سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۵۶ - چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵

امام جمعه شهرضا:

فاز نخست مصلای شهرضا به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد/ ظرفیت فضای مجازی برای امر به معروف و نهی از منکر استفاده شود

امام جمعه شهرضا گفت: سقف مصلی مقاومت لازم را در برابر زلزله را نداشت و به دلیل حفظ جان مردم تخریب شد و در حال ساخت مجدد است و به زودی فاز نخست آن به اتمام می‌رسد.

به گزارش شهرضانیوز، حجت‌الاسلام سیف‌الله یعقوبی در نشست خبری با خبرنگاران شهرستان با گرامی‌داشت دهه مبارک فجر، اظهارداشت:پیروزی انقلاب و دوران دفاع مقدس دو رویداد مهم قرن بیستم بود که در هر دو آنها شهدا ما نقش بسیار کلیدی و حساسی داشتند  که باید قدردان آنها باشیم.

وی با بیان اینکه امروز مردم و مسئولان افتخارات ایران اسلامی را مرهون از خود گذشتگی شهدا و ایثار رزمندگان و جانبازان هستند، افزود: دهه فجر، دهه تاریخی و ماندگار به عنوان مقطع بازیابی خاطرات انقلاب اسلامی و گرامیداشت حیات دوباره ملت ایران بوده و از حساس‌ترین برهه‌های تاریخ نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

امام جمعه شهرضا با اشاره به ستاد امربه معروف و نهی از منکر شهرضا، گفت: این ستاد یکی از نهادهای بسیار کلیدی و پرکاربرد در شهرستان است که مسئولان دستگاه‌های مختلف عضو آن هستند و در آن مسائل مربوط به شهرستان مطرح و درباره آن بحث و تبادل نظر می‌شود.

وی با اشاره به امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان، بیان کرد: کسانی در سطح شهر مسئول تذکر لسانی هستند و به خواهران و برادرانی که حجاب مناسبی ندارند تذکر می‌دهند این امر مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز هست.

حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به تأثیر مثبت همکاری نیروی انتطامی و بسیج با ستاد احیا، گفت: در جلسات ستاد امر به معروف و نهی از منکر ابتدا معروفات مورد تشویق قرار می‌گیرد و بعد از آن هم در مورد نهی از منکرات سفارش می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر باید در ادارات دولتی، نهادها و ارگان‌ها اجرا شود، تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر باید در بدنه اجتماع، بازار، مغازه‌ها، خیابان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها اجرایی شود.

وضعیت موجود جامعه از نظر عمل به امر به معروف و نهی از منکر مطلوب نیست

امام جمعه شهرضا با اشاره تشکیل کمیته‌های مختلف در راستای اجرای امربه معروف و نهی از منکر در سطح اصناف، کارخانجات و ادارات شهرستان، افزود: وضعیت موجود جامعه از نظر عمل به امر به معروف و نهی از منکر مطلوب نیست، زیرا در شهرضا حجاب و عفاف یکی از مهمترین زیرساخت‌های فرهنگی و سنتی آن محسوب می‌شود مردم آن به تقوا و دیانت مشهور بوده‌اند نباید بدحجابی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه خوهران و برادران باید به صورت خودجوش به افراد بدحجاب تذکر دهند، گفت: اگر یکی از مأموران تذکر لسانی را به فردی داد، سایر افراد جامعه هم از این اقدام حمایت کنند تا جلوی منکرات گرفته شود.

حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به وضعیت پوشش بعضی از فروشندگان، گفت: در ایجاد این وضعیت عوامل مختلفی مثل مکان فروش، جنس عرضه شده و فروشنده، فقر، تجمل‌گرایی و عدم همخوانی دخل و خرج افراد مؤثر است.

وی با بیان اینکه وقتی اجناس، فروشندگان و فروشگاه‌ها زیاد شد، افراد برای کسب سود بیشتر و جلب مشتریان به دنبال ایجاد جاذبه‌های بیشتری هم هستند، بیان کرد: متأسفانه در این میان برخی افراد با استخدام فروشنده خانم این نیاز را تأمین می‌کنند در حالی که براساس اصول اقتصاد مقاومتی اگر کیفیت اجناس عرضه شده مطلوب و خوب باشد، مشتریان هم به سوی آن جذب می‌شوند.

امام جمعه شهرضا تصریح کرد: در برخی از موارد هم افرادی به دلیل معضلات مالی و معیشتی اقدام به حضور در فروشگاه‌ها می‌کنند که در اینگونه موارد نیز لازم است معیشت عمومی افراد جامعه اصلاح شود.

وی با بیان اینکه قوام این نظام به مردم و خانواده‌های شهدا است، بیان کرد: شهدا به خاطر حفظ دین جان خود را فدا کردند و امروز هم ما وظیفه داریم پیرو آنها و نگهبان راه و هدف آنها باشیم.

پیوندی میان حوزه و دانشگاه شکل نگرفته است

حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به نقش حوزه و دانشگاه در امربه معروف و نهی از منکر، گفت: ۲۷ آذر به دستور امام راحل روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گرفت ولی در عمل پیوندی میان این دو انجام نشده در صورتی که اگر این پیوند تحقق پیدا کند بسیاری از مکشلات جامعه ما برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه روحانیت در کنار دانشگاه و برعکس آن می‌توانند بسیاری از نیازهای همدیگر را برطرف کنند، گفت: اقتصاد جامعه بیمار است و نیاز به طبیبان حاذق دارد اگر بین دانشگاه و حوزه پیوند برقرار می‌شد می‌توانستند در مسائل اقتصادی کمک کنند.

امام جمعه شهرضا با بیان اینکه اجرای اقتصاد مقاومتی در جامعه سبب می‌شود بسیاری از مشکلات جامعه برطرف شود، بیان کرد: با اجرای اقتصاد مقاومتی بسیاری از مشکلات به دست خودمان برطرف می شود و دیگر منتظر دیگران نباید باشیم تا برای کشورمان کار انجام دهند.

وی با اشاره به فضای مجازی و آسیب‌ها و فرصت‌های آن، گفت: امروز فضای مجازی در جامعه به یک گفتمان قالب تبدیل شده و اگر از آن درست استفاده شود می‌تواند مؤثر واقع شود.

حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به حادثه پلاسکو، اظهارداشت: قبل از اینکه صداوسیما حادثه پلاسکو را گزارش دهد از طریق فضای مجازی و در کانال‌های مختلف این واقعه گزارش شد.

وی با بیان اینکه می‌توان از فضای مجازی به نفع ستاد امر به معروف ونهی از منکر استفاده کرد، افزود: آیات و روایات منابع خوبی برای گستری امر به معروف است.

تکمیل فاز نخست مصلای شهرضا در آینده‌ای نزدیک

امام جمعه شهرضا با اشاره به جانمایی مصلای شهرضا، بیان کرد: جانمایی این مصلی در زمان حجت الاسلام ملکیان انجام شده و با توجه به اینکه شهدای گمنام در آن محل دفن شده‌اند و مرحوم حجازی در آن نماز خوانده‌اند، محل آن قابل تغییر نیست.

وی با اشاره به تخریب سقف مصلا، گفت: سقف مصلا مقاومت لازم را در برابر زلزله را نداشت و به دلیل حفظ جان مردم تخریب شد و در حال ساخت مجدد است و به زودی فاز نخست آن به اتمام می‌رسد.

حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به وجود ۲۶ هزار دانش‌آموز در شهرضا، افزود: بدنه آموزش‌وپرورش شهرضا و معلمان آن بسیار متدین و اهل تقوا و دلسوز هستند و این امر سبب شده کیفیت آموزش در مدارس دولتی با غیرانتفاعی رقابت کنند.

وی با بیان اینکه درب آموزش و پرورش و مدارس شهرضا به روی علما و اساتید حوزه باز است، اظهارداشت: هر هفته چند روحانی از قم به شهرضا می‌آیند و در مدارس شهرستان برای پاسخگویی به سئوالات دانش آموزان حضور پیدا می‌کنند.

امام جمعه شهرضا با بیان اینکه کتابخانه مسجد صدیقه طاهره(س) یکی از مراکز علمی، فرهنگی شهرستان است، گفت: این کتابخانه روزانه پذیرای حدود ۳۰۰ نفر از دانش آموزانی است که برای تحصیل و کنکور به آن مراجعه می‌کنند.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم جلوی گسترش فضای مجازی را بگیریم، بیان کرد: فرهنگ را باید به شکلی اجرا کنیم که دانش‌آموزان به سمت شبکه‌های غیرمجاز نروند و معنویت و دین او نباید این اجازه را به او بدهد.

حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به درپیش بودن انتخابات، گفت: کسانی که نامزد انتخابات شورای شهر می‌شوند بحث قومیت‌ها را مطرح نکنند و وحدت و برادری را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه نامزدها خوبی‌های همدیگر را بیان کنند، اظهارداشت: نامزدها اخلاق اسلامی را رعایت کنند و از تخریب یکدیگر خوددداری کنند از تخریب کسی به جایی نمی‌رسد.

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.