سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۳۶ - پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف اصفهان:

۷۵۰ نوع نیت مختلف در موقوفات استان اصفهان وجود دارد

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه تنوع نیات از مهمترین ویژگی موقوفات استان اصفهان است، گفت: ۷۵۰ نوع نیت مختلف در موقوفات استان اصفهان وجود دارد.

به گزارش شهرضانیوز، حجت الاسلام محمدحسن امیری در همایش یاوران وقف که با حضور رانندگان ناوگان حمل و نقل برون شهری شهرستان شهرضا در«رواق امام خمینی(ره) امامزاده شاهرضا» برگزار شد، اظهارداشت: فرهنگ وقف در جامعه یکی از میراث های ماندگار است و برگزاری چنین همایش هایی به ایجاد وقف های جدید در عرصه های مورد نیاز کمک می کند.

وی افزود: این همایش به منظور تجلیل از خادمان و یاوران وقف و کسانی که به گسترش این فرهنگ کمک کرده اند برگزار می شود چرا که چنین انسان‌هایی تلاشگران واقعی عرصه وقف هستند.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه وقف ماهیت اقتصادی، هدف اجتماعی و انسانی و انگیزه‌های تربیتی و معنوی واقفان را نیز به دنبال دارد، گفت: وقف نامه‌هایی وجود دارد که بیانگر تاریخ و تمدن سرزمین ایران است، بر این اساس انگیزه‌های واقفان بر اساس تربیت و فرهنگ متفاوت هستند.

وی با بیان اینکه مخالفان انقلاب اسلامی و دشمنان اسلام ما را به عدم رعایت حقوق بشر محکوم می‌کنند، بیان کرد: نیات واقفان و موقوفاتی که ایجاد شده نشان می‌دهد مردمان خیراندیش و مسلمان و معتقد کشورمان تا چه اندازه به امور اجتماعی و نیازهای همنوعان خود توجه داشته و سعی کرده‌اند تا جای ممکن برای رفع آنها تلاش کنند به همین منظور بخش از مال خود را به این نیت وقف کرده‌اند.

حجت‌الاسلام امیری با بیان اینکه وقف در همه عرصه‌های اجتماعی خود را نشان داده و مشکلات این حوزه را برطرف می کند، گفت: مقام معظم رهبری تاکیدات فراوانی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند که نشان دهنده حضور وقف در این حوزه است.

وی با بیان اینکه موقوفات باید برای رفع نیازهای مردم ایجاد شود، تصریح کرد: نخستین موقوفه کشور با نیت جلوگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد در کشور، در استان اصفهان به ثبت رسیده است و با توجه به پیشینه اعتقادی و خیرخواهانه مردم این استان باز هم باید منتظر ایجاد چنین موقوفاتی از سوی آنان باشیم.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه وسعت نظر اسلام نسبت به وقف کارکرد اجتماعی وقف را نشان می‌دهد، بیان کرد: احداث مراکز درمانی، آموزشی، اجتماعی هم کارکردهای اجتماعی وقف را بیش از پیش نمایان می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه جامعه باید از ظرفیت‌های وقف آگاه شده و برنامه‌ریزی مدونی برای تامین نیازهای بشری انجام شود، تصریح کرد: بیش از ۱۴ هزار موقوفه و بیش از ۴۰ هزار رقبه در استان اصفهان وجود دارد.

حجت‌الاسلام امیری با بیان اینکه تنوع نیات از مهمترین ویژگی موقوفات استان اصفهان است، گفت: ۷۵۰ نوع نیت مختلف در موقوفات استان اصفهان وجود دارد.

وی ترویج شعار «همه واقف باشیم» بر مبنای ترویج گفتمان وقف در جامعه را از جمله مهمترین سیاست‌های اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان دانست و افزود: در این راستا تلاش شده تا از ظرفیت همه گروه‌های مردمی استفاده شود.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان بیان کرد: رسیدگی به امور امامزادگان و بقاع متبرکه و فعالیت‌های قرآنی از جمله مهمترین رسالت‌های اداره اوقاف و امورخیریه استان است.

وی با بیان اینکه این سازمان به عنوان یکی از مهمترین خادمان فرهنگ قرآنی مشغول به فعالیت است، گفت: تنها ۲٫۵ درصد از موقوفات کشور به مباحث قرآنی اختصاص یافته‌اند.

حجت‌الاسلام امیری بیان کرد: وقف قرآنی نیازمند ایجاد انگیزه در میان واقفان است به همین دلیل باید نیازهای قرآنی را به درستی شناسایی و نسبت به معرفی آنها در جامعه تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران همواره حامی فرهنگ وقف بوده‌اند و با نیت‌های مختلف خود زمینه ارائه انواع خدمات را به دیگران فراهم کرده‌اند، اظهارداشت: در استان اصفهان موقوفه‌ای به نام موقوفه «احمد رستم» وجود دارد که مربوط به حدود ۱۱۱۸ سال قبل است اما همچنان نیت این واقف اجرا می‌شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.