سرویس: بین الملل ۲۰:۰۶ - چهارشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۲

پراودا: غرب به‌دنبال بحران‌سازی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران است

یک روزنامه روس از رویکرد کشورهای غربی در بحران‌سازی هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است.  نشریه روسی پراودا که از نشریات مشهور دوران شوروی سابق است، در گزارشی به بحران‌سازی غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران پرداخته و تصریح می‌کند که طی ۱۰ سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران ابایی از پاسخ‌گویی به سوالاتی که […]

یک روزنامه روس از رویکرد کشورهای غربی در بحران‌سازی هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است.

13911227000154_PhotoA

 نشریه روسی پراودا که از نشریات مشهور دوران شوروی سابق است، در گزارشی به بحران‌سازی غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران پرداخته و تصریح می‌کند که طی ۱۰ سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران ابایی از پاسخ‌گویی به سوالاتی که در حوزه برنامه هسته‌ایش مطرح بوده، نداشته است.

به نوشته پروادا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها گفته است که شاهدی مبنی بر انحراف برنامه هسته‌ای به سوی برنامه نظامی را مشاهده نکرده است اما اتهامات مستمر بی‌اساس علیه ایران، باعث شده است که بحران همچنان ادامه داشته باشد.

پراودا سه دلیل را برای ادامه بحران هسته‌ای از سوی غرب عنوان کرده است:

اول اینکه ابرقدرت‌ها خود را جز با آنچه رهبرانشان می‌گویند و تسلطشان اقتضا می‌کند، در جهان هماهنگ نمی‌کنند. هر اقدامی حتی در حوزه علمی و فن‌آوری تا حدی مورد پذیرش واقع می‌شود. هرگونه تخطی از این هژمونی نتایج بدی در پی دارد. معمای برنامه هسته‌ای ایران عبارت از حدی که ابرقدرت‌ها برای به‌رسمیت شناختن توان هسته‌ای این کشور قائل هستند.

دوم اینکه بحران هسته‌ای ایران بحرانی ساختگی است که می‌تواند بحران ۶۵ ساله فلسطین را به‌دست فراموشی بسپارد. به این ترتیب مساله اصلی خاورمیانه از اشغال فلسطین به مساله هسته‌ای ایران تغییر می‌کند.

سوم اینکه تهدید جلوه دادن ایران در منطقه باعث می‌شود تا یک بازار تسلیحاتی پررونق برای شرکت‌های تسلیحاتی غربی ایجاد شود. به این ترتیب به جای راه‌حل دیپلماتیک به‌دنبال چالش و اتهامات بی‌اساس هستند.

وجود معیارهای دوگانه نیز شرایط را بیشتر پیچیده کرده است. چطور است که غرب می‌تواند بگوید تنها برنامه هسته‌ای برخی از کشورهای خاورمیانه باید مورد پایش قرار گیرد؟ این استاندارد دوگانه حتی در خصوص خود ایران در دو برهه زمانی مختلفف نیز صادق است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این کشور پیشنهادهایی مبنی بر آغاز برنامه هسته‌ای خود داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.