سرویس: اخبار شهرضا ۱۵:۲۴ - دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۵

رئیس اداره تعاون شهرضا خبر داد

استقرار صنایع سبز در روستاهای شهرضا در راستای جلوگیری از مهاجرت

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرضا گفت: در نظر است تا صنایعی که آلایندگی نداشته و اشتغال بالایی دارند به روستاها هدایت شود تا روند مهاجرت در شهرستان به صورت معکوس انجام شود.

مصطفی اباذری در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به مسکن مهر شهرضا، اظهارداشت: هزار و ۶۸۰  واحد مسکن مهر در شهرضا با عاملیت شرکت‌های تعاونی ساخته و تحویل متقاضیان شد و با ساخت مساکن و تحویل آنها، ماموریت آنها تمام شده و در حال مفاصاحساب و انحلال هستند.

وی با بیان اینکه شرکت تعاونی کامیون‌داران و فرهنگیان شهرضا با بیش از ۵ هزار نفر اشتغال، از بزرگترین شرکت تعاونی‌های استان هستند، افزود: امسال ۲۳۵ کارفرما با اشتغال ۵۳۴ نفر از خدمات کمک هزینه دولت در زمینه تخفیف پرداخت بیمه توسط کارفرما استفاده کرده‌اند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرضا با بیان اینکه در ابتدای سال ۶۰۰ نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کردند، گفت: در طول سال نیز ۹۶۹ نفر به این عدد اضافه شده اما اکنون این تعداد ۷۵۰ نفر شده که نشان دهنده بازگشت آنان به کار و بهبود و رونق کارخانجات تولیدی است.

وی با بیان اینکه امسال ۵۰ حادثه در محیط‌های کارگاهی شهرستان اتفاق افتاده، بیان کرد: به کارفرمایان توصیه می‌شود تا بیمه حوادث کارگاهی را به صورت بی نام تنظیم کنند تا در زمان وقوع حادثه برای تمامی کارگران قابل استفاده باشد.

فعالیت ۱۱۵ شرکت تعاونی فعال در شهرستان شهرضا

اباذری با اشاره به فعالیت ۱۱۵ شرکت تعاونی فعال در شهرستان شهرضا، افزود: یکی از مهمترین تعاونی‌های شهرستان، تعاونی کامیونداران است که ۸۰ درصد از حمل و نقل جاده‌ای شهرستان را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به صادرات ۲ میلیون دلاری محصولات تعاونی‌های شهرضا گفت: امسال در شرکت‌های تعاونی شهرستان شهرضا صادرات محصولات مختلف به ارزش ۲ میلیون و ۹۲۸ هزار دلار انجام شده است، این محصولات بیشتر در زمینه‌های صنعتی و کشاورزی بوده است.

وجود ۷هزار و ۷۰۰ نفر نیروی جویای کار در شهرستان

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرضا با اشاره به وجود ۷هزار و ۷۰۰ نفر نیروی جویای کار در این شهرستان، بیان کرد: امسال ۸۰۴ درخواست و شکایت در حوزه صیانت از نیروی کار به ثبت رسیده و به دنبال آن تاکنون ۷۰۰ رأی  نیز برای این پرونده‌ها صادر شده است.

اباذری گفت: مهاجرت از شهرستان‌ها و مناطق اطراف به شهرضا، خشکسالی و خالی شدن روستاها از سنکه و افزایش نرخ شهرنشینی، مهمترین علل بیکاری در شهرضا هستند.

وی با بیان اینکه نسبت جمعیت شهرنشینی در شهرستان شهرضا ۸۷ درصد است، گفت: روستاهای شهرستان که مرکز تولیدات بوده به مرور زمان خالی از سکنه شده که نشان دهنده وجود امکانات و درآمد بالا در شهر و خشکسالی‌های اخیر است.

برگزاری ۱۵۰۰ ساعت آموزش برای اصناف شهرستان

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرضا با اشاره به برگزاری ۱۵۰۰ ساعت آموزش اصناف شهرستان، اظهارداشت: زمانی که کارفرما و کارگر از قوانین کار اطلاعات کافی داشته باشند می‌توانند با مدیریت بهتر شرایط مشکلات کار و کارگر را به حداقل برسانند.

وی با اشاره شکایت‌های کارگران و کارفرمایان گفت: در سنوات گذشته نسبت شکایت واحدهای صنعتی به اماکن صنفی ۶۰ به ۴۰ درصد بوده که به دلیل آموزش‌های ارائه شده با صاحبان صنوف مختلف، آمار شکایات این قشر کاهش و در مقابل شکایات واحدهای صنعتی افزایش پیدا کرده است.

به استقرار صنایع غیر آلاینده در روستاها

اباذری با اشاره به استقرار صنایع غیر آلاینده در روستاها، بیان کرد: در نظر است تا صنایعی که آلایندگی نداشته و اشتغال بالایی دارند به روستاها هدایت شود تا روند مهاجرت در شهرستان به صورت معکوس انجام شود.

وی اظهارداشت: وجود شرایط خاص جغرافیایی، برخورداری از معادن غنی، آب و خاک مناسب و نیروی کار جوان از جمله فرصتها و مزایای اشتغال در شهرستان شهرضا است.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا افزود: مجموعه این زیرساخت‌های صنعتی شرایط مطلوبی برای ایجاد اشتغال در شهرستان ایجاد کرده که باید از آنها بهره برداری مناسبی انجام شود.

وی با اشاره به تلاش و همکاری فرمانداری و دستگاه‌های خدمات رسان شهرستان برای حفظ شرایط موجود اشتغال و افزایش آن، گفت: لازم است تا شورای اسلامی کار در شرکت‌های بالای ۵۰ نفر کارگر تشکیل شود تا بتوانند از حقوق کارگران دفاع کنند .

اباذری با اشاره از فعالیت ۸ هزار نفر در واحدهای صنعتی شهرضا، تصریح کرد: این تعداد در ۸ هزار واحد صنفی فعال در شهرستان مشغول به کار هستند وجمعیت فعال این شهرستان نیز ۵۴ هزار و ۹۵۷ نفر است.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.