سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۲۵ - سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵

رئیس پلیس فتا شهرضا:

اشتراک عکس‌ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی از بدترین آسیب‌ها است

رئیس پلیس فضای تبادل اطلاعات شهرضا گفت: اشتراک عکس‌ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی یکی از بدترین آسیب‌های این فضا است که این مسئله تاکنون منجر به وقوع جرایم زیاد و در نتیجه طرح پرونده‌های دعاوی در محاکم دادگستری شده است.

به گزارش شهرضانیوز، مهدی الصاق در جلسه کمیته تخصصی امور بانوان که با هدف آسیب‌شناسی فضای مجازی برگزار شد با بیان اینکه سهولت گفت وگو و تبادل اطلاعات با دیگران از طریق چت و سرعت تبادل اطلاعات و ناشناخته ماندن مبادله کنندگان از مهمترین ویژگی‌های فضای مجازی است، اظهارداشت: این شبکه جهانی در حال گسترش، روی دیگری نیز دارد و آن وجود خطرات بالقوه است که گاهی می‌تواند به خساراتی بزرگ و جبران ناپذیر برای فرد و جامعهمبدل شود.

وی افزود: گسترش امکانات اینترنت در فضای جامعه سبب بروز فرصت‌هایی برای افزایش آگاهی افراد و حتی ایجاد اشتغال برای برخی شده است، ولی تهدیداتی نیز به همراه دارد و در فضاهای مجازی حوزه تولید، انتقال و مصرف اطلاعات با شیوه سنتی متفاوت است.

رئیس پلیس فضای تبادل اطلاعات شهرضا با اشاره به ماهواره، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، گفت: این امکانات هم نقاط مثبت دارد و هم نقاط منفی، در بسیاری از موارد این امکانات برای مردم فرصت هستند اما در مواقعی دیگر به عنوان تهدیدات خطرناکی برای فرهنگ جامعه محسوب می‌شوند.

 وی با بیان اینکه دشمن با هدف استحاله فرهنگی، اعتقادی و سیاسی برنامه‌های مختلفی را از طریق فضای مجازی اجرا می‌کند، افزود: باید اطلاع و دانش عمومی درباره آسیب‌های این فضا افزایش یابد تا با استفاده مناسب از مزایای آن، از این آسیب‌ها در امان باشند.

وی با تأکید بر اینکه استفاده افراطی از فضای مجازی سبک زندگی ما را تحت الشعاع قرار داده است، تصریح کرد: امروز فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مردم را از بیرون خانه‌ها به یکدیگر نزدیک و در درون خانه‌ها فاصله و دوری ایجاد می‌کند.

متأسفانه آمار دقیقی از چگونگی آسیب‌های اجتماعی در شهرستان وجود ندارد

الصاق با اشاره به اینکه متأسفانه آمار دقیقی از چگونگی آسیب‌های اجتماعی در شهرستان وجود ندارد، اظهارداشت: فضای مجازی مجموعه‌ای از آسیب‌های مشترک را در تمام کشور و بر روی همه انسان‌ها داشته و لازم است برای مقابله با آنها برنامه‌ریزی شود.

وی بیان کرد: مسئولان فرهنگی باید بدانند که شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بیشتر از آن چه مشکلات اخلاقی به بار بیاورد، مسائل اجتماعی را تحت الشعاع قرار داده و باید از منظر مقابله با مسائل اجتماعی و خانوادگی به این امکانات نگاه کنیم.

رئیس پلیس فتای شهرضا با بیان اینکه تزلزل در بنیان خانواده و مشکلات روابط اجتماعی بین افراد مهمترین معضلات اجتماعی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود، گفت: یکی از آسیب‌های فضای مجازی، استفاده بی رویه و بدون برنامه زوجین از آن است که به ایجاد و تقویت روحیه بی‌اعتمادی بین آنها منجر می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه تهدیدها و آسیب‌های فضای مجازی باید برای خانواده‌ها و مراکز آموزشی به صورت کارشناسی تشریح و تبیین شود، افزود: استفاده گسترده از تلفن همراه در خانواده‌ها و شیوع آن به ویژه در بین کودکان و نوجوانان ضرورت اعمال قوانین نظارتی از سوی والدین را دوچندان کرده است.

الصاق با اشاره به اعتیاد افراد به شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، گفت: مصنوعی شدن ارتباطات و از بین رفتن روابط صحیح اجتماعی، تضعیف نهاد خانواده و صله رحم، بی‌هویتی و بحران هویت و تقوی از آسیب‌‌های فضای مجازی است.

وی با بیان اینکه نیمی از کاربردان اینترنت در منطقه خاورمیانه در ایران هستند به همین دلیل لازم است مردم جامعه ما بیشترین آموزش‌ها را در این زمینهفراگیرند، بیان کرد: فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با سرعت وارد کشور ما شد در صورتی که شرایط فرهنگی کشور آمادگی لازم را برای پذیرفتن این فناوری نداشت از این رو مشکلات و مسائل بسیاری در جامعه به وجود آمده است.

اشتراک عکس‌ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی یکی از بدترین آسیب‌های این فضا است

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات شهرضا با تأکید بر اینکه اشتراک عکس‌ها و اطلاعات شخصی در فضای مجازی یکی از بدترین آسیب‌های این فضا است، افزود: این مسئله تاکنون منجر به وقوع جرایم زیاد و در نتیجه طرح پرونده‌های دعاوی در محاکم دادگستری شده است.

وی با بیان اینکه تولید محتوا و آسیب شناسی کارشناسی مهمترین راه مقابله با هجمه های فرهنگی دشمنان از طریق شبکه های اجتماعی و فضای مجازی است که مسئولان باید به آن توجه ویژه داشته باشند، خاطرنشان کرد: متأسفانه شرم و حیای حاکم بر شخصیت خانوادگی در جامعه سبب اجتناب بسیاری از خانواده‌ها با پلیس و طرح شکایت و یا اطلاع رسانی درباره اخاذی‌ها و سایر جرایم در این زمینه شده و لازم است فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب در این زمینه انجام شود.

الصاق با بیان اینکه کنترل و اشراف والدین در استفاده فرزندان از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مهمترین راه برای مقابله با معضلات و مشکلات این فضا است، افزود: متاسفانه والدین بدون آگاهی از معضلات و مشکلات فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت را در اختیار فرزندان خود قرار می دهند و هیچ نظارتی نیز در این زمینه انجام نمی‌دهند.

خانواده‌ها در صورت مواجه شدن با هر نوع تهدیدی به پلیس مراجعه کنند

وی گفت: قانونگذار در قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم سایبری همان مجازات‌هایی را که برای مجرمان در فضای حقیقی در نظر گرفته برای مجرمان فضای سایبری هم اعمال کرده به همین دلیل خانواده‌ها باید با اطمینان خاطر داشته باشند که در صورت مواجه شدن با هر نوع تهدیدی به پلیس مراجعه کنند.

رئیس پلیس فتا شهرضا بیان کرد: جوانان و نوجوانان نیز بدون هدف و انگیزه خاصی به فضای مجازی رجوع می‌کنند که این امر در مواردی سبب ورود افراد به شبکه‌های غیر اخلاقی می‌شود که مشکلات بسیاری برای آنها و جامعه ایجاد می‌کند، بنابراین رجوع هدفمند افراد به فضای مجازی باید در جامعه نهادینه شود.

قربانیان جنگ نرم دشمن سبب سرافکندگی خانواده‌ها می‌شوند

وی با بیان اینکه دین‌زدایی یکی از مهمترین اهداف استکبار جهانی از فعالیت در فضای مجازی است، افزود: قربانیان جنگ‌های سخت به عنوان شهید و جانباز شناخته شده و جزء افتخارات ملی محسوب می‌شوند و همه افراد به دوستی و یا همراهی با آنها افتخار می‌کنند اما متأسفانه قربانیان جنگ نرم دشمن سبب سرافکندگی خانواده‌ها و باعث بروز مشکلاتی برای جامعه می‌شوند.

وی گفت: گفت: برای جلوگیری از نفوذ دشمنان به جامعه ایران اسلامی از طریق شبکه های اجتماعی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، خانواده ها باید زمان را مدیریت کرده و استفاده فرزندان از این امکانات را کنترل کنند.

الصاق با بیان اینکه دشمن در جریان جنگ سخت نظامی به شدت شکست خورد و مواضع نظامی و سنگرهای پشتیبانی او نابود شد، افزود: در جریان جنگ نرم مواضع دشمن تا خانه‌های مسکونی برخی از افراد پیشروی کرده که نمونه آن نصب ماهواره بر پشت بام‌ها است.

وی بیان کرد: ترویج فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی باید در بین خانواده های ایرانی نهادینه شود چرا که متخصصان ایرانی در این زمینه عملکرد بسیار مناسبی داشته‌اند به طوری که یکی از شبکه‌های ایرانی بیش از سه میلیون کاربر دارد که این مهم نشان از کیفیت تولیدات این شبکه است.

رئیس پلیس فتا شهرضا گفت: برداشت‌های اینترنتی غیر مجاز، هتک هیثیت و کلاهبرداری های رایانه‌ای بیشترین فراوانی جرایم فضای مجازی را به خود اختصاص داده‌اند.

ترویج فساد و فحشا، اعتیاد به مواد مخدر و کلاهبرداری از مهمترین آسیب‌های فضای مجازی است

وی افزود: ترویج خشونت، ترویج فساد و فحشا، اعتیاد به مواد مخدر و کلاهبرداری از جمله مهمترین آسیب‌های فضای مجازی است و ما نمی‌توانیم استفاده از تکنولوژی را محدود کنیم اما می‌توانیم شیوه استفاده از آن را قانونمند و سازماندهی کنیم که در این زمینه والدین نقش بسیار مؤثری بر عهده دارند.

الصاق گفت: پدران و مادران باید محیط امن و مبتنی بر روابط دوستانه را در خانواده‌ها ایجاد کنند تا در صورت بروز مشکلاتی نظیر اخاذی برخی از شیادان از فرزندان، آنها بتوانند بدون ترس مسائل را با والدین مطرح کنند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.