سرویس: اجتماعی ۱۸:۲۴ - یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵

رئیس شبکه بهداشت شهرضا:

محل دفن زباله شهرضا صحیح و اصولی نیست

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت:وضعیت کانال زباله شهرضا در گذشته ایده‌آل بود و شهرداری توانسته بود آن را حفظ کند اما متأسفانه امروز وضعیت آن نامطلوب شده و شبکه بهداشت از این وضعیت ناراضی است.

به گزارش شهرضانیوز، حجت‌الله تنهایی عصر امروز در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان که با هدف پیگیری دفع پسماندهای پزشکی شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه پسماندهای عفونی جزو پسماندهای ویژه است، افزود: در بخش بهداشت، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، پاراکلینیک‌ها تولید کننده زباله عفونی هستند.

وی با بیان اینکه شبکه بهداشت حافظ سلامت مردم است و باید از خطراتی که مردم را تهدید می‌کند پیشگیری کنیم، گفت: شبکه بهداشت و درمان  در بخش زباله عفونی و بی‌خطر کردن آن هیچ مشکلی ندارد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا افزود: دو بیمارستان با حجم بالای زباله عفونی مجهز به دستگاه اتوکلاو هستند، زباله‌های تمام مراکز درمانی جمع‌آوری و در دستگاه اتوکلاو بی‌خطر می‌شود و بعد از آن وظیفه شهرداری است که به عنوان زباله بی‌خطر حمل کند.

وی با تأکید بر اینکه پزشکان در راستای جمع‌آوری زباله‌های عفونی حاضر به هرگونه همکاری هستند، تصریح کرد:  وضعیت کانال زباله شهرضا در گذشته ایده‌آل بود و شهرداری توانسته بود آن را حفظ کند اما متأسفانه امروز وضعیت آن نامطلوب شده و شبکه بهداشت از این وضعیت ناراضی است.

تنهایی با بیان اینکه سیستم محل دفن زباله صحیح و اصولی نیست، گفت: باید محلی برای دفن زباله عفونی توسط شهرداری در کانال زباله ایجاد شود، به عنوان متولی سلامت مردم نسبت به فرایند پسماند شهرستان ناراضی هستیم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا اظهارداشت: عدم حصار و فنس‌کشی مناسب و پراکندگی زباله‌ها و آلودگی محیط اطراف، جداساسزی زباله در مقصد، بازیافت غیربهداشتی و غیراصولی در مقصد توسط کارگران، عدم دفع صحیح پسماندهای عفونی از مشکلات کانال زباله شهرضا است.

وی با بیان اینکه باید کانال دفن زباله عمیق‌تر و با فنس‌کشی ایجاد شود، گفت: عدم وجود امکانات اولیه بهداشتی برای کارگران و ماشین‌های حمل زباله، عدم وجود درختکاری مناسب برای جلوگیری از پراکندگی زباله‌ها سبک از دیگر مشکلات کانال زباله است.

اخذ زمین برای نصب دستگاه زباله‌سوز در شهرک رازی در پیچ‌وخم بروکراسی اداری

قائم مقام مدیرعامل شهرک صنعتی رازی شهرضا در ادامه جلسه با اشاره به پسماندهای شهرک شیمیای رازی شهرضا، گفت: شرکت شهرک‌ها باید زیرساخت‌ها را در این شهرک تأمین می‌کرد و بعد شرکت‌ها شروع به کار می‌کردند.

سیدمسعود میرشجاعی بیان کرد: نماینده شهرک‌های صنعتی استان باید در این جلسات حضور پیدا کند اما با حضور معاون وزیر صنعت در استان به آنها تفهیم شد که به هیچ عنوان حق شرکت در جلسات و شوراها را ندارند.

وی با انتقاد از اینکه چرا باید نماینده شرکت شهرک‌ها در این جلسات حضور نداشته باشد، اظهارداشت: با این تصمیم هیئت امنای شهرک را پیش‌قراول رفع مشکل پسماند شهرک رازی کردند.

قائم مقام مدیرعامل شهرک صنعتی رازی شهرضا با بیان اینکه شهرک صنعتی رازی شهرضا با توجه به اینکه شیمیایی است شرایط ویژه‌ای دارد، گفت: مراحل اداری اخذ زمین برای نصب دستگاه زباله‌سوز در شهرک رازی شهرضا انجام شده است.

وی با بیان اینکه اخذ زمین با گذشت ماه‌ها هنوز در بورکراسی اداری است، بیان کرد: بعد از تملک باید شرکت شهرک‌ها در هزینه‌ها، لاگون بندی و فنس‌کشی آن نقش داشته باشد.

میرشجاعی بیان کرد: باید یک اکیپ کارشناسی از محیط زیست به شهرک رازی مراجعه و واحدهایی که پسماند ویژه و خطرناک دارند میزان و نوع آن را مشخص کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.