سرویس: اخبار شهرضا ۰۸:۲۹ - یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵

فرماندار شهرضا:

 شهرضا در زمینه مدیریت بحران یکی از شهرستان‌های توانمند استان است

فرماندار شهرضا گفت: برگزاری آموزش‌های دوره‌ای ویژه کارکنان اداری در شهرستان سبب که شهرضا در زمینه مدیریت بحران به یکی از شهرستان‌های توانمند استان تبدیل شود.

به گزارش شهرضانیوز، محسن گلابی شامگاه شنبه در گردهمایی و تجلیل از نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان شهرضا، اظهارداشت: پیش‌بینی و پیشگیری در برابر بحران از اهداف عمده ستاد بحران این شهرستان بوده و با اقدامات انجام گرفته شده تا به امروز، با برگزاری جلسات و مانور عملیاتی سعی کرده‌ایم موانع و مشکلات در این حوزه را شناسایی کنیم و درصدد هستیم با رفع موانع بتوانیم در کمترین مدت زمان در برابر بحران‌های طبیعی عملیات لازم را انجام دهیم.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد آمادگی لازم برای مقابله با سوانح و حوادث یکی از ارکان مهم حوزه مدیریت اجرایی و نظارتی است که همه مسئولان باید به آن توجه داشته باشند، افزود: جلسات تخصصی و منظم با کارگروه‌های تخصصی تشکیل شده و قصد داریم از تمام ظرفیت‌های شهرستان در این زمینه بهره‌مند شویم و آموزش‌های همگانی و فراگیر را در برنامه‌های خود استفاده کنیم.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه مشارکت‌های مردمی می‌تواند در این زمینه کمک‌رسانی شایانی را به ستاد بحران در مواقع ضروری داشته باشد، بیان کرد: هرچه میزان آگاهی و شناخت ما نسبت به حوادث و بلایای احتمالی بیشتر باشد به نحو مطلوب‌تری می‌توانیم در راستای مقابله و مهار آنها گام برداریم و تمامی دستگاه‌های مربوطه باید تمام توان خود را در این زمینه به کار بگیرند.

وی افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و خصوصی ویژه مردم و کارکنان اداری و بیان دستورالعمل‌های امداد و نجات سبب افزایش ضریب ایمنی و کاهش میزان خسارت‌ها در زمان وقوع حوادث و سوانح می‌شود.

گلابی با بیان اینکه حوادث و سوانح باید دغدغه اصلی مردم باشد و همه باید نسبت به بلایای طبیعی توجه و عزم جدی داشته باشند، تصریح کرد: ۲۶ هزار دانش آموز در مدارس شهرستان شهرضا تحصیل می‌کنند، یکی از مهمترین راهکارهای ارائه آموزش به افراد جامعه، توانمندسازی دانش آموزان است که در شهرستان در موقعیت‌های مختلف انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی و حساس کردن دانش‌آموزان در مقابل مسائل و مشکلات احتمالی یکی از نیازهای لازم و ضروری است، افزود: دانش آموزان باید به بهترین شکل این گونه آموزش‌ها را به سایر اعضای خانواده خود منتقل کنند تا در صورت بروز مشکلات با کمترین میزان آسیب‌ها مواجه باشیم.

فرماندار شهرضا با اشاره به اینکه برگزاری آموزش‌های دوره‌ای ویژه کارکنان اداری در شهرستان باعث سبب که شهرضا در زمینه مدیریت بحران به یکی از شهرستان‌های توانمند استان تبدیل شود، بیان کرد: اگر برگزاری این دوره‌های آموزشی تا ۶ ماه دیگر ادامه پیدا کند دیگر نیازی به استفاده از نیروهای امدادی از خارج از شهرستان نداریم.

وی با بیان اینکه برای کنترل خیلی از این حوادث عزم ملی، منطقه‌ای و محلی نیاز است، افزود: مردم باید آموزش‌های پیشگیرانه حوادث و سوانح را فراگیرند تا تهدید حوادث و بلایا به یک فرصت تبدیل شود.

گلابی اظهارداشت: باوجود توانمندی نیروها و عوامل امداد و نجات شهرضا، در بخش‌های مختلف از نظر تجهیزات و امکانات امدادی کمبودهایی وجود دارد که لازم است با همکاری و حمایت مسئولان استانی برطرف شود.

استفاده از اصول روانشناسی در زمان وقوع بحران و حوادث طبیعی

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شهرضا در ادامه این گردهمایی با بیان اینکه یکی از مهمترین ارکان در زمینه مدیریت بحران و مقابله با حوادث و سوانح، برخورداری از دانش و آگاهی‌های لازم در زمینه علم روانشناسی برای کاهش آلام روحی حادثه دیدگان و امدادگران است، گفت: همانطور که وجود مواد غذایی و اسکان اضطراری در مناطق زلزله زده مورد نیاز است به همان اندازه حضور روانشناسان و روانپزشکان در این مناطق برای تغذیه روحی باید مورد توجه قرار بگیرد.

محمد حسن طالبیان با بیان اینکه صدمات روحی و روانی می‌تواند سال‌ها در مردم منطقه بروز و ظهور شود، تصریح کرد: با حضور مستمر روانشناسان در منطقه می‌توان از بروز صدمات روحی و روانی تا حدود زیادی کاست و از رشد مضرات روانی در منطقه ممانعت به عمل آورد.

وی با بیان اینکه در ۵ دی‌ماه ۱۳۸۲ شهر بم در زلزله‌ای با مقیاس ۶٫۵ ریشتر لرزید و به دنبال آن ۳۵ هزار نفر جان خود را از دست دادند و ۲۵ هزار خانه مسکونی ویران شد، اظهارداشت: این حادثه نقطه عطفی در تاریخ مدیریت حوادث کشور بود تا بعد از آن اقدامات جامعی در این زمینه انجام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شهرضا با اشاره به احتمال بروز بیماری‌های روانی بویژه افسردگی در منطقه زلزله زده، افزود: بیماری‌های روانی در زمان وقوع حوادث و بلایا به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد و وقتی فردی تمام زندگی یا برخی از اعضای خانواده و قوم و خویش خود را از دست می دهد این احتمال بیشتر هم می شود.

وی با بیان اینکه با وقوع حوادث مختلف آنچه به اندازه وجود امکانات و تجهیزات درمانی و امدادی دارای اهمیت است، استفاده از اصول روانشناسی است، تصریح کرد: حوادث زمان و مکان نمی شناسد و در تمامی زاویه های زندگی انسان می‌تواند دخالت کند بنابراین تمامی دستگاه‌ها، مردم و مسئولان در این زمینه مسئول هستند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.