سرویس: اجتماعی ۱۸:۳۶ - سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵

شهرضانیوز گزارش می‌دهد

برخورد با متخلفان حفر چاه‌های غیرمجاز در شهرضا تشدید می‌شود

به منظور حراست از منابع و سفره‌های زیرزمینی آب موجود در شهرستان شهرضا با متخلفان حفر چاه‌ای غیرمجاز به شدت برخورد می‌شود.

به گزارش شهرضانیوز، فرماندار شهرضا عصر امروز در جلسه شورای منابع آب شهرستان با بیان اینکه لازم است کمیته‌ای متشکل از نمایندگان ادارت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی، برق، فرمانداری و دهیاری‌ها، برای شناسایی چاه‌های غیرمجاز در شهرستان تشکیل شود، اظهارداشت:  اولویت نخست در پلمپ چاه‌های غیرمجاز، چاه‌های حفر شده در محدوده‌هایی است که در آن مناطق چاه‌های تأمین آب شرب و قنوات کشاورزی شهرستان وجود دارد.

محسن گلابی افزود: حفاری‌های غیرمجاز اثرات مخربی را بر منابع آب‌های زیرزمینی دارند که این تاثیرات مخرب علاوه بر نشست زمین، در فصل تابستان به صورت خشک شدن سفره‌های آب زیرزمینی نمود پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه در منابع آبی وقتی کمیت افت می‌کند، کیفیت آن هم کاهش می‌یابد که در نتیجه آن شور شدن آب اتفاق می‌افتد، گفت: لازم است تدابیر جدی برای کنترل و کاهش میزان برداشت از آب‌های سطحی در همه استان اتخاذ و ابلاغ شود زیرا سفره‌های آب زیر زمینی به یکدیگر متصل بوده و مشارکت جمعی برای احیای آن نیاز است.

فرماندار شهرضا با اشاره به وظیفه همگان در حفاظت از منابع آبی، گفت: وظیفه حفاظت از منابع آبی به عهده یک سازمان یا ارگان نبوده و باید اقدامات لازم از سوی همه مردم و مسئولان انجام شود.

وی افزود: با توجه به بحران خشکسالی و کاهش و افت شدید آب سفره‌های زیرزمینی در این شهرستان بهره برداری غیر مجاز از منابع آب خیانت به عموم مردم است.

گلابی تصریح کرد: باید در مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی صرفه جویی به عمل آید تا از ایجاد فروچاله‌ها، شورشدن زمین و کاهش سطح آب‌های زیر زمینی جلوگیری شود.

بخشدار مرکزی شهرضا در ادامه جلسه، گفت: لازم است مسئولان امور آب منطقه‌ای تدابیری اتخاذ کنند تا رسیدگی به تخلفات با موضوع برداشت غیرقانونی از آب‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های غیر مجاز در طول ۲۴ ساعت شبانه روز ممکن باشد.

محسن یونسی با بیان اینکه منابع آب زیرزمینی از ذخایر استراتژیک و مهم هر کشور محسوب می‌شود چرا که نقش مهمی در تأمین آب شرب، کشاورزی و صنعت دارند، افزود: در یک دهه گذشته شهرستان ما با مشکلات و چالش فراوان آب روبه‌رو بوده و همین سبب شده که مسئولان برای حل این بحران اقداماتی در دستور کار داشته باشند.

بحران کم آبی، معضلی ملی و منطقه‌ای است

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا در ادامه جلسه با تأکید بر ضرورت تلاش در راستای حفظ منابع و مصرف بهینه آب، تصریح کرد: بحران کم آبی، معضلی ملی و منطقه‌ای است که مجموعه‌ای از کشورهای منطقه با آن دست به گریبان هستند.

داریوش کریمزاده اظهارداشت: اعمال مجازات درباره افرادی که اقدام به برداشت‌های غیر قانونی از سفرهای آب زیرزمینی کرده‌اند نیازمند طی روند دادرسی و ایجاد امکان دفاع برای متهم است اما دادستان به عنوان مدعی العموم می‌تواند اختیارات لازم برای بازرسی و پلمپ چاه‌های غیر مجاز را به کارشناسان نهادهای نظارتی واگذار کند.

وی با اشاره به اینکه بحران خشکسالی در طول تاریخ در دوره‌های مختلفی از سال‌ها تکرار شده و مشکلاتی را برای انسان‌ها ایجاد کرده است، گفت: قانونگذار حتی در مورد جمع‌آوری آلات و ادوات این نوع جرم نیز در قوانین موضوعه تعیین تکلیف کرده و غیر از ضوابط قانونی نمی‌توان عمل کرد.

افزایش سدسازی در گذشته سبب کاهش سفره‌های آب زیرزمینی شده است

رئیس اداره منابع آب شهرستان شهرضا در ادامه جلسه، افزود: متأسفانه در گذشته مدیریت توسعه‌ای بر استفاده از منابع آب غلبه داشته و به همین دلیل اقداماتی نظیر سدسازی افزایش یافت و از منابع آب‌های زیرزمینی غفلت شد.

محمدرضا اخلاصی بیان کرد: ابعاد بحران خشکسالی در کشور و به تبع آن در شهرستان شهرضا توسعه یافته و به همین دلیل لازم است از رویکردهای جدید در مدریت منابع آب که شامل مجموعه‌ای از اقدامات است، استفاده شود.

وی گفت: توجه یک سویه به کاهش منابع آب در یک منطقه زیانبار است به همین دلیل طرح «تعادل بخشی» با هدف ایجاد تعادل در بهره‌برداری از منابع آب در وزارت نیرو مطرح شده است.

رئیس اداره منابع آب شهرضا بیان کرد: در جنوب شهرستان معضلات ناشی از خشکسالی افزایش یافته است و علاوه بر آن معضلاتی نظیر حفر چاه‌های غیر مجاز نیز سبب تشدید این بحران شده است.

اخلاصی گفت: در گذشته در قانون نحوه ملی شدن منابع آب به اداره منابع آب اجازه داده شده بود که با حضور نماینده دادگستری برای پلمپ چاه‌های غیر مجاز اقدام کند اما تغییرات در روند دادرسی محاکم قضایی سبب سلب این امکان شد، علاوه بر آن اطاله روند دارسی نیز سبب کندی روند رسیدگی به اینگونه از جرایم شده است.

وی بیان کرد: به دنبال توافق انجام شده با شوراهای اسلامی و دهیاران تلاش شده تا با استفاده از کمک روستاییان منطقه برای دریافت گزارش تخلفات در زمینه حفر چاه‌های غیر مجاز و پلمپ آنها اقدام شود.

رئیس اداره منابع آب شهرضا بیان کرد: ساماندهی و بستن چاه‌های غیرمجاز سبب می‌شود که بخشی از منابع آبی که هم اکنون به صورت غیرمجاز برداشت می‌شود جلوگیری شود و سفره‌های آب زیرزمینی بهبود پیدا کند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.