سرویس: اخبار شهرضا ۰۸:۲۱ - یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان:

شهرستان‌ها باید دارای برنامه جامع و زمانبدی شده برای مقابله با بلایای طبیعی باشند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: همه شهرستان‌های استان باید دارای برنامه جامع و زمانبدی شده مدون برای شیوه مقابله با بلایای طبیعی باشند.

به گزارش شهرضانیوز، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان شامگاه شنبه در «گردهمایی و تجلیل از نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان شهرضا» با اشاره به هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش خسارات بلایای طبیعی، اظهارداشت: انتخاب این روز در تقویم رسمی کشور برای جلب توجه عموم مردم و مسئولان به مسئله مخاطرات طبیعی و بررسی اقدامات انجام شده در راستای مدیریت بحران و کاهش خسارات ناشی از اینگونه حوادث است.

منصور شیشه‌فروش با تأکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی توسط مسئولان اجرایی و نظارتی حوزه مدیریت بحران در شهرهای مختلف، افزود: باید گزارش و اقدامات انجام شده در راستای افزایش ایمنی و پیشگیری از بحران به اطلاع عموم مردم رسانده شود تا آرامش و اطمینان خاطر در بین مردم ایجاد شود.

وی با بیان اینکه هفته مقابله با بلایای طبیعی فرصتی مناسبی است تا چالش‌های موجود در این زمینه مورد نقد، تحلیل و بررسی قرار بگیرد تا مشکلات موجود در این زمینه برطرف شود، گفت: نقش مردم در مدیریت بحران، آموزش شهروندان به‌عنوان یکی از ضروریات لازم در زمینه آمادگی برای مواجهه با حوادث، بحران و بلایای طبیعی بوده و شرط لازم برای گسترش فرهنگ مقابله با بحران به شمار می‌رود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تاکید بر اینکه فرهنگ آمادگی در برابر بحران و بلایای طبیعی در استان اصفهان و شهرستان‌های آن باید ترویج شود، گفت: مردم باید آموزش ببینند تا بتوانند هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه و بحرانی به ما کمک کنند، چرا که معتقدیم بهترین کسانی که می توانند هنگام وقوع بحران و بلایای طبیعی بیشترین کمک‌ها را بکنند خود مردم به عنوان عضو و اعضای جامعه و خانواده هستند.

وی بیان کرد: مدیران حوزه مدیریت بحران وظیفه دارند در هر سال اقدامات انجام شده را مورد نقد و بررسی قرار دهند و بر اساس نیازها و امکانات موجود، برای سال آینده برنامه‌ریزی کنند.

شیشه‌فروش با اشاره به اینکه باید جامع نگر و هوشمند باشیم تا بتوانیم خسارات مالی و جانی را مدیریت کنیم، افزود: در این راستا از همه نظرات و پیشنهادات در زمینه بحران استقبال می کنیم و امیدواریم با ارتقای تجهیزات و امکانات بتوانیم به کاهش خسارات کمک کنیم.

وی با اشاره به اهمیت برنامه‌ریزی در راستای مقابله با بلایا و حوادث، گفت: برنامه‌های آمادگی و مقابله با بحران اگر خوب طراحی شده باشند نه فقط سبب نجات جان و اموال مردم می‌شوند بلکه اغلب با کاهش اثرات بلایا به بازتوانی پس از رخداد و بلایا کمک می‌کنند.

مدیرکل مدیریت مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به وقوع زلزله بم، اظهارداشت: پس از زلزله بم و بازدید رهبر معظم انقلاب از وقوع آن، ایشان دستور تشکیل ستادی را با هدف ایجاد فرماندهی واحد در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه صادر کردند که با عضویت ۱۴ کارگروه زیرمجموعه در این زمینه فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه در زمینه مقابله با خطر سیل وزارت نیرو، در زمینه مقابله با خطر خشک‌سالی وزارت جهاد کشاورزی و در زمینه مقابله با بلایای جوی اداره هواشناسی مأموریت اقدام دارند، گفت: کشور ایران در زمینه وفاق ملی برای مدیریت بحران و رسیدگی به امور حادثه از کشورهایی همانند آمریکا نیز جلوتر هستیم.

شیشه فروش با بیان اینکه پیشگیری از وقوع حوادث و سوانح به عنوان یکیک از مهمترین ارکان تصمیم‌گیری در حوزه مدیریت بحران است، تصریح کرد: در حال حاضر قوانین و مقررات خوبی برای مقابله با حوادث و بلایای طبیعی و کاهش خسارات ناشی از آنها در کشور وضع شده که اجرای کامل آنها می‌تواند میزان آسیب دیدگی و خسارت‌های جانی و مالی در این زمینه را کاهش دهد.

وی با تأکید بر اینکه نباید بر روی مناطق زلزله‌خیز ساخت و ساز انجام شود، افزود: آمادگی در زمینه مقابله با انواع بحران‌ها بسیار مهم است اما لازم است توان مناطق مختلف در مدیریت بحران سنجیده شود.

مدیرکل مدیریت مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه بازتوانی و بازسازی منطقه یکی از مهمترین اقدامات لازم در زمینه مدیریت انواع بحران است، اظهارداشت:  در این زمینه ارائه خدمات مختلف عمرانی و پزشکی و روانشناسی به مردم حادثه دیده بسیار مهم و ضروری است.

وی با بیان اینکه همه شهرستان‌های استان باید دارای برنامه جامع و زمانبدی شده مدون برای شیوه مقابله با بلایای طبیعی باشند زیرا گاهی عمل بدون برنامه بیش از خود حادثه زیانبار است، افزود: مستند سازی حوادث برای استفاده از تجارب عملیات‌های گذشته به عنوان یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود زیرا در زمینه مدیریت بحران حوادث فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد.

شیشه‌فروش با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین نیازهای حوزه مدیریت بحران در استان اصفهان تشکیل بانک‌های جامع اطلاعات شهرستان‌های استان در این زمینه است، گفت: این اقدام زمینه ایجاد آگاهی از چگونگی وجود تعداد وسایل و ابزار لازم برای مدیریت بحران را فراهم می‌کند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.