سرویس: اجتماعی ۱۷:۰۵ - شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵

رئیس اداره زکات استان اصفهان:

ضرورت فرهنگ‌سازی و پرداخت زکات واجب و مستحب در جامعه

رئیس اداره زکات استان اصفهان گفت: باید در راستای فرهنگ‌سازی و پرداخت زکات واجب و مستحب در جامعه اقدام شود.

به گزارش شهرضانیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین رنجبر عصر امروز در جلسه شورای زکات شهرستان شهرضا با اشاره به اینکه از مجموع ۳۲ آیه قرآن کریم که درباره موضوع زکات مطرح شده، در ۲۸ آیه زکات همراه با نماز بیان شده است، اظهارداشت: فریضه زکات باید در ذهن مردم احیا شود، این وظیفه همه کارگزاران، ائمه جماعات و تمام کسانی که به عنوان مسئول با مردم سروکار دارند، است که فرهنگ فریضه زکات را در جامعه و ذهن مردم احیا کنند.

 وی با بیان اینکه زکات یک امر مهم الهی است که اگر ادا نشود نماز آن افراد مقبول نمی‌شود، افزود: زکات پیش از رسیدن به دست فقیر، به خداوند می‌رسد و زکات‌دهنده از اجر آن بهره‌مند می‌شود.

وی افزود: مسئله زکات در دین مبین اسلام به قدری مهم است که خداوند متعال در قرآن کریم در چندین آیه به آن اشاره کرده است و ثواب و برکات پرداخت زکات در اسلام را به قدری بالا بوده که با هیچ عبادتی قابل مقایسه نیست.

رئیس اداره زکات استان اصفهان با اشاره به اجرا شدن طرح شورای زکات در این استان و سپس در کشور، گفت: شورای زکات روستایی در مناطق مختلف استان، با هدف شناسایی ظرفیت‌های ممکن برای جمع آوری زکات و همچنین شناسایی نیازمندان مستحق دریافت زکات در هر منطقه، تشکیل می‌شود.

وی بیان کرد: این شورا متشکل از امام جماعت روستا به عنوان رییس شورا، دهیار به عنوان نایب رییس، ۲ نفر عامل زکات، یک نفر از شورای اسلامی روستا، یک نفر از هیئت امنای مسجد، فرمانده پایگاه بسیج و یک نفر از زنان معتمد روستایی است که به مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند.

حجت الاسلام رنجبر تصریح کرد: این شورا متشکل از امام جماعت روستا به عنوان رئیس شورا، دهیار به عنوان نایب رئیس، ۲ نفر عامل زکات، یک نفر از شورای اسلامی روستا، یک نفر از هیئت امنای مسجد، فرمانده پایگاه بسیج و یک نفر از زنان معتمد روستایی است که به مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند.

 وی افزود: اخذ زکات در استان و پرداخت آن به فقرا و نیازمندان قابل تحسین است در حالی که به دلیل خشکسالی به زکات مستحبی روی آورده شده ‌زیرا زکات واجب محدود و کم است و در صورت اکتفا به زکات واجب پوشش افراد نیازمند دچار مشکل می‌شود.

رئیس اداره زکات استان اصفهان با بیان اینکه متأسفانه با وجود وضعیت خشک‌سالی‌ها در مناطق جنوبی این استان و با توجه به وضعیت اقتصادی کشاورزان ، زکات واجب نمی‌تواند مخارج نیازمند را تأمین کند و باید بیشتر برای جمع آوری زکات مستحبی اقدام شود، افزود: باید در راستای فرهنگ‌سازی و پرداخت زکات واجب و مستحب در جامعه اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه پرداخت زکات کار مهمی است و ترغیب مردم به انجام این امر الهی توسط رسانه‌ها نشان از اهمیت نقش رسانه در تبلیغ و ترویج زکات دارد، گفت: باید به کسبه و بازاریان و فعالان اقتصادی بگوییم که یکی از راه‌های حل مشکلات مالی کمک به نیازمندان است زیرا روایات اسلامی و آیات قرآنی این مسأله را تأیید می‌کند.

حجت‌الاسلام رنجبر با اشاره به اینکه وحدت رویه، فرهنگ‌سازی، بسترسازی، تبلیغ و ترویج، جمع‌آوری و مصرف درست زکات یک وظیفه دینی و اسلامی است، گفت: متأسفانه بسیاری از افراد گمان می‌کنند که فقط باید به افراد نیازمند مؤمن و با تقوا کمک شود در حالی که این مسأله به معنای عدم لزوم کمک به سایر فقرا نیست.

وی با بیان اینکه مردم باید اطمینان داشته باشند که زکات دریافتی از مردم هر منطقه، در همان منطقه هزینه شده و دیگر مناطق منتقل نمی‌شود، اظهارداشت: پرداخت زکات رسالت بسیار سنگین و بزرگی برای همه مسلمانان محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.