سرویس: اخبار شهرضا ۱۴:۰۰ - دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵

رئیس شبکه بهداشت شهرضا خبر داد

مشارکت ۷۰ درصدی زنان در طرح ایراپن در شهرضا

 رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا گفت: ۷۴ درصد از جمعیت افراد شرکت کننده در طرح ایراپن زنان و ۲۶ درصد مردان بوده‌اند به همین دلیل طرح‌هایی همانند مراجعه حضوری برای افزایش میزان مشارکت مردان در این طرح در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش شهرضانیوز، حجت‌الله تنهایی صبح امروز در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان با اشاره به استقبال مردم از طرح ایراپن، اظهارداشت: تا پایان آبان‌ماه امسال از مجموع ۴۲ هزار نفر افراد بالای ۴۰ سال در شهرستان تنها ۲۸ درصد در طرح ایراپن شرکت داده شده‌اند در حالی که انتظارات بیش از این بود.

وی با بیان اینکه تا پایان امسال باید ۶۰ درصد افراد مورد هدف در طرح ایراپن شرکت داده شوند، گفت: برای رسیدن به این درصد اقداماتی همچون هماهنگی با اتاق اصناف برای افزایش مشارکت کسبه و هماهنگی با آموزش و پرورش برای مشارکت معلمان و والدین دانش آموزان در این طرح انجام شده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به استقبال کمتر مردان شهرستان در مقایسه با زنان از طرح ایراپن، اظهارداشت: ۷۴ درصد از جمعیت افراد شرکت کننده در این طرح زنان و ۲۶ درصد مردان بوده‌اند به همین دلیل طرح‌هایی همانند مراجعه حضوری برای افزایش میزان مشارکت مردان در این طرح در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: با همکاری اداره صنعت معدن تجارت، شبکه بهداشت و درمان و اتاق اصناف، ۲۸۲ نفر از کسبه و بازاریان شامل ۱۴۲ نفر در شهرک امیرکبیر و ۱۴۰ نفر بازار شهرستان در این طرح شرکت داده شده‌اند و این طرح در هفته‌های آینده ادامه دارد.

تنهایی بیان کرد: در کارگروه سلامت و امنیت غذایی تیرماه امسال مصوبه‌ای درباره لزوم شرکت کارکنان اداری شهرستان در طرح ایراپن صادر شد اما متأسفانه درصد اندکی از کارمندان ادارات برای این منظور اقدام کردند، باید تدابیری اتخاذ شود که تا ۲۰ بهمن ماه امسال همه کارکنان اداری شهرستان در این طرح شرکت کنند.

وی افزود: بیماری‌های غیر واگیر، علت بیش از ۵۳ درصد بیماری‌ها در سراسر جهان بوده و بیش از ۷۶ درصد کل بیماری‌ها در ایران به بیماری‌های غیر واگیر اختصاص دارد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا با اشاره به اینکه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، برپایه شناسایی عوامل خطر اولیه، پیشگیری و کنترل این عوامل بوده، تصریح کرد: در حال حاضر در زمینه جهت‌دهی، تقویت و ارتقای پاسخگویی مراقبت‌های بهداشتی، در ادامه تحول ساختاری درنظام بهداشتی، برنامه ایراپن طراحی شده است.

وی اظهار داشت: برنامه ایراپن در راستای مجموعه مداخلات اساسی پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت تدوین شده و در این برنامه که در خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت اجرا می‌شود، میزان احتمال خطر ۱۰ ساله بروز حوادث کشنده و غیر کشنده قلبی عروقی مانند سکته‌های قلبی و مغزی بررسی می‌شود.

تنهایی افزود: جمعیت هدف برنامه حتی در زمانی که علامت‌دار و بیمار نیستند تعیین می‌شود و متناسب با میزان احتمال خطر به دست آمده اقداماتی برای پیشگیری از بروز بیماری یا عوارض آن انجام می‌شود.

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.