سرویس: اخبار شهرضا ۱۳:۰۳ - دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۵

شهرضانیوز گزارش می‌دهد

معضل بد مصرف کردن آب در شهرضا کم‌آبی را تشدید می‌کند/ پلمب ۴۹ چاه غیرمجاز در شهرستان شهرضا

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان شهرضا مطرح شد که متأسفانه بیش از آنکه خطر کم آبی ما را تهدید کند، با معضل بد مصرف کردن آب در شهرضا مواجه هستیم.

به گزارش شهرضانیوز، فرماندار شهرضا عصر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان شهرضا، با اشاره به وقوع حادثه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو تهران، اظهارداشت: وقوع این حادثه دلخراش، هشداری به همه مردم و مسئولان بود تا قبل از وقوع حوادث و سوانح برای پیشگیری از آن اقدام کنند.

محسن گلابی افزود: یکی از اقدامات مؤثر در جهت مقابله با حوادث گوناگون تجهیز کمیته‌های مدیریت بحران شهرستان‌ها است تا امکان مناسب برای مقابله با حوادث و سوانح گوناگون را داشته باشند.

وی گفت: در شهرضا کارخانجات شیمیایی به ویژه در مجموعه شهرک رازی مستقر بوده و لازم است برای با تهیه و تکمیل بانک‌های اطلاعاتی و انجام بازرسی‌های مستمر در این زمینه، از بروز حوادث احتمالی پیشگیری شود.

فرماندار شهرضا بیان کرد: یکی از ویژگی‌های شهرستان شهرضا استقرار در مسیر جاده ترانزیت شمال جنوب کشور است که در کنار عبور ریل راه آهن از شهرستان، امکان بروز حوادث ناگهانی را افزایش میدهد و لازم است برای مقابله با آنها آمادگی لازم را داشته باشم.

وی وجود چاه‌های غیر مجاز را تهدید دیگری برشمرد و با تأکید بر ضرورت مقابله با آن، تصریح کرد: مقابله با چاه‌های غیر مجاز نیازمند یک همت منطقه‌ای است، اگر قرار باشد بهره برداری از منابع آب زیرزمینی در شهرضا کنترل شود اما در سایر شهرستان‌ها رویه سابق ادامه داشته باشد، در اصل اقدام قابل توجهی انجام نشده است.

گلابی بیان کرد: متأسفانه بیش از آنکه خطر کم آبی ما را تهدید کند، با معضل بد مصرف کردن آب مواجه هستیم.

پلمب ۴۹ چاه غیرمجاز در شهرستان شهرضا

رئیس اداره منابع آب شهرستان شهرضا در ادامه جلسه، بیان کرد: اجرای مقررات شورای عالی حفاظت از منابع آب و سایر شوراها و نهادهای قانونی ذیصلاح در این زمینه ضروری است زیرا هدف از وضع و ابلاغ اینگونه از مقررات و قوانین، حفظ منابع آبی موجود و مقابله با بحران‌هایی همانند پدیده خشکسالی است.

محمدرضا اخلاصی با اشاره به اجرای طرح «تعادل بخشی» در ادارات منابع آب کشور از سال‌های گذشته، اظهارداشت: در قالب اجرای این طرح، پروژه‌های مختلفی از جمله اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره برداری از چاه‌ها ابلاغ و در حال اجرا است.

وی با اشاره به تشدید نظارت مأموران این اداره بر جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز در این شهرستان، گفت: در حدود ۲ ماه اخیر ۲۶ حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان پر شده که با احتساب ۲۳ حلقه چاه که از ابتدای امسال پر شده بود، مجموع چاه‌های غیر مجاز پلمپ شده در شهرستان به ۴۹ عدد رسیده است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان شهرضا با اشاره به همکاری کشاورزان مناطق مختلف روستایی شهرستان شهرضا برای شناسایی و پلمپ چاه‌های غیر مجاز، بیان کرد: اگر کشاورزان منطقه برای پلمپ این چاه‌ها اقدام کنند، اداره منابع آب شهرستان نیز در مقابل این همکاری، از طرح شکایت در مراجع قضایی برای دریافت خسارت وارده به آبخوان، خودداری می‌کند.

بخشدار شهرضا در ادامه جلسه، بیان کرد: تاکنون اقدامات خوبی برای مقابله با حفر چاه‌های غیر مجاز در شهرستان انجام شده و مجموعه مدیریتی شهرستان نیز با حمایت قاطع از اقدامات قانونی انجام شده در این زمینه در راستای حفظ حقوق مردم تلاش می‌کنند.

محسن یونسی اظهارداشت: به دهیاری‌ها و اعضای شوراهای اسلامی بخش مرکزی نیز ابلاغ شده تا همکاری لازم در این زمینه را با اداره منابع آب شهرستان انجام دهند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در آخرین مرحله از سرشماری نفوس و مسکن شهرستان، تعداد اعضای «روستای هوک» به بیش از ۲۰ خانوار افزایش یافته است در سال آینده امکان ایجاد شبکه لوله‌کشی آب روستایی در این روستا نیز فراهم می‌شود.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.