سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۳۱ - پنج شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵

با حضور رئیس دانشکده عالی هنر اصفهان،

همایش «کهن یادگاران، پیشه‌ها و ریشه‌ها» در شهرضا برگزار شد

با حضور رئیس دانشکده پژوهش‌های عالی هنر و کارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان، همایش «کهن یادگاران، پیشه‌ها و ریشه‌ها» در شهرضا برگزار شد.

به گزارش شهرضانیوز، صدرالدین طاهری شامگاه چهارشنبه در «همایش کهن یادگاران ۳، پیشه‌ها و ریشه‌ها» که به مناسبت هفته فرهنگی شهرضا در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان برگزار شد، اظهارداشت: ما نمی‌توانیم به فرزندان خود بگوییم به موسیقی سنتی ایرانی گوش ندهند زیرا نمی‌توانیم در مقابل فرهنگ بایستیم، آنها به سراغ موسیقی و فرهنگ‌های بیگانه می‌روند.

وی با بیان اینکه نسلی که به فرهنگ و پشتوانه‌های تاریخی خود پشت کند، متضرر می‌شود، افزود: اگر امروز ما به ارزش‌های هنری خودمان بها ندهیم، آیندگان با درک اهمیت این ارزش‌ها، آنها را احیا و ترویج می‌کنند.

رئیس دانشکده پژوهش‌های عالی هنر و کارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان با بیان اینکه خطر فراموشی بسیاری از مشاغل سنتی را تهدید می‌کند و اگر امروز برای زنده نگه داشتن آنها کاری نکنیم در آینده جز نامی از آنها باقی نخواهد نمی‌ماند، گفت: صنعت سفال‌گری بیش از ۱۱ هزار سال سابقه در ایران دارد.

وی با اشاره به اینکه ایرانیان در ۹۵۰۰ سال قبل فلزکاری را ابداع کردند و در ۹ هزار سال قبل حصیربافی و اهلی کردن حیوانات را ابداع کردند، بیان کرد: ایرانیان در ۸۵۰۰ سال قبل با آغاز هنر نقاشی روی سفال آغازگر سبک جدیدی در تولید این کالا بودند.

img_8263

طاهری با بیان اینکه ایرانیان نخستین خط و ادبیات جهان را در ۵ هزار سال قبل ابداع کردند، افزود: ایرانیان در ۷ هزار سال قبل نخستین کنسرت موسیقی جهان را ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه در حدود ۶ هزار سال قبل سفالینه‌های بزرگی در ایران ساخته می‌شد که توان ذخیره سازی غلات و غذای یک روستا یا یک مزرعه بزرگ را داشتند، گفت: ایرانیان برای نخستین بار در جهان امضای سازنده بر روی کالا و ایجاد برند کالا را ایجاد کردند تا هر کالا با سازنده آن شناخته شود.

رئیس دانشکده پژوهش‌های عالی هنر و کارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان با انتقاد از اینکه کشوری که مردمانش در گذشته بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده کالاهای مختلف در جهان بودند، امروز حتی نخ و سوزن خود را نیز از چین وارد می‌کند، اظهارداشت: باید بررسی و تحقیق شود چرا امروز اینچنین اتفاقی در کشور روی داده است.

وی با بیان اینکه کشور ایران یکی از ۵ کشور برتر دنیا از نظر برخورداری از ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری و یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر برخورداری از جاذبه‌های گردشگری طبیعی است، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده سهم ایران از محل درآمدهای گردشگری به ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

به جای تمرکز بر صنعت نفت، به دنبال ساخت هتل برای جذب گردشگران باشیم

img_8213

طاهری با بیان اینکه باید به جای تمرکز بر صنعت نفت، به دنبال ساخت هتل و افزایش زیرساخت‌ها برای جذب گردشگران باشیم، افزود: مسئولان استان اصفهان در چند دهه تلاش کردند تا بزرگترین صنایع کشور را در این استان ایجاد کنند غافل از اینکه ثمره چنین اقدامی خشکی زاینده‌رود و ایجاد آلایندگی‌های زیست محیطی در مناطق شمالی این استان است.

وی با بیان اینکه درآمد ایران در سال گذشته در صنعت توریسم و گردشگری، با وجود برخورداری از جاذبه‌های توریستی تنها ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است، گفت: در سال گذشته مجموع سود حاصل از فروش نفت کشورمان تنها ۲۰ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با درآمد بسیاری از کشورها از محل صنعت توریست بسیار ناچیز است.

اصفهان به مهمترین کانون گردشگری ایران تبدیل شده است

رئیس دانشکده پژوهش‌های عالی هنر و کارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان برای نخستین بار در ردیف ۳۰ کشور برتر دنیا در حوزه گردشگری قرار گرفت، گفت: تمایل گردشگران به حضور در این استان افزایش یافته تا جایی که اصفهان به مهمترین کانون گردشگری ایران تبدیل شده است.

وی با تأکید بر اینکه استان اصفهان به عنوان پایتخت صنایع دستی جهان شناخته شده و در ۲ ماه آینده این شهر میزبان بزرگترین گردهمایی گردشگری جهان می‌شود، افزود: شهرستان شهرضا در کریدور شمال به جنوب کشور قرار گرفته و این یک موقعیت بسیار ممتاز برای جذب گردشگر است.

طاهری با بیان اینکه باید امکانات لازم برای جذب گردشگران در شهرضا فراهم شود، تصریح کرد: در حدود ۱۱ سال قبل به مسئولان اجرایی این شهرستان پیشنهاد طراحی یک موزه را ارائه دادم اما این پیشنهاد از سوی مسئولان وقت شهرستان پیگیری نشد، از آن زمان تاکنون بنده ۳۶ موزه را در کشور طراحی کرده‌ام اما اکنون دیگر زمان آن فرا رسیده که برای توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان اقدامات اساسی انجام شود.

ایجاد نمایشگاه دائمی در شهرضا

فرماندار شهرضا نیز در این همایش، بیان کرد: هفته فرهنگی شهرضا فرصتی برای بازخوانی لایه‌های پنهان فرهنگ و تمدن مردم شهرضا است زیرا این فرهنگ تنها به غذاهای سنتی یا وسایل قدیمی محدود نشده و حوزه‌های مختلف را شامل می‌شود.

محسن گلابی افزود: تحولات ایجاد شده در حوزه‌های مختلف صنایع و علوم نباید باعث فراموشی تاریخ و پیشینه کهن ما شود بلکه ما در هر زمانی به استفاده از یافته‌ها و مبانی تمدنی خود نیاز داریم.

وی با اشاره به وجود جاذبه‌های مختلف تاریخی و گردشگری در این شهرستان، بیان کرد: بازار شهرضا، یک اثر هویتی برای این شهرستان محسوب می‌شود که باید همانند آداب و روسم کهن مردم آن احیا شود.

فرماندار شهرضا گفت: زیرساخت‌ها و اقدامات اولیه برای ایجاد نمایشگاه دائمی شهرضا در محل بازار این شهرستان فراهم شده است.

وی گفت: در ایام مختلف سال تعداد زیادی از گردشگران مذهبی در آستان امامزاده شاهرضا حضور پیدا می‌کنند که باید از ظرفیت حضور آنها استفاده کنیم.

گلابی تصریح کرد: تا زمانی که کاری انجام نشده مسلماً کسی هم انتقاد نمی‌کند، اما به محض آغاز هر کاری انتقادها هم شرع می‌شود، از نقدهای سازنده استقبال می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم هیچ عاملی مانع پیشرفت و توسعه شهرضا و افزایش سطح کیفیت زندگی مردم آن شود.

به گزارش شهرضانیوز، در این همایش از مؤلفان مقالات مجله فرهنگ مردم و تعدادی کشاورزان کهنسال شهرضا تقدیر شد و از کتاب کشاورزی سنتی شهرضا و ویژه نامه مجله فرهنگ مردم رونمایی شد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.