سرویس: اخبار شهرضا ۲۰:۰۶ - چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا:

۱۴ کیلوگرم زعفران از مزارع شهرضا برداشت می‌شود

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرضا گفت: با توجه به فصل برداشت طلای سرخ پیش‌بینی می‌شود از ۳٫۵ هکتار سطح زعفران کاری شده شهرستان ۱۴ کیلوگرم زعفران برداشت شود.

عبدالرضا تاکی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به برداشت ۷۶۰۰ تن سیب درختی از باغات شهرستان شهرضا، اظهارداشت: با پایان یافتن برداشت انواع سیب درختی در مناطق مختلف شهرستان میزان تولید این محصول ۷هزارو۶۰۰ تن برآورد شده است. وی بیان کرد: سطح کل باغ‌های سیب در این شهرستان حدود۵۷۰ هکتار شامل ارقام رد دلیشز، گلدن دلیشز، گلاب، کهنز و سلطانی است.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرضا گفت: عمده سطح زیر کشت سیب در شهرضا در مناطق کهرویه، اسفرجان و هونجان است و از این میزان  ۵۲۵  هکتار بارور و ۴۵  هکتار آن نهال یا غیر بارور است.

وی با اشاره به تشکیل جلسه راهکارهای مبارزه با آفت کرم گلوگاه انار در شهرستان شهرضا، گفت: کرم گلوگاه انار یکی از آفات مهم محصول انار است و سالیانه خسارت چشمگیری به باغداران منطقه وارد می‌کند.

تاکی افزود: در راستای مبارزه با این آفت، جلسه‌ای با حضور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان، کارشناس معین، کارشناسان حفظ نباتات و باغبانی شهرستان در محل دفتر مدیریت جهاد کشاورزی  برگزار شد.

وی تصریح کرد: در این جلسه اقدامات انجام شده در باغات شهرستان تشریح و مقرر شد کمیته‌ای برای ارزیابی راهکارهای پیشنهادی مبارزه با این آفت تشکیل شود و پس از بررسی، موثرترین روش کاربردی برای کنترل آفت و کاهش خسارت معرفی و در این زمینه تصمیم‌گیری لازم انجام شود.

وضعیت کاشت و برداشت زعفران در شهرستان شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: با توجه به تداوم خشکسالی و شرایط کم آبی حاکم در شهرستان شهرضا، در راستای تغییر و اصلاح الگوی کشت محصولات زراعی- باغی و به منظور افزایش بهره‌وری و اشتغال‌زایی بیشتر، کشت زعفران با نیاز آبی کم، در برنامه کشت محصولات زراعی شهرستان قرار گرفته است.

وی افزود: در سال زراعی گذشته ۹۵-۹۴ حدود ۱٫۵ هکتار اراضی مستعد مناطق تحت پوشش به کشت زعفران اختصاص یافته و در سال زراعی امسال کشت این محصول ۲ هکتار دیگر توسعه یافته است.

تاکی اظهارداشت: با توجه به فصل برداشت طلای سرخ پیش‌بینی می‌شود از ۳٫۵ هکتار سطح زعفران کاری شده شهرستان ۱۴ کیلوگرم زعفران برداشت شود.

وی گفت: امید است با اجرای برنامه مدیریتی برکاشت و داشت و برداشت این محصول و افزایش دانش فنی و تجربه کشاورزان شاهد افزایش کمی وکیفی این محصول در سال‌های آتی در این شهرستان باشیم.

تولید  ۱۵ تن بذر گواهی شده گلرنگ بذری از مزارع دشت مهیار در شهرستان شهرضا

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرضا اظهارداشت: در راستای ترویج کشت گیاهان روغنی و تولید بذر گواهی شده این گیاهان در راستای دستیابی به ارقام پر محصول، پر روغن و بی خار، با همکاری شرکت سهامی توسعه کشت دانه‌های روغنی در مزرعه منطقه پرزان مهیار۶ هکتار گلرنگ بذری کشت شد.

وی با بیان اینکه از این مزرعه حدود ۱۵ تن بذر گواهی شده برداشت شد، افزود: گلرنک با خصوصیات مطلوب زراعی نظیر مقاومت نسبی به تنش های غیر زیستی و وجود روغنی مطلوب با بیش از ۹۰ درصد اسیدهای چرب غیراشباع به خصوص لینولئیک از دیرباز به عنوان یک دانه روغنی با ارزش مطرح بوده است.

تاکی بیان کرد: بذور گواهی شده گلرنگ که در منطقه مهیار تولید شده است، سال آینده مورد استفاده کشاورزان گلرنگ کار استان قرار می‌گیرد.

کشت ۴۰۰ هکتار منداب در مزارع منطقه مهیار شهرستان شهرضا

وی اظهارداشت: در راستای ترویج کود سبز و افزایش بقایای آلی خاک‏های زراعی و اصلاح الگوی کشت در منطقه مقدار۷۰۰ کیلوگرم بذر منداب به صورت رایگان بین کشاورزان منطقه توزیع تا پس از کاشت و انجام مراقبت‏های لازم در زمان داشت، در اوایل بهار سال آینده به عنوان کود سبز به خاک برگردانده شود.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرضا افزود: سطح زیر کشت منداب در منطقه مهیار در سال زراعی امسال حدود ۴۰۰ هکتار است و‏ با توجه به این که گیاه منداب نسبت به کم آبی مقاوم است و سازگاری بالایی با شرایط آب و هوایی منطقه مهیار دارد، پیش بینی می‌شود سطح زیر کشت این گیاه در سال‏های آتی افزایش یابد.

وی با اشاره به نظارت کارشناسان طرح نظام نوین ترویج مدیریت جهاد کشاورزی بر مزارع گندم و جو و باغات شهرضا، گفت: در راستای اجرای طرح نظام نوین ترویج، کارشناسان این طرح تعداد پنج مزرعه گندم و یک باغ را تحت عنوان سایت الگویی نظارت می‌کنند.

تاکی گفت: برای کشت گندم و جو در مرحله کاشت در زمینه بوجاری و ضدعفونی بذور و نحوه صحیح آماده نمودن بستر کاشت و برای نظارت باغ در زمینه احداث چالکود و تغذیه با توجه به وضعیت موجود در باغ توصیه‌های لازم به بهره‌برداران ارائه می‌شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.