سرویس: اجتماعی ۱۰:۱۷ - شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵

شهرضانیوز گزارش می‌دهد

جرایم و بزهکاری‌های قشر دانش‌آموز در شهرضا آسیب‌شناسی می‌شود

در جلسه کارگروه بانوان و خانواده شهرستان مطرح شد که سرفصل جرایم و بزهکاری‌های قشر دانش‌آموز برای مدیریت آموزش‌وپرورش ارسال شود تا در کارگاه‌های آموزشی برای والدین مدنظر قرار گیرد.

به گزارش شهرضانیوز ، قاضی دادگستری شهرضا صبح امروز در جلسه کارگروه بانوان و خانواده شهرستان که با هدف بررسی آسیب‌های اجتماعی کودکان و نوجوانان شهرستان برگزار شد با بیان اینکه دولت‌ها در سطح ملی و بین المللی قوانینی در این رابطه وضع کرده‌اند، اظهارداشت: شاکله شخصیت افراد در دوره کودکانی و نوجوانی شکل می‌گیرد.

محمد محسنی اژیه با بیان اینکه ایران عضو کنوانسیون حقوق کودکان است، افزود: درگذشته ماهیت بزهکاری کودکان و نوجوانان رفتارهای خلاف منطبق با روح جوانی بود و نوعی بازی محسوب می‌شد و امروز جرایمی مشابه جرایم بزرگسالان و گاه خشونت‌بارتر نیست بر این اساس کلیه اشخاص زیر ۱۸ سال به عنوان کودک تلقی می‌شوند.

وی با بیان اینکه طفل بزهکار فردی است که قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی مرتکب جرمی می‌شود، گفت: از سال ۹۲ قوانینی وضع شد براساس آن تغییر ساختاری با اطفالی که بزه می‌کنند ایجاد شد.

قاضی دادگستری شهرضا با بیان اینکه در قانون جدید یک ماده مستقل به ذکر عدم مسئولیت کیفری افراد نابالغ اختصاص داده شده، بیان کرد: براساس ماده ۱۴۶ افراد نابالغ مسئولیت کیفری ندارند.

وی با اشاره به اینکه مسأله سن بلوغ در قانون مجازات جدید پیش‌بینی شده و ماده ۱۴۷ سن بلوغ برای دختران و پسران را به ترتیب ۹ سال و ۱۵ سال تمام قمری تعیین کرده است، گفت: اطفال ۹ تا ۱۲ سال اگر مرتکب جرائم تعزیری شوند دادگاه درباره این دسته از اطفال مطابق ماده ۸۷ قانون جدید، اقدامات تأمینی و تربیتی در نظر خواهد گرفت.

اژیه با بیان اینکه اگر بسیاری از عوامل جرم‌زا به والدین گوشزد شود سبب اصلاح آن می‌شود، افزود: کودکان سرمایه‌های کشورهستند و آینده کشور به دست کودکان امروز ساخته می‌شود.

بیشتر آموزشگاه‌های شهرضا دارای معاون پرورشی و در کنار آن مربی پرورشی هستند

رئیس اداره آموزش‌وپرورش شهرضا در ادامه جلسه با بیان اینکه بیشتر آموزشگاه‌های شهرضا دارای معاون پرورشی و در کنار آن مربی پرورشی هستند، اظهارداشت: در اداره آموزش‌وپرورش کارشناسی مشاوره داریم که ارتباط مستمری با مراکز مشاوره دارند.

احمد ملکیان با بیان اینکه در انجمن اولیا و مربیان بحث آموزش خانواده جدی پیگیری می‌شود، بیان کرد: در مدارس شهرضا ورود موتورسیکلت را برای پیشگیری از هرگونه حادثه ممنوع کرده‌ایم.

 یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت اورژانس اجتماعی در حیطه کودکان و نوجوانان است

کارشناس امور روانشناسی اورژانس اجتماعی شهرضا در ادامه جلسه با بیان اینکه اورژانس اجتماعی از سال ۸۸ در شهرضا به مرحله اجرا درآمد، افزود: بیشتر فعالیت‌ها و خدمات در حیطه مداخله بحران‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی و کاهش طلاق و کودک آزاری است.

فاطمه شبانی با اشاره به گروه‌های هدف این مرکز، گفت: زوج‌های دارای اختلافات خانوادگی، زوج‌های در آستانه طلاق، کودکان خیابانی و آزار دیده جزو گروه‌های هدف این مرکز هستند.

وی با بیان اینکه هدف این مرکز کمک و حمایت از افرادی است که نیاز به کمک دارند، بیان کرد: یکی از مهمترین حوزه‌های فعالیت این مرکز فعالیت در حیطه کودکان و نوجوانان است.

کارشناس امور روانشناسی اورژانس اجتماعی شهرضا با اشاره به انواع آسیب‌های اجتماعی کودکان، افزود: کودک آزاری، ترک تحصیل، اعتیاد، سرقت، کودکان کار و خیابانی جزو آسیب های اجتماعی کودکان محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به مهمترین آسیب‌های اجتماعی حوزه شهرضا در بخش کودکان، گفت: کودکان حتی پیش از تولد هم در معرض آسیب هستند، خشونت آگاهانه یا ناآگاهانه نسبت به زن باردار یکی از انواع آسیب‌ها قبل از تولد تلقی می‌شود که می‌تواند منجر به صدمه و مرگ جنین شود.

شبانی با اشاره به کودک آزاری در سنین ۲ تا ۱۲ سال، افزود: در این سن کودک آزاری محدوده وسیعی از آسیب‌های اجتماعی را شامل می‌شود که شامل کودک‌آزاری جسمی، کتک زدن، عاطفی و روانی، کودک آزاری از نوع غفلت و مسامحه، فراهم نکردن نیازهای کودک و کودک آزاری جنسی می‌شود.

وی با بیان اینکه کودک آزاری سبب افت تحصیلی و ترک تحصیل، پرخاشگری‌های فردی و اجتماعی و خیابانی شدن و بروز بیماری های روانی در کودکان می‌شود، اظهارداشت: در سنین ۱۲ تا ۱۸ سال کودکان جذب فضاهای مجازی و دوستان ناباب می‌شوند، فرار از مدرسه یا منزل، اعتیاد کودک، جذب باندهای تبهکاری و خودکشی از آسیب‌های این سنین است.

کارشناس امور روانشناسی اورژانس اجتماعی شهرضا با بیان اینکه روند مداخله در بحران به طور کامل تخصصی است، بیان کرد: اورژانس اجتماعی از طریق تلفن ۱۲۳، سازمان‌ها، ادارات و نهادها، دادگستری، آموزش و پرورش و مشاهده هرگونه آسیب در سطح شهر توسط کارشناسان از آسیب‌های اجتماعی کودکان آگاه می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات اورژانس اجتماعی در حیطه کودکان، افزود: تحویل کودکان سرراهی به بهزیستی، پیگیری صدور شناسنامه برای کودکان فاقد شناسنامه، پیگیری تحصیل کودکان، ارائه خدمات به کودکان خیابانی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی وارده به این کودکان، مشاوره و آموزش فرزندپروری از جمله اقدامات اورژانس اجتماعی در حیطه کودکان است.

شبانی با اشاره به برنامه‌ها و راهکارهای اورژانس اجتماعی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، بیان کرد: در پیشگیری اولیه، آگاه‌سازی جامعه به وسیله واحد پیشگیری بهزیستی و در پیشگیری ثانویه  مداخله در راستای حل مشکل فرد است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های اورژانس اجتماعی تحت عنوان کاهش آسیب‌ است که با مداخلات تخصصی سعی می‌شود فرد در معرض آسیب دیده اجتماعی خسارت کمتری را تجربه کند.

باید یک ان جی او در رابطه با حقوق کودکان در شهرضا تشکیل شود

بخشدار مرکزی شهرضا در ادامه جلسه با اشاره به ضرورت تشکیل کارگروه پایش و ارزیابی با محوریت بهزیستی، بیان کرد: باید یک ngo در رابطه با حقوق کودکان در شهرضا تشکیل شود.

محسن یونسی با اشاره به انجمن فانوس‌های همیشه بیدار در شهرضا در راستای حمایت از کودکان، افزود: این انجمن دارای چهار کمیته آموزشی، حقوقی و قضایی، مالی و پشتیبانی اقتصادی است و در حوزه روان‌شناختی و پزشکی کار می‌شود.

وی با بیان اینکه با همکاری هلال احمر خدمات روان‌شناختی رایگان به کودکان آسیب دیده ارائه می‌شود، اظهارداشت: براساس تعالیم دینی و اسلامی خانواده به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین نقطه شروع شکل گیری جامعه است.

بخشدار مرکزی شهرضا با بیان اینکه در شهرضا جلسات مختلفی پیرامون مبحث خانواده برگزار می‌شود، افزود: مهمترین دوره‌ای که شخصیت افراد شکل می‌گیرد دوره کودکی، نوجوانی و جوانی است.

وی با بیان اینکه نقش والدین به ویژه در شکل‌گیری شخصیت کودک بسیار مهم است، افزود: نقش مادر در راستای مثبت یا منفی بودن شخصیت کودک بسیار مؤثر است.

یونسی با اشاره به نقش مهم آموزش‌وپرورش در شکل‌گیری شخصیت کودک، گفت: باید سرفصل جرایم و بزهکاری‌های قشر دانش‌آموز برای مدیریت آموزش‌وپرورش ارسال شود تا در کارگاه‌های آموزشی برای والدین مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه جهل به قانون در بیشتر پرونده‌های دادگستری مشخص است، تصریح کرد: اطلاع‌رسانی در زمینه انواع آسیب‌ها و جرم‌ها بسیار مهم و ضروری است.

بخشدار مرکزی شهرضا با بیان اینکه باید کودکان را که سرمایه‌های کشورهستند به خوبی تعلیم و تربیت دهیم، بیان کرد: اگر امروز برای کودکان سرمایه‌گذاری نکنیم، در آینده افرادی را خواهیم داشت که در مسئولیت‌هایشان تنها نقش بازی می‌کنند.

وی با بیانم اینکه ریشه همه آسیب‌های اجتماعی در دوران کودکی نهفته است زیرا شخصیت‌های انسان در دوران کودکی شکل می‌گیرد و هر فرد نیز محصول دوران بچگی خود است، افزود: یکی از روش‌های بسیار موثر در تربیت سالم و درست کودکان آگاه‌سازی کودکان است که مسئولان باید این امر را مورد توجه قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.