سرویس: اجتماعی ۱۸:۱۸ - یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵

فرماندار شهرضا:

تجمع نخاله‌های ساختمانی در اطراف شهر شهرضا سلامت مردم را تهدید می‌کند

فرماندار شهرضا گفت: موضوعی که سلامت مردم را تهدید می‌کند تجمع نخاله‌های ساختمانی در اطراف شهر بدون برنامه‌ریزی است که سبب تجمع موش و پشه و ایجاد بیماری سالک می‌شود.

به گزارش شهرضانیوز، محسن گلابی عصر امروز در جلسه کارگروه مدیریت پسماند شهرستان که با هدف پیگیری دفع پسماندهای پزشکی شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه دفع پسماند موضوع بسیار مهمی است، اظهارداشت: پسماندها اگر طبقه‌بندی شوند به پسماند خانگی، صنعتی، ویژه، پزشکی و خاص تقسیم می‌شود.

وی با اشاره به روش‌های دفع زباله های عفونی بیان کرد: در روش سوزاندن، زباله‌ها با استفاده از زباله‌سوزهای مجهز به فیلترهای تصفیه، سوزانده شده و خاکستر باقی‌مانده دفن می‌شود.

فرماندار شهرضا با اشاره به دستگاه اتوکلاو، گفت: استفاده از اتوکلاو بهترین و جدیدترین روش دفن است که زباله‌های عفونی پس از جمع‌آوری توسط دستگاه اتوکلاو خرد و ضدعفونی و استریل می‌‌شود، بطوری که پس از خروج از دستگاه بصورت زباله بی‌خطر درآمده و می‌توان آنرا حمل و دفع کرد.

وی با اشاره به پسماندهای صنعتی شهرک صنعتی رازی شهرضا، اظهارداشت: اگر شهرک صنعتی را می‌خواهیم در شهرستان ایجاد کنیم نخستین موضوعی که باید به آن پرداخته شود دفع پسماند شهرک است.

گلابی با بیان اینکه در ماده ۵۵ قانون شهرداری حدود ۳۵۰ وظیفه برای این نهاد تعیین کرده که دفع پسماند یکی از این وظایف است، افزود: بر اساس قانون شهرداری‌ها موظفند محل‌هایی را برای دفع و دفن زباله ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه زباله در دنیا تحت عنوان طلای کثیف مطرح است، گفت: پسماندهای ویژه و صنعتی به مراتب خطرناک‌تر از پسماند پزشکی است.

وی با بیان اینکه عدم آموزش کافی و روابط عمومی بالا سبب می‌شود که زباله‌ها در مبدأ تفکیک نشود، بیان کرد: بحث پسماندهای پزشکی در کشور حل ناشدنی است.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه شهرستان شهرضا یکی از شهرستان‌های پیشتاز در راستای پیشگیری از بیماری‌های پرندگان و حیوانات است، گفت: باید برای پسماندهای پزشکی شهرداری کانالی ایجاد و آن را ایزوله کند.

وی با بیان اینکه نگاه شهرداری به پسماند نباید درآمدی و هزینه‌ای باشد، بیان کرد: باید کوره زباله‌سوزی برای پسماندهای پزشکی ایجاد شود.

گلابی با اشاره به پسماندهای پزشکی، اظهارداشت: باید کمیته اجرایی برای زباله‌های پزشکی تشکیل شود و جلسه‌ای در اصفهان با سازمان بازیافت شهرداری اصفهان تشکیل شود و از تجربیات آنها در این زمینه برای شهرضا استفاده کرد.

وی با اشاره به پسماندهای شهرک رازی شهرضا، گفت: اگر قرار است شهرک صنعتی احداث شود باید در درجه نخست زیرساخت‌های آن آماده شود اما متأسفانه شهرک شیمیایی رازی بدون تکمیل زیرساخت‌ها ایجاد شده و در آن زمان نباید محیط زیست مجوز صادر می‌کرد.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه قبل از اینکه شهرک رازی راه‌اندازی شود مجوزهای بلامانع بودن شهرک شیمیایی داده شده، گفت: باید محل دفن پسماندهای شیمیایی و صنعتی در آن دیده می‌شد.

وی تصریح کرد: چرا باید بعد از اینکه سرمایه‌گذار در شهرک هزینه و اشتغال ایجاد کرد به او اعلام کنیم کارخانه آلاینده است و باید پلمب شود.

گلابی با بیان اینکه تا محلی برای دفن و تصفیه پسماندها در شهرک ایجاد نشده تعطیل کردن کارخانه معنا ندارد، افزود: شرکت‌هایی هستند که پسماندهای آن مواد اولیه کارخانه‌های دیگر است و اگر فناوری شود دیگر نباید از خارج وارد شود و این خود کارآفرینی است.

وی بیان کرد: موضوعی که سلامت مردم را تهدید می‌کند تجمع نخاله‌های ساختمانی در اطراف شهر بدون برنامه‌ریزی است که سبب تجمع موش و پشه و ایجاد بیماری سالک می‌شود.

فرماندار شهرضا با انتقاد از اینکه محلی برای نخاله‌های ساختمانی در شهر پیش‌بینی نشده، گفت: اگر بیماری سالک شیوع پیدا کرد کنترل آن بسیار مشکل است.

وی اظهارداشت: با وجود تخلیه روزانه بیش از ۱۰۰ کامیون نخاله ساختمانی ضرورت دارد، شهرداری شهرضا محلی را برای نخاله‌های ساختمانی در شهر جانمایی کند.

 مسئول مدیریت پسماند شهرداری شهرضا در ادامه جلسه، گفت: بیش از ده سال است که جلسات مدیریت پسماند با موضوع دفع پسماندهای پزشکی برگزار می‌شود و این موضوع به دلیل مسائل مالی رها می‌شود.

امیر سبزواری افزود: بخشی از پسماندهای پزشکی دفن و بخش دیگری سوزانده می‌شود که اصولی نیست و باید به صورت جدی به آن پرداخته شود و کارگروه ویژه‌ای برای آن تعریف شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.