سرویس: اخبار شهرضا ۱۶:۲۴ - پنج شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس :

یکی از مهمترین اصول اقتصاد مقاومتی حل مشکل اشتغال روستائیان است

عضو  کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مهمترین اصول اقتصاد مقاومتی حل مشکل اشتغال روستاییان است، افزود: دولت برای این منظور تسهیلات خوبی قرار داده و لازم است مردم دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها برای استفاده از این تسهیلات بیشتر فعالیت کنند.

به گزارش شهرضانیوز، سمیه محمودی عصر امروز در مراسم روز روستا از مجموعه برنامه‌های هفته فرهنگی شهرضا که در روستای امامزاده علی اکبر(ع) این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه شهرضا در حوزه فرهنگ و هنر یکی از بزرگترین شهرستان‌های کشور است، اظهارداشت: باید در معرفی شهرستان شهرضا در مجامع استانی و ملی، بیان ویژگی‌های فرهنگی و چهره‌های علمی و هنری، تلاش شود.

وی با تأکید بر اینکه باید خرده‌ فرهنگ‌ها و بخش‌هایی از فرهنگ غنی شهرضا که در حال فراموشی است احیا شود، افزود: نباید اجازه دهیم بخش‌های فرهنگی که در طول سالیان متمادی ایجاد شده نابود و به فراموشی سپرده شود.

عضو  کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌ گردشگری روستاهای شهرستان، گفت: آشنایی افراد با جاذبه‌های گردشگری روستایی و آنچه از تنوع قومیت‌ها و فرهنگ‌ها در روستاها وجود دارد، می تواند جایگاه تازه‌ای از شناخت روستاهای این منطقه باشد.

وی با بیان اینکه روستاییان عناصر پویا و پرتلاش هستند که سلامتی و اقتصاد جامعه به آنان و فعالیت آنها بستگی دارد، اظهار داشت: متأسفانه این قشر از جامعه از امکانات و توانمندی‌های رفاهی برخورداری کمتری داشته‌اند بنابراین باید تمام تلاش دولت و مجلس برای ارتقاء سطح رفاه عمومی در مناطق روستایی متمرکز شود.

محمودی بیان کرد: کوچک کردن دولت و در مقابل تقویت نهادهای مدیریتی همانند شوراهای اسلامی روستایی زمینه‌ساز ایجاد افق‌های درخشان در راستای رشد و توسعه مناطق روستایی و محروم خواهد بود.

وی با بیان اینکه آبادانی مناطق روستایی ثمره کار کارشناسی و استفاده از نظرات مدیرانی با تجربه است، گفت: حفظ هویت روستایی هم از نظر فرهنگی و هم با در نظر گرفتن جاذبه‌های توریستی یک ضرورت انکارناپذیر است.

عضو  کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای احیای فرهنگ، مردم باید همکاری کنند، گفت: امور فرهنگی، اداری و دستوری نیست و باید با مشارکت مستقیم مردم حفظ و احیا شود.

وی با تأکید بر اینکه باید همه بخش‌های جامعه به عنوان حامیان جامعه وارد عمل شده و در زمینه احیای فرهنگ همکاری کنند، تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی یا تولیدات صدا و سیما با فرهنگ سنتی مردم همخوانی ندارد.

محمودی با بیان اینکه امروز بخشی از فرهنگ غنی مردم نظیر صله رحم و دید و بازدید فراموش شده و فرهنگ بیگانه و سردی روابط به جای آن حاکم شده، افزود: با تلاش‌هایی که دلسوزان فرهنگی انجام می‌دهند هنوز به مرحله بحرانی نرسیده‌ایم اما باید از ایجاد چنین وضعیتی جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه حوزه فرهنگ در کشورمان متولی خاصی ندارد، افزود: این مسئله سبب پراکندگی بودجه‎های فرهنگی و عدم پاسخگویی بسیاری از نهادهایی شده که این اعتبارات را دریافت می‌کنند.

عضو  کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقداماتی برای رفع موانع قانونی در این زمینه و معرفی یک نهاد مشخص به عنوان متولی حوزه فرهنگ، افزود: با انجام امور مربوط به آن، از این پس تنها یک نهاد در برابر معضلات فرهنگی پاسخگو است.

وی با بیان اینکه برای حل مشکل بیکاری در مناطق روستایی و کاهش مهاجرت از روستاها به شهرها چاره‌ای جز اصلاح و توسعه همه جانبه امور روستاها نداریم، گفت: یکی از زمینه‌هایی که سبب افزایش اشتغال و ایجاد منابع درآمد پایدار در مناطق روستایی می‌شود، توسعه صنعت توریسم و گردشگری است که علاوه بر اشتغالزایی زمینه حفظ آثار و ابنیه تاریخی را هم فراهم می‌کند.

محمودی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۲۰۰ جلسه با مدیران ارشد کشوری درباره معضلات حوزه انتخابیه برگزار شده، اظهارداشت: مشکلات اجرایی در شهرستان مشخص شده و در جلسات مختلفی که در این زمینه با مدیران اجرایی برگزار شده راهکارهایی هم پیشنهاد شده است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین اصول اقتصاد مقاومتی حل مشکل اشتغال روستاییان است، افزود: دولت برای این منظور تسهیلات خوبی قرار داده و لازم است مردم دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها برای استفاده از این تسهیلات بیشتر فعالیت کنند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.