سرویس: اجتماعی ۰۸:۵۷ - دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵

فرماندار شهرضا:

معتادان در حال ترک آموزش‌ها فنی‌وحرفه ای فرا می‌گیرند

فرماندار شهرضا گفت: ایجاد فرصت‌های حرفه‌آموزی و اشتغال به منظور بهبود معیشت زندگی بهبودیافتگان و خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد ضرورت دارد.

به گزارش شهرضانیوز، محسن گلابی عصر امروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا با بیان اینکه یکی از مهمترین راهبردهای صیانت از بهبود یافتگان ترویج و گسترش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در راستای اشتغالزایی است، اظهارداشت: این امر با استفاده از آموزش‌های مهارتی در راستای کاهش و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در حوزه مواد مخدر انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ارتقای سطح آموزش‌های مهارتی برای بهبودیافتگان مواد مخدر، ضریب صیانت از بهبود یافتگان را افزایش می‌دهد، افزود: درمان یک معتاد یک فرایند چند مرحله‌ای است که از شناسایی آغاز و صیانت و بازگشت به جامعه مراحل بعدی این درمان است که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌تواند با اشتغال‌زایی از بهبودیافتگان صیانت کند.

وی با تأکید بر ایجاد فرصت‌های حرفه‌آموزی و اشتغال در بین بهبودیافتگان، بیان کرد: ایجاد فرصت‌های حرفه‌آموزی و اشتغال به منظور بهبود معیشت زندگی بهبودیافتگان و خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد ضرورت دارد.

فرماندار شهرضا با تأکید بر توسعه صنایع دستی شهرضا بویژه سفال و سرامیک، گفت: با توجه به اینکه شهرضا در حال تبدیل شدن به شهر سفال و سرامیک است، بازار سرپوشیده آن در حال احیا است و ده مغازه در آن به فروش سفال اختصاص پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه باید در مراکز NA چرخ‌های سفالگری را برای آموزش به معتادان در حال ترک برد، افزود: باید مراکزی ذر شهر برای آموزش هنر سفال توسط شهرداری ایجاد شود.

گلابی با انتقاد از عدم حرفه‌آموزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، گفت: فارغ التحصیلان در دانشگاه دروس را به صورت تئوری فراگرفته‌اند و عملی کار را آموزش ندیده‌اند.

وی بیان کرد: باید بر اساس نیاز کارخانجات شهرضا نیروها آموزش‌های فنی را فراگیرند و در کارخانجات مشغول به کار شوند.

وی با اشاره به این که امروزه آسیب‌های اعتیاد و تبعات ناشی از آن یکی از مهمترین مشکلات جامعه است، تصریح کرد: از جمله این تبعات، تهدیداتی است که اشتغال و منابع درآمدی خانواده‌ها را به مخاطره می‌اندازد.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه تدارک شغل برای بهبودیافتگان از مسایل مهم این حوزه است، گفت: دارابودن شغل و پذیرش فرد بهبودیافته از سوی جامعه، امکان پیمودن این مسیر دشوار را برای فرد میسر ساخته و وی را در مدیریت معیشت خانواده توانا می‌سازد.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، اصولی و جامع است، تصریح کرد: طرح صیانت از اشتغال بهبودیافتگان در راستای راهبرد ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور مبنی بر اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر و به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌های کارآفرینی در راستای کاهش آثار اعتیاد و ارتقاء حمایت‌های اجتماعی در جامعه در شهرضا اجرا می‌شود.

گلابی افزود: بر اساس این دستور العمل، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر باید با شناسایی ظرفیت‌ها، فرصت‌ها، بسیج امکانات و تامین منابع مالی در راستای فراهم نمودن شرایط ، الزامات و تحقق اشتغال به کار بهبود یافتگان و خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد اقدامات لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: ایجاد فرصت‌های حرفه‌آموزی و اشتغال به کار برای گروه هدف، بهبود وضعیت اشتغال و معیشت زندگی این گروه، حمایت اجتماعی و صیانت از خانواده بهبود یافتگان، جلوگیری از لغزش و عود مصرف مجدد بهبودیافتگان و ایجاد زمینه حضور و مشارکت فعال اشخاص حقیقی و حقوقی، کارآفرینان و تولیدکنندگان در زمینه اشتغال این گروه از جمله اهداف اجرای این طرح است.

فرماندار شهرضا گفت: به دنبال شناسایی و تعامل با کارآفرینان و کارفرمایان برتر و معتبر دارای صلاحیت و متقاضی دریافت تسهیلات به منظور ایجاد بانک اطلاعات و اشتغال برا ی گروه هدف هستیم و باید تلاش کنیم زمینه حضور و مشارکت فعال اشخاص حقیقی و حقوقی، کارآفرینان و تولیدکنندگان در این زمینه فراهم شود.

وی با تشریح تفاهم نامه مبادله شده مابین صندوق کار آفرینی امید و ستاد مبارزه با مواد مخدر، افزود: صندوق کار آفرینی امید به عنوان یکی از بزرگترین نهادهای حمایتی، به دنبال توانمندسازی و اشتغال‌زایی در بین معرفی شدگان واجد شرایط در این حوزه است.

گلابی اظهارداشت: باید از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های قانونی دستگاه‌های اجرایی در راستای ایجاد، ساماندهی و صیانت از اشتغال بهبودیافتگان و خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد استفاده بهینه شود.

وی با تأکید بر اینکه نخستین و مهمترین گام برای مقابله با اعتیاد آگاه‌سازی است، اظهارداشت: نوجوانان و جوانان باید آسیب‌های اجتماعی را بشناسند و آنها را مدیریت کنند و از آنجا که آگاه سازی از درون خانواده شکل می‌گیرد و شخصیت جوان قبل از سنین مدرسه تکامل می‌یابد، والدین باید از حساس بودن مبارزه اجتماعی با مواد مخدر مطلع شوند و در مقابل آن احساس وظیفه و مسئولیت کنند.

فرماندار شهرضا افزود: اگر می خواهیم در آینده‌ای نزدیک جوانانی سالم داشته باشیم تا بتوانند چرخه‌ اقتصادی کشور را بگردانند باید برنامه ‌ریزی منسجمی برای مبارزه با مواد مخدر انجام شود.

وی صیانت از بهبودیافتگان و خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد را ضروری دانست و بیان کرد: لازم است با یک برنامه‌ریزی هدفمند وضعیت درآمد بهبودیافتگان بعد از درمان پیگیری شود تا از لغزش و برگشت مجدد بهبودیافتگان جلوگیری شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.