سرویس: اخبار شهرضا ۱۸:۰۲ - پنج شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵

رئيس توليدات گياهي جهاد كشاورزي شهرضا:

آفت کرم گلوگاه انار باغداران شهرضا را متحمل ضرر زیادی کرده است

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرضا گفت: آفت کرم گلوگاه انار هرساله به‌ویژه در سال زراعی گذشته خسارت قابل توجهی به محصول انار شهرضا وارد و باغداران انار را متحمل ضرر زیادی کرده است.

مرتضی کافی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به وضعیت کاشت گندم وجو در شهرستان شهرضا در سال زراعی امسال، اظهارداشت: با وجود تداوم خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی و متعافب آن عدم تخصیص آب به کانال مهیار در سال زراعی امسال حدود ۳۳۰۰ هکتار جو از ارقام مرغوب از لحاظ کمی وکیفی و سازگاری با شرایط آب وهوایی مناطق مختلف شهرستان شامل نصرت، بهرخ، فجر۳۰، یوسف ،گوهران در مناطق تحت پوشش شهرستان مورد کاشت قرار گرفته که نسبت به سال گذشته کاهش سطح نداشته است.

وی افزود: حدود ۱۳۵۰هکتار از اراضی شهرستان تحت پوشش گندم قرار گرفته که در این سطوح علاوه بر بذور گواهی شده قبلی از بذور جدیدتر با عملکرد کمی وکیفی بالا شامل سیوند و سیروان نیز استفاده شده است.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرضا با بیان اینکه سطوح کاشت گندم نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته، گفت: در این ارتباط یکی از رویکردهای این مدیریت به منظور استفاده بهینه از منابع آبی و افزایش بهره وری نظارت پیشرفته به مراحل کاشت ، داشت و برداشت است تا با استفاده از ارقام مرغوب و رفع نیازهای غذایی، مبارزه با علف‌های هرز و کاهش ضایعات برداشت با ارتقاء عملکرد در واحد سطح شاهد افزایش تولید نسبت به  سال گذشته با توجه به کاهش سطح زیر کشت باشیم.

وی بیان کرد: سطوح مذکور در حال حاضر از سطح سبز مطلوبی برخوردار است و به منظور استفاده بهینه از آب، سطوح قابل ملاحظه‌ای از کشت‌های پاییزه شهرستان با استفاده از  سیستم‌های آبیاری تحت فشار، بارانی ونیز سیستم های آبیاری کم فشار کشت گردیده وسطوح محدودی نیز بصورت پایلوت تحت سیستم آبیاری  میکرو قرار گرفته است.

 کافی تصریح کرد: یکی از شاخص‌های بارز شهرستان شهرضا تولید بذور گواهی شده مادری است که در سال زراعی ۹۶-۹۵ حدود ۲۰۰ هکتار از سطوح کشت این شهرستان به تکثیر بذور گندم شامل سیروان و پارسی اختصاص یافته است.

آفت کرم گلوگاه انار باغداران شهرضا را متحمل ضرر زیادی کرده است

وی با اشاره به برگزاری جلسه بررسی راهکارهای علمی و عملی مبارزه با کرم گلوگاه انار در جهاد کشاورزی شهرضا، اظهارداشت: آفت کرم گلوگاه انار هرساله به‌ویژه در سال زراعی گذشته خسارت قابل توجهی به محصول انار شهرضا وارد و باغداران انار را متحمل ضرر زیادی کرده است.

 رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرضا گفت: جهاد کشاورزی شهرضا از سال های گذشته اقدامات علمی و عملی و تست روش‌هایی متعددی به‌ویژه روش‌های بیولوژیک برای مبارزه با آن را آغاز کرده است و در این راستا و به دلیل اهمیت موضوع استفاده از نظرات دانشگاه‌یان و پژوهش‌های انجام شده در این رابطه و تجربیات کشاورزان پیشرو ضروری به نظر رسید.

وی بیان کرد: سومین جلسه بررسی راهکارهای مبارزه باکرم گلوگاه انار در سال زراعی جاری با حضور مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان، کارشناس معین حفظ نباتات استان و کارشناسان حفظ نباتات، تولیدات گیاهی و ترویج  شهرستان، در محل مدیریت  برگزار شد.

کافی افزود: در این جلسه با بررسی مطالعات و فعالیت‌های انجام شده در این رابطه در  سال‌های گذشته و اتخاذ تصمیمات لازم و مناسب برای مبارزه بهینه با این آفت در سال زراعی جاری، مقرر شد به منظور انتقال تجربیات و بررسی یافته‌های جدید در این ارتباط جلسات به صورت مستمر ادامه یابد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.