سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۳۲ - چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵

شهرضانیوز گزارش می‌دهد

معرفی فرهنگ بومی و آداب و رسوم شهرستان شهرضا در هفته فرهنگی

هفته فرهنگی شهرضا با هدف معرفی فرهنگ بومی و هنر شهرضا همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی آغاز شد.

به گزارش شهرضانیوز، هفته‌های فرهنگی یک واکاوی ویژگی‌های فرهنگی مناطق مختلف است، در این برنامه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی روشن، تحلیل، تفسیر و معنا می‌شود.

برنامه‌های فرهنگی مناسبی برای معرفی شهرضا تاکنون اجرایی نشده، برگزاری برنامه‌های مختلف در رابطه با هر یک از شهرهای کشور در راستای معرفی آنها به مردم همان شهرها و نیز سایر نقاط کشور است.

اگر مردم هر منطقه با فرهنگ و آداب‌ و رسوم خود آشنا باشند، می‌توانند به‌ عنوان بازویی قدرتمند در کنار مسئولان و رسانه‌ها در راستای معرفی این فرهنگ‌ها و آداب ‌و رسوم به مردم سایر نقاط کشور عمل ‌کنند.

تبادل فرهنگی یکی از مسائل مهم است که می تواند در راستای معرفی ظرفیت‌ها و توانایی‌های هر شهری مؤثر باشد، سابقه فرهنگی و پیشینه فرهنگی شهرضا سبب شد که هفته فرهنگی برای شهرستان برگزار شود.

برگزاری هفته فرهنگی شهرضا فرصت و بستر مناسبی برای معرفی و ارائه ظرفیت‌های مختلف شهرستان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، گردشگری، علمی، ادبی و هنری به شهروندان شهرستان، کشور و استان است و باید از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

برگزاری این برنامه‌ها از چندین سال پیش در کشور آغاز شده، اما در حدود ۲ سال است که مسئولان این برنامه را به صورت جدی در سطح کشور دنبال می‌کنند و در حال برگزاری این هفته‌های فرهنگی در تمام شهرهای کشور هستند.

هفته فرهنگی شهرضا برای نخستین بار در راستای معرفی صحیح فرهنگ و هنر شهرضا به مردم شهرستان و سایر نقاط کشور از ۲۲ تا ۲۸ آذر اجرا می‌شود.

شهرستان شهرضا با وجود تنوع آثار باستانی وتفریحی، صنایع‌دستی و هنری ظرفیت خوبی در زمینه جذب گردشگر دارد که متأسفانه در سال‌های گذشته از آن غافل بوده‌ایم.

با رسیدگی به زیرساخت‌ها و تقویت آنها در راستای جذب و پذیرایی از گردشگران، اشتغال آفرینی زیادی در سطح شهرستان ایجاد می‌شود و می‌توان فرهنگ غنی شهرستان را به مردم سراسر جهان معرفی کرد.

پیشینه تاریخی شهرستان شهرضا در بسیاری از بخش‌ها از جمله صنایع‌دستی سفال و سرامیک، علما، حکما، دانشمندان و اماکن تاریخی و مذهبی در تمامی جهان بی‌نظیر بوده و باید به دیگران معرفی شود.

همزمان با آغاز هفته وحدت زنگ آغاز هفته فرهنگی شهرستان شهرضا به صورت نمادین در مدرسه دخترانه بهرامی شهرضا نواخته شد.

در حاشیه این مراسم ۵ غرفه نمایشگاهی با موضوع فرهنگ مردم شهرضا به نمایش گذاشته شد.
همزمان با این مراسم جشن مدرسه‌ای به مناسبت هفته فرهنگی در دبیرستان دخترانه حکیم فرزانه شهرضا نیز برگزارشد.

افتتاح نمایشگاه خوشنوسی «آفرینش قلم» از مجموعه برنامه‌های هفته فرهنگی شهرضا بود که با حضور فرماندار، رئیس اداره ارشاد و سایر مسئولان شهرستان افتتاح شد.

برپایی نمایش آفرینش قلم به مناسبت هفته فرهنگی از ۲۲ آذر تا ۱۰ دی ماه

مسئول انجمن خوشنویسان شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با بیان اینکه نمایشگاه خوشنویسی «آفرینش قلم» به مناسبت هفته فرهنگی شهرضا از ۲۲ آذرماه لغایت ۱۰ دیماه برگزار می‌شود، اظهارداشت: در این نمایشگاه ۴۰ اثر از استادان، هنرمندان و هنرآموزان انجمن خوشنویسان شهرضا در گرایش‌های نستعلیق، نسخ و شکسته در معرض دید هنردوستان قرار داده شده است.

محمد جواد رحمتی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن جایگاه والای هنر خوشنویسی در شهرستان شهرضا است، گفت: انجمن خوشنویسان شهرضا از نظر اهمیت و رتبه هنری، پس از انجمن خوشنویسان اصفهان، به عنوان دومین انجمن استان شناخته می‌شود، ۷۰ نفر استاد خوشنویس با رتبه ممتاز عضویت دارند.

برنامه «هفت شب تئاتر شهرضا» یکی دیگر از برنامه‌های هفته فرهنگی شهرضا بود که در «سالن سرو مجموعه فرهنگی شهید مدرس شهرضا» زنگ آن به صدا درآمد.

در این هفته ۴ تئاتر شامل ۳ نمایش صحنه‌ای و یک نمایش خیابانی اکران می‌شود، در هفت شب، تئاتر «ناگفته» در «تالار سرو مجموعه فرهنگی شهید مدرس»، تئاتر «پَرِ پَرواز» در سالن اجتماعات شهرداری شهرضا و تئاتر «بازی آخر» در تالار فرهنگی فجر، در معرض دید عموم اجرا می‌شود.

تئاتر ناگفته بر اساس نمایشنامه‌ای برگرفته کتاب «نوای اسرار آمیز» به کارگردانی احمد انصاری و نمایش‌های بازی آخر به کارگردانی سید فرید اسدی و نمایش پر پرواز به کارگردانی حمیدرضا رضایی، به روی صحنه می‌رود.

متأسفانه ظرفیت‌های فرهنگی شهرستان شهرضا مورد غفلت واقع شده است

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا درباره هفته فرهنگی شهرضا، گفت: هفته فرهنگی شهرضا فرصت مناسبی است تا مردم شهرضا با ظرفیت‌ها و تاریخ و فرهنگ دیرینه خود آشنا شوند، سابقه فرهنگی و پیشینه فرهنگی شهرضا سبب شد که هفته فرهنگی را برای شهرستان برگزار کنیم.

محمدعلی جعفری با بیان اینکه متأسفانه ظرفیت‌های فرهنگی شهرستان شهرضا مورد غفلت واقع شده که نتایج ناخوشایندی را به همراه دارد، افزود: آنچه که شهرهای مختلف در برگزاری برنامه‌هایی نظیر هفته فرهنگی دنبال می‌کنند، معرفی فرهنگ و تمدن هر منطقه به مردم همان مناطق و دیگر مناطق کشور است.

وی با تأکید بر اینکه باید برای نهادینه‌سازی میراث ماندگار برنامه داشته باشیم، تصریح کرد: باید جامعه را نسبت به ارزش‌های فرهنگی آن آگاه و در طرحی سازماندهی شده آنان را به استفاده از این ارزش‌ها تشویق کنیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این هفته ۱۵ برنامه شاخص اجرا می‌شود، افزود: برگزاری نمایشگاه‌های از آداب و رسوم و هنرهای مردمی، رونمایی از کتاب و توجه به موقعیت و امکانات مناطق روستایی از جمله این برنامه‌های است.

وی بیان کرد: برنامه‌‌های هفته فرهنگی شهرضا در راستای معرفی فرهنگ بومی شهرستان است.

فرهنگ غنی شهرضا نشان‌دهنده بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ غنی کشور است

فرماندار شهرضا با تأکید بر اهمیت هفته فرهنگی، گفت: برنامه‌های اجرایی در این هفته برنامه‌ای حیثیتی برای شهرستان است و دستگاه های شهرستان باید آنچنان که هستند خود را در برنامه‌های اجرایی معرفی کنند.

محسن گلابی با بیان اینکه در هفته فرهنگی باید فراتر از ضوابط اداری، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کوچه و بازار شهرضا که مبتنی بر اعتقادات اصیل اسلامی و نوع دوستی و مهربانی است که دیگران معرفی شود، افزود: هفته فرهنگی شهرستان شهرضا یکی از ضروری‌ترین نیازهای فرهنگی شهرستان است.

وی با بیان اینکه فرهنگ غنی شهرستان شهرضا نشان‌دهنده بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ غنی کشور است که باید درباره آن اطلاعات بیشتری منتشر شود، بیان کرد: خرده فرهنگ‌های مردم شهرضا براساس باورهای دینی شکل گرفته به عنوان زیرساخت اصلی فرهنگ عمومی مردم شناخته می‌شود.

فرماندار شهرضا با تأکید بر اینکه علما و حکما، فرهنگ عامه و صنایع دستی شهرستان شهرضا دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد و نوع خود بی نظیر است، گفت: اقدامات اولیه برای ثبت هیئت سنگ زن شهرضا در فهرست آثار معنوی کشور انجام شده و به زودی شاهد ثبت آن هستیم.

برگزاری هفته‌های فرهنگی یکی از برنامه‌های مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن است

به گزارش شهرضانیوز، اجرای برنامه‌های محیط زیستی، همایش «فروغ صبح دانایی» رونمایی از کتاب‌های مؤلفان و نویسندگان شهرضا، جشن‌های مدارس، همایش «کهن یادگاران»، همایش روستا، افتتاح نمایشگاه بزرگ کتاب در هنرستان زنده‌یاد حسینی، همایش میراث معنوی زنان شهرضا، کوه‌گشت، جشنواره بازی‌های بومی و محلی قشقایی، گردهمایی رزمندگان و ایثارگران ۸ سال دفاع مقدس از دیگر برنامه‌های هفته فرهنگی در شهرضا است.

برگزاری هفته‌های فرهنگی در شرایطی که کشورهای غربی و بیگانه هویت و تمدن چندین هزار ساله ایرانیان را هدف قرار داده‌اند از ضروری‌ترین اقدامات است که باید در سال‌های آینده نیز تداوم و توسعه یابد.

%d9%84%d9%88%da%af%d9%88

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.