سرویس: تولیدی » پوششی ۰۹:۱۴ - چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵

مدیرکل اداره کتابخانه‌های اصفهان:

اصفهان با برخوارداری از ۱۷۶ کتابخانه نهادی، در جایگاه نخست کشور قرار دارد

مدیرکل اداره کتابخانه‌های استان اصفهان گفت: استان اصفهان با برخوارداری از ۱۷۶ کتابخانه نهادی، در جایگاه نخست کشور قرار دارد.

به گزارش شهرضانیوز، امیر هلاکویی شامگاه سه‌شنبه در همایش فروغ صبح دانایی که به مناسبت هفته فرهنگی شهرستان شهرضا در تالار سرو مجموعه فرهنگی شهید مدرس برگزار شد، اظهارداشت: کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر است و به انسان‌ها کمک می‌کند تا میراث فرهنگی و ارزش‌های دینی و تاریخی خودرا شناخته و به آن ارج نهند.

وی با اشاره به اینکه در هر کجا سخنی از فرهنگ و تمدن و ارزش‌های والای انسانی به میان می‌آید نام کتاب و فرهنگ کتابخوانی از جایگاه ویژه‌ای دارد، افزود: یکی از شاخصه های ارزیابی رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی هر کشوری در عصر حاضر میزان مطالعه و کتاب خوانی مردم آن مرز و بوم است.

مدیرکل اداره کتابخانه‌های استان اصفهان گفت: اهمیت کتاب و کتاب خوانی در جامعه امروزی اهمیتی واضح و روشن است و برای داشتن یک جامعه موفق و پویا مقوله کتاب و کتابخوانی نقش بسزایی دارد.

وی با بیان اینکه باید علت عدم گرایش مردم به مطالعه کتاب مورد بررسی قرار گیرد، بیان کرد: گرایش مردم به سمت استفاده از رسانه‌های دیداری و شنیداری، تنبلی برخی از افراد در مطالعه کتاب، استفاده از موبایل و اینترنت و مسائل اقتصادی و معیشتی از جمله علل عدم گرایش مردم به مطالعه کتاب است.

هلاکویی با بیان اینکه استان اصفهان به لحاظ برخورداری از شاخصه‌های عمومی سنجش کتاب و کتابخوانی در کشور در رتبه‌های نخست یا دوم قرار دارد، گفت: در استان اصفهان ۲۹۲ باب کتابخانه وجود دارد که از این تعداد ۱۱۲ باب کتابخانه مشارکتی، ۱۷۶ کتابخانه نهادی و ۴ کتابخانه مستقل هستند.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان با برخوارداری از ۱۷۶ کتابخانه نهادی، در جایگاه نخست کشور قرار دارد، افزود: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار نفر عضو از مجموع ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار جلد کتاب موجود در ۱۲۹ هزار مترمربع فضای مفید کتابخانه‌ای در استان اصفهان، استفاده می‌کنند.

مدیرکل اداره کتابخانه‌های استان اصفهان با بیان اینکه در دو ماه اخیر تعداد اعضا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و این آمار چشمگیری در سطح کشور محسوب می‌شود، گفت: متأسفانه تنها ۲۰ درصد از مردم به فضاهای کتابخانه‌ای دسترسی دارند و از این نظر تا رسیدن به استانداردهای کتاب‌خوانی فاصله‌های زیادی وجود دارد.

رونمایی از ۵۰ اثر مکتوب نویسندگان شهرضایی به عنوان یک رویداد مهم در تاریخ این شهرستان ثبت خواهد شد

فرماندار شهرضا نیز در این همایش اظهارداشت: رونمایی از ۵۰ اثر مکتوب نویسندگان شهرضایی به عنوان یک رویداد مهم در تاریخ این شهرستان ثبت خواهد شد.

محسن گلابی بیان کرد: شهرضا، شهر علم و ادب و فرهنگ است که در هر عرصه‌های مختلف مردان و زنانی بزرگی را به جامعه تحویل داده است.

وی گفت: مردمان شهرضا در طول تاریخ توانمندی‌های زیادی از خود نشان داده‌اند که مجموعه آنها به عنوان فرهنگ غنی این شهرستان امروز در دسترس ما قرار دارد.

فرماندار شهرضا تصریح کرد: امسال نخستین سالی است که جشنواره هفته فرهنگی شهرضا برگزار می‌شود و با توجه به ابعاد مختلف ارزشهای فرهنگی مردم این شهرستان، در سالهای آینده نیز ادامه پیدا می‌کند.

وی  بیان کرد: وجود دانشمندان و عالمان برجسته شهرضایی سند افتخاری است که تا قرنهای بعد به یادگار خواهد ماند.

به گزارش شهرضانیوز، در همایش «فروغ صبح دانایی» از ۵۰ اثر مکتوب از نویسندگان شهرضایی رونمایی و از نویسندگان آنها تجلیل شد، و همچنین پوستر فیلم مستند «حکیم جان»، رونمایی شد.

 

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.