سرویس: اجتماعی ۱۸:۱۱ - یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵

معاون آمار سازمان برنامه‌ و بودجه اصفهان عنوان کرد؛

مشارکت ۴۳ درصدی مردم شهرضا در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه‌ و بودجه استان اصفهان گفت: میزان مشارکت مردم شهرضا در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن ۴۳ درصد بود که از میانگین استانی نیز فراتر رفت.

به گزارش شهرضانیوز، محمدرضا لعلی در «آیین اختتامیه سرشماری نفوس و مسکن شهرستان شهرضا با اشاره به برگزاری نخستین سرشماری نفوس و مسکن کشور سال ۱۳۳۵، اظهارداشت: این هشتمین سرشماری نفوس مسکن کشور است و بر اساس ادوار گذشته تمام دستگاه‌های دولتی و خصوصی را درگیر خود کرد چرا که اهدافی که این سرشماری دنبال می‌کرد می‌تواند نتایج مفیدی برای کشور داشته باشد.

وی با بیان اینکه سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در شرایط حساس و بسیار سختی برگزار شد، افزود: در این مرحله از سرشماری برای نخستین بار از جمع آوری اینترنتی آمار و اطلاعات استفاده شد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه‌ و بودجه استان اصفهان، گفت: سرشماری عمومی نفوس و مسکن یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آماری ملی بود که در سراسر کشور و به‌ صورت هم‌زمان به مرحله اجرا گذاشته شد و مجموعه وسیعی از اطلاعات مورد نیاز را برای برنامه‌ریزی‌های کلان کشور در سال‌های بعد فراهم می‌آورد.

وی با اشاره به مشارکت ۴۰ درصدی مردم استان در سرشماری نفوس و مسکن، بیان کرد: توزیع بودجه به‌صورت متعادل، جمع‌آوری اطلاعات برای واحدهای مسکونی، سنجش قدمت مسکن‌ها، پیش‌بینی‌های جمعیتی برای برنامه‌ریزی فرهنگی و آموزشی بهتر در ۱۰ سال آتی، برنامه‌ریزی ساخت مدارس و توسعه در بخش بهداشت و درمان و بافت جمعیت و ساختار جمعیت از نتایج این آمارگیری سراسری است.

لعلی با بیان اینکه میزان مشارکت مردم شهرضا در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن ۴۳ درصد بود که از میانگین استانی نیز فراتر رفت، اظهارداشت: این مرحله از سرشماری نفوس و مسکن زمینه اصلاح برخی از زیرساخت های جمع آوری و ثبت آمار و نیز ایجاد زمینه مناسب برای مشارکت بخش خصوصی و دولتی را فراهم کرد.

وی افزود: از کاربردهای خاص سرشماری این است که وضعیت اشتغال و بیکاری و وضعیت واقعی جامعه و سن جمعیت در سرشماری‌ها مشخص می‌شود و وضعیت مهاجرت از شهرها را فقط بر اساس اطلاعات سرشماری می‌توان به دست آورد.

معاون سازمان برنامه بودجه استان اصفهان با بیان اینکه در این مرحله از سرشماری برای نخستین بار ضریب خطای سرشماری در مقایسه با ادوار قبلی آن به مراتب کاهش یافت، گفت: در سال ۱۳۹۰ حدود ۳ هزار و ۸۰۰ نفر مأمور سرشماری در این طرح مشارکت داشتند و در سال ۱۳۹۵ به هزارو ۴۴۳ نفر کاهش یافت.

وی با بیان اینکه تعداد خانواده‌هایی که باید بوسیله هر مأمور مورد مصاحبه آماری قرار می‌گرفتند از ۴۰۰ خانوار در سال ۹۰ به ۱۲۰۰ خانوار در سال ۹۵ افزایش یافت، افزود: نتیجه سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ تا حدود ۲ ماه آینده اعلام می‌شود و این زمان در سرشماری ۹۰ بیش از ۱۸ ماه به طول می‌انجامید.

معاون سازمان برنامه بودجه استان اصفهان ادامه داد: حدود ۵٫۶ درصد از مردم شهرضا فاقد کد ملی بودند که این مسأله باعث ایجاد اشکالاتی در روند آمارگیری و طبقه بندی اطلاعات شد.

لعلی گفت: ۱۳ درصد از مراجهات آمارگیران در سرشماری شهرستان شهرضا با بی پاسخی کد پستی مواجه شد هر چند این میزان در مقایسه با بسیاری از شهرستانها ناچیز بود اما باید کاملاً برطرف شود.
وی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۰ تعداد ۴۴۶۱۶ خانوار در شهرضا وجود داشت در حالی که این تعداد به حدود ۴۹۵۶۴ خانوار در سال ۹۵ افزایش یافت، جمعیت شهرستان نیز از ۱۴۹۵۵۵ نفر در سال ۹۰ به بیش از ۱۵۵ هزار نفر در سال ۹۵ افزایش یافته است.

معاون سازمان برنامه بودجه استان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به طرح ایرادی در روند آمارگیری در شهرستان شهرضا مبنی بر اینکه برخی از ساکنان این شهرستان اقدام به ثبت اطلاعات آماری خود در دیگر شهرستانها کرده بودند، اظهار کرد: برخی از خانوارها اقدام به این کار کردند اما باید توجه داشته باشیم که این افراد یا مجدداً مصاحبه شدند یا به عنوان عدم همکاری در در محل اقامتی فعلی ثبتنام می‌شوند که در هر صورت در سرشماری جزء جمعیت شهرستانی که در آن زندگی می‌کنند محسوب خواهند شد.

لعلی اضافه کرد: بانکهای اطلاعاتی دیگری نظیر سازمان هدفمندی یارانه‌ها و یا بانک اطلاعاتی سرشماری کشاورزی وجود دارد دارند که در آنها نیز محل سکونت افراد مشخص و اطلاعات آماری آنها کالماً به ثبت رسیده است که برای اصلاح سرشماری نفوس و مسکن به کار گرفته می‌شوند.

فرماندار و رییس ستاد سرشماری نفوس و مسکن شهرستان شهرضا نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت برگزاری سرشماری نفوس و مسکن به عنوان یکی از مهمترین مبانی برنامه ریزی در کشور عنوان کرد: جمع آوری، طبقه بندی و ارائه دقیق اطلاعات و آمار باعث می‌شود تصویری درست و منطقی از محیط زندگی داشته باشیم و بتوانیم بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.

وی اظهار کرد: سرشماری نفوس و مسکن در شهرستان شهرضا با همکاری بسیار خوب مردم و مسئولان به عنوان نقطه عطفی در همکاری مردم و دولت انجام و به پایان رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.