوش هیجانی نوجوانان ما با توجه به گسترش رسانه ها و آموزش ها افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از جمله موارد لازم در بررسی آسیب ها در دوره نوجوانی بررسی همین سطح هوشمندی موجود در گرایش نوجوانان به آسیب های اجتماعی است.

تنهایی با اشاره به اهمیت تحقیق و بررسی دقیق در مواجهه با آسیب های اجتماعی، گفت: متاسفانه در این زمینه تحقیق مناسبی صورت نگرفته است و آمارهای ما برگرفته از آمارهای موجود در شبکه بهداشت جهانی است که شاید یکی از موارد مورد نیاز برای این اتاق فکر شهرستانی، تعامل خوب با دانشگاه ها است.

وی با بیان این که چهره و فرایند آسیب های اجتماعی تغییر کرده است، خاطرنشان کرد:سهل الوصول بودن و آسانی دسترسی به آسیب های اجتماعی یکی از مواردی است که بر سرعت رشد آن ها در جامعه تاثیر گذاشته است

رئیس شبکه بهداشت شهرضا با اشاره به فشارهای موجود برای زیبا جلوه دادن این آسیب ها در سطح جامعه، عنوان کرد: مواردی که از طرف کارشناسان و بسیاری از پدر و مادران آگاه در جامعه، به عننوان آسیب شناخته می شود، از نظر بسیاری از نوجوانان و برخی از بزرگسالان آسیب نیست که این نشان دهنده تغییر نگرش در جامعه است.

وی با اشاره به ضعف شدید عوامل تربیتی در بین نوجوانان، تصریح کرد: همه ما در شناسایی اقدامات اولیه در مواجهه با نوجوانان با مشکل مواجه هستیم.

تنهایی افزود: آن چه نیازمند توجه بیشتر است، لزوم طراحی آموزش های صحیحی در بین نوجوانان است.

وی از جمله این موارد را ترس از آموزش عوارض آسیب ها در نوجوانان دانست و گفت: تجربه ثابت کرده است که آموزش دادن به نوجوانان حتی در موارد آسیب های اجتماعی شدید نیز موثر بوده است.

رئیس شبکه بهداشت شهرضا یکی دیگر از ضعف های موجود در فعالیت ها را، استفاده از روش های آموزشی غیرموثر دانست و عنوان کرد: ما هنوز درگیر آموزش های چهره به چهره، آن هم به یکی از والدین و در زمان خاص هستیم؛ تا فرایند آموزش ما تصحیح نشود، نمی توانیم بر روی افزایش توانمندی های نوجوانان تمرکز کنیم.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.