سرویس: اخبار شهرضا ۱۳:۵۲ - یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرضا:

گوشه‌ای از فرهنگ و هنر شهرستان شهرضا در هفته فرهنگی به نمایش درآمد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرضا گفت: گوشه‌ای از فرهنگ و هنر شهرستان شهرضا در هفته فرهنگی به نمایش درآمد.

به گزارش شهرضانیوز، نخستین هفته فرهنگ و هنر شهرستان شهرضا با استقبال گسترده هنرمندان از ۲۱ آذر ماه در شهرضا آغاز به کار کرد در این هفته شهروندان شهرضا با آثار هنری، صنایع دستی و آئین و رسوم شهرستان شهرضا آشنا شدند.

هفته‌های فرهنگی یک واکاوی ویژگی‌های فرهنگی مناطق مختلف است، در این برنامه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی روشن، تحلیل، تفسیر و معنا می‌شود.

اجرای برنامه‌های محیط زیستی، همایش «فروغ صبح دانایی» رونمایی از کتاب‌های مؤلفان و نویسندگان شهرضا، جشن‌های مدارس، همایش «کهن یادگاران»، همایش روستا، افتتاح نمایشگاه بزرگ کتاب در هنرستان زنده‌یاد حسینی، همایش میراث معنوی زنان شهرضا، کوه‌گشت، جشنواره بازی‌های بومی و محلی قشقایی، گردهمایی رزمندگان و ایثارگران ۸ سال دفاع مقدس، ۷ شب تئاتر از برنامه‌هایی بود که در هفته فرهنگی در شهرضا برگزار شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا ظهر امروز در مراسم اختتامیه هفته فرهنگی شهرضا و برنامه ۷ شب تئاتر در سالن سرو مجتمع شهدی مدرس، اظهارداشت: اتفاق خوشایندی رخ داد و جمع صمیمی از هنرمندان و مسئولان گرد هم آمدند، شهرستان شهرضا هنرمندان بسیاری دارد و امروز خوشحالیم که این اتفاق افتاد و شاهد حضور این عزیزان هستیم.

محمدعلی جعفری با بیان اینکه فرصتی فراهم ‌شد تا گوشه‌ای از فرهنگ و هنر شهرستان شهرضا برای مردم شهرستان معرفی شود، گفت: کارهای هنری بسیار ارزشمندی در حوزه های مختلف فرهنگی هنری  همچون تئاتر، شعر، صنایع دستی و خوشنویسی در شهرستان شهرضا انجام شده که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با اشاره به  انجمن نمایش شهرضا به عنوان یکی از نخستین انجمن‌های نمایشی استان اصفهان، بیان کرد: انجمن نمایش شهرضا در سال ۱۳۶۸ با همکاری «غلامحسین سلطانیان، مهدی عظیمی، احمد مجیری، محسن بزمی، مرحوم هوشنگ دهقان و علیرضا افلاکی» تأسیس و زمینه پرورش استعدادهای زیادی را در این رشته فراهم کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با تأکید بر اینکه هفته فرهنگی شهرضا فرصتی شد تا هنرمندان این عرصه تئاتر در شهرستان، با نمایش آثاری بدیع هنر و توان خود را به نمایش بگذارند، گفت: در این هفته ۳ نمایش صحنه‌ای و یک نمایش خیابانی در شهرضا اجرا و با استقبال خوب مردمی همراه شد.

وی با اشاره به اینکه هفته فرهنگی شهرضا امکانی برای آشتی مجدد مردم با هنر تئاتر فراهم کرد تا هم هنرمندان این عرصه بهتر شناخته شوند و هم مزیت‌ها و نواقص موجود در این زمنیه بیشتر مشخص شود، افزود: برگزاری هفته‌های فرهنگی در شرایطی که کشورهای غربی و بیگانه هویت و تمدن چندین هزار ساله ایرانیان را هدف قرار داده‌اند از ضروری‌ترین اقدامات است که باید در سال‌های آینده نیز تداوم و توسعه یابد.

جعفری با بیان اینکه برنامه‌های هفته فرهنگی در راستای معرفی فرهنگ غنی مردم شهرستان بود، اظهارداشت: اگر مردم هر منطقه با فرهنگ و آداب‌ و رسوم خود آشنا باشند، می‌توانند به‌ عنوان بازویی قدرتمند در کنار مسئولان و رسانه‌ها در راستای معرفی این فرهنگ‌ها و آداب ‌و رسوم به مردم سایر نقاط کشور عمل ‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در هفته فرهنگی شهرضا بخشی از شناسنامه پر افتخار مردم این شهرستان برای همگان معرفی شد، افزود: باید برای آینده برنامه‌های جامعی برای معرفی کامل استعدادهای فرهنگی شهرضا در نظر گرفته شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا گفت: تبادل فرهنگی یکی از مسائل مهم است که می تواند در راستای معرفی ظرفیت‌ها و توانایی‌های هر شهری مؤثر باشد، سابقه فرهنگی و پیشینه فرهنگی شهرضا سبب شد که هفته فرهنگی برای شهرستان برگزار شود.

وی اظهارداشت: برگزاری هفته فرهنگی شهرضا فرصت و بستر مناسبی برای معرفی و ارائه ظرفیت‌های مختلف شهرستان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، گردشگری، علمی، ادبی و هنری به شهروندان شهرستان، کشور و استان شد.

جعفری بیان کرد: همه افراد اعم از مسئولان، خبرنگاران و اصحاب رسانه و نهادهای مردمی که در طول هفته فرهنگی با تلاشی شبانه‌روزی برای معرفی فرهنگ شهرضا تلاش کردند در واقع در راستای نشان دادن بخش مهمی از فرهنگ غنی ایرانی اسلامی به همه مردم جهان کوشش کردند.

وی افزود: شهرستان شهرضا با وجود تنوع آثار باستانی و تفریحی، صنایع‌دستی و هنری ظرفیت‌های خوبی در زمینه جذب گردشگر دارد که متأسفانه در سال‌های گذشته از آن غافل بوده‌ایم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا گفت: با رسیدگی به زیرساخت‌ها و تقویت آنها در راستای جذب و پذیرایی از گردشگران، اشتغال آفرینی زیادی در سطح شهرستان ایجاد می‌شود و می‌توان فرهنگ غنی شهرستان را به مردم سراسر جهان معرفی کرد.

وی با تأکید بر اینکه باید برای نهادینه‌سازی میراث ماندگار برنامه داشته باشیم، تصریح کرد: باید جامعه را نسبت به ارزش‌های فرهنگی آن آگاه و در طرحی سازماندهی شده آنان را به استفاده از این ارزش‌ها تشویق کنیم.

جعفری با بیان اینکه فرهنگ غنی شهرستان شهرضا نشان‌دهنده بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ غنی کشور است که باید درباره آن اطلاعات بیشتری منتشر شود، بیان کرد: خرده فرهنگ‌های مردم شهرضا براساس باورهای دینی شکل گرفته به عنوان زیرساخت اصلی فرهنگ عمومی مردم شناخته می‌شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.