سرویس: اجتماعی ۱۸:۳۷ - شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵

رئیس بیمارستان‌های شهرضا مطرح کرد

توسعه بیمارستان‌های شهرضا، با اجرای طرح تحول نظام سلامت

رئیس بیمارستان‌های شهرضا با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: با اجرای این طرح از نیمه دوم سال ۹۳، روند توسعه ساختمان‌های و ایجاد بخش‌های جدید خدمات درمانی در شهرستان آغاز شد.

 فرهاد مهری در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با بیان اینکه بیمارستان‌های دارای سه سطح یک، دو و سه هستند، در سطح یک اقدامات اولیه زنان، جراحی، اطفال و داخلی است، اظهارداشت: سطح دو دارای تخصص‌های بیشتر و دارای بخش‌ها قلب، مغز و اعصاب است و سطح سه شامل بیمارستان‌های فوق تخصصی مانند عروق و مجهز به ICU های پیشرفته و MRI است.

وی افزود: در صورتی که شهرهای دهاقان و سمیرم مشکلی پیش آید و بیمارستان‌های آنها مجهز نباشد بیمار به بیمارستان شهرضا فرستاده می‌شود و در صورت نیاز به استان فرستاده می‌شود.

رئیس بیمارستان‌های شهرضا با بیان اینکه تا زمانی که بیمارستان شهرضا سطح سه شناخته نشود فوق تخصص به آن داده نمی‌شود، بیان کرد: تا زمانی که شهرستان شهرضا یک مرکز دانشگاهی پزشکی نداشته باشد به سطح سه تبدیل نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در بیمارستان امیرالمومنین شهرضا فوق تخصص نفرولوژی و دیالیز در هفته سه روز بیماران را ویزیت می‌کند، افزود: یکی از معضلات بخش بهداشت شهرضا وجود دو بیمارستان است که متخصصان در آن تقسیم شدند، اگر همه متخصصان در یک بیمارستان تجمیع باشد ارائه خدمات پزشکی بهتر است و اولویت بخش بهداشت شهرستان این است که دو بیمارستان به یک بیمارستان تبدیل و همه بخش‌ها یکی شود.

مهری با انتقاد از عدم پرداخت حق بیمه از سوی بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی از دی‌ماه سال ۹۴ به بیمارستان شهرضا، اظهارداشت: بیش از ۱۵ میلیارد تومان بیمارستان شهرضا از این دو بیمه طلبکار است.

وی با اشاره به اینکه برخلاف شبکه بهداشت و درمان کارانه پزشکان تا پایان سال ۹۴ و اضافه کار پرسنل تا پایان فروردین ماه ۹۵ پرداخت شده، افزود: از نظر تجهیزات آزمایشگاهی امکانات و تجهیزات جدیدی به مجموعه درمانی شهرستان اضافه شد که از جمله آنها می‌توان به راه اندازی بخش هماتولوژی و هورمون شناسی و پاتولوژی در مجموعه آزمایشگاهی بیمارستان‌های شهرضا اشاره کرد.

رئیس بیمارستان‌های شهرستان شهرضا با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: با اجرای این طرح از نیمه دوم سال ۹۳، روند توسعه ساختمان‌های و ایجاد بخش‌های جدید خدمات درمانی در شهرستان آغاز شد.

وی با بیان اینکه مرکز غربالگری سرطان تا پایان سال ۹۵ در بیمارستان امیرالمؤمنین شهرضا به بهره‌برداری می‌رسد، بیان کرد: بازسازی و بهسازی بخش‌های جراحی زنان و مردان، بازسازی و بهسازی بخش nicu، بازسازی و بهسازی زایشگاه، بهسازی پانسیون پزشکان، ساخت مسجد و استراحتگاه برای همراهان بیماران از اقدامات طرح تحول سلامت در بیمارستان امیرالمومنین بوده است.

مهری تصریح کرد: با اجرای طرح تحول سلامت، میزان پرداختی از طرف مراجعان به مراکز درمانی به ۳ تا ۶ درصد کاهش یافته و در مجموع حدود ۱۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات حمایتی طرح تحول در نظام سلامت در شهرستان جذب و هزینه شده است.

وی افزود: در سالهای ۹۳ و ۹۴ تعداد ۵ سهمیه پزشک مقیمی در شهرستان داشتیم اما از آخر سال ۹۴ که یک پزشک متخصص اورژانس به مجموعه درمانی شهرستان اضافه شد این سهمیه افزایش پیدا نکرد و در شرایط فعلی پرداخت این هزینه با مشکلاتی همراه شده است.

رئیس بیمارستان‌های شهرضا با بیان اینکه در هر ماه از محل درآمدهای بیمارستان ۵۶۰ میلیون تومان حقوق و ۸۸۰ میلیون تومان کارانه و اضافه کار پرداخت می‌شود، گفت: ضریب اشغال تخت در بیمارستان شهرضا ۷۰ درصد در بخش عمومی و در بخش‌های ICU ، CCU و NICU بالای ۹۰ درصد است بنابراین این بیمارستان نباید زیان‌ده باشد اما به دلیل تأخیر در پرداخت مطالبات بیمارستان، در زمان خرید اجناس توان چانه زنی پایین آمده و باید اجناس را گرانتر بخریم.

وی با اشاره به ساخت یال جدید بیمارستان امیرالمومنین از سال ۹۴ تاکنون، افزود: در شرایط فعلی مرحله سفت کاری به اتمام رسیده و ۸۰ درصد از نماکاری انجام شده و علاوه بر آن ۸۵ درصد از تأسیسات ساختمانی طبقه نخست نیز انجام شده است.

مهری با تأکید بر اینکه یال جدید بیمارستان امیرالمؤمنین تا پایان سال آینده به اتمام می‌رسد و با راه‌اندازی این مرکز بسیاری از مشکلات حل می‌شود، اظهارداشت: بیمارستان امیرالمومنین یک بیمارستان جنرال است و اگر تا سال آینده یال جدید آن ساخته شود به یک بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی با بالاترین تجهیزات در قطب جنوب استان تبدیل می‌شود.

وی افزود: با تخصصی شدن بیمارستان بیمارستان امیرالمومنین شهرهای شهرضا، سمیرم، دهاقان و ایزدخواست، جرقویه، بروجن شهرهای جنوب استان از نظر زمانی و میزان دسترسی خدمات پزشکی و درمانی بهتری را دریافت کنند.

رئیس بیمارستان‌های شهرضا با اشاره به آمادگی مجموعه درمانی شهرضا برای راه اندازی ۵ تخت درمانی ICU در بیمارستان صاحب الزمان(عج) این شهرستان، گفت: متأسفانه با وجود پیگیری‌های انجام شده از سوی مسئولان شهرستان، هنوز ایجاد این تخت‌ها در شهرستان به تصویب مقامات استان نرسیده است و به همین دلیل مشکلات و معضلات زیادی برای پذیرش بیماران نیازمند به ICU در شهرستان وجود دارد.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰ متخصص و فوق تخصص در بیمارستان امیرالمؤمنین فعالیت می‌کنند،‌ بیان کرد: کادر متخصصان شهرستان به جز در رشته رادیولوژی تکمیل شده است.

مهری با انتقاد از اینکه از سوی مسئولان استانی اعلام شده که مقیمی بیمارستان صاحب الزمان(عج) را حذف کنیم، تصریح کرد: این مسئله امکان پذیر نیست در صورتی انجام این کار با توجه به مراجعات زیادی که به این بیمارستان انجام می‌شود تبعات ناگواری به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه روزانه حدود ۹۰۰ بیمار به درمانگاه عمومی و ۳۰۰ بیمار به درمانگاه تخصیی بیمارستان‌های صاحب الزمان (عج) و امیرالمؤمنین مراجعه می‌کنند، افزود: ماهیانه ۱۵۰۰ نفر در بیمارستان امیرالمؤمنین و ۷۰۰ در بیمارستان صاحب الزمان(عج) بستری می‌شوند.

رئیس بیمارستان‌های شهرضا گفت: ماهیانه حدود ۵۲۰ زایمان طبیعی و جراحی زایمان در بیمارستان شهرضا انجام می‌شود و مجموع زایمان انجام شده در بیمارستان شهرضا در سال گذشته ۶۵۰۰ مورد بوده است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.