سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۰۷ - چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵

همزمان با هفته فرهنگی شهرضا،

از ۵۰ اثر مکتوب نویسندگان شهرستان شهرضا رونمایی شد

همزمان با هفته فرهنگی شهرضا و با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، از ۵۰ اثر مکتوب نویسندگان شهرستان شهرضا در همایش فروغ صبح دانایی رونمایی شد.

به گزارش شهرضانیوز، حجت الاسلام حبیب الله ارزانی شامگاه سه‌شنبه در همایش فروغ صبح دانایی که به مناسبت هفته فرهنگی شهرستان شهرضا در تالار سرو مجموعه فرهنگی شهید مدرس شهرضا برگزار شد، اظهارداشت: کتاب خوانی نقش بسیار مهم و اثرگذاری در انتقال معارف و علوم به بشر دارد و جایگاه کتاب جایگاهی بی بدیل است.

وی با بیان اینکه کتاب به عنوان مهمترین رکن انتقال دهنده فرهنگ و دانش بشری از نسلی به نسل‌های بعدی نقش بسیار زیادی را در رشد و شکوفایی فرهنگ و تمدن هر منطقه دارد، افزود: به لحاظ اهمیت جایگاه علم در اسلام و توجه به کتاب، جوامع اسلامی در سده‌های گذشته اقدام به ساخت کتابخانه‌های بزرگ کردند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه خرید کتاب و مطالعه آن یک کار فرهنگی است، گفت: یکی از نمودهایی بارز در جامعه پیشرفته به لحاظ فرهنگی، بالا بودن سرانه مطالعه در آن و توجه جدی به کتاب است.

وی با اشاره به اینکه کتاب و کتابخوانی به اندازه‌ای در فرهنگ هر قوم و ملتی مهم و تأثیرگذار است که می‌توان از آن به عنوان مهمترین رکن فرهنگ هر جامعه نام برد، بیان کرد: موقوفات بسیاری از جمله کتابخانه‌های بزرگ برای بهره گیری تشنگان علم و دانش ساخته شد و امروز باید این فرهنگ احیا شود.

حجت‌الاسلام ارزانی تصریح کرد: در طول تاریخ علما و فرهیختگان هر قومی علوم و دانسته‌های خود را از منابع مختلف در قالب کتاب‌هایی به رشته تحریر درآوردند و این اقدام سبب تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و دانش آن جوامه شده و به همین طریق به نسل‌های بعدی انقال یافته است.

وی با تأکید بر اینکه کتابخوانی یک فعالیت مفید برای درک کردن، اطلاع یافتن وآگاه شدن است و انسان را در درک خود و تعیین سرنوشت خویش و جامعه‌اش دلسوزانه و فعالانه شرکت می‌دهد، گفت: مطالعه محوری ترین برگ هویتی یک ملت محسوب می شود و یکی از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت دادن به مساله کتاب،کتاب خوانی وترویج مطالعه درجامعه، در میان جوانان و نوجوانان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به رونمایی از ۵۰ اثر مکتوب نویسندگان شهرستان شهرضا در همایش فروغ صبح دانایی، افزود: این اقدام به عنوان برگ زرینی در تاریخ این شهرستان ثبت می‌شود تا آیندگان نیز از نتایج تحقیقات و دانش پدران خود در رشته‌های مختلف علمی برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه شهرستان شهرضا از گذشته‌های دور تاکنون مهد پرورش عالمان و فرهیختگان بسیاری بوده، بیان کرد: بسیاری از آنان به عنوان استادان برجسته علوم عقلی و نقلی در تاریخ کشورمان مطرح بوده و امروز در ردیف مفاخر ارزنده جهان قرار دارند.

حجت‌الاسلام ارزانی با بیان اینکه در طول تاریخ بشر، نام افرادی که به نوعی با کتاب و علم در ارتباط بوده و یا ایثار بزرگی در راه خدمت به جامعه انجام داده‌اند، ماندگار شده، گفت: نام و یاد افرادی همانند شهید همت و حکمای بزرگی که در شهرضا پرورش یافته‌اند تا ابد ماندگار می‌ماند.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان همواره به حضور و پرورش استعدادهای گرانقدری همانند شهید همت، شهید خرازی، حکیم الهی قمشه‌ای و حکیم صهبا به خود می‌بالد، افزود: به واسطه قدر و ارزش والای اینگونه افراد باید تلاش کنیم تا نام و یاد آنها همواره زنده و جاودان بماند و آیندگان نیز از دانش و معارف آنان بهره‌مند شوند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.