سرویس: اخبار شهرضا ۱۵:۵۸ - جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵

رئیس اداره اوقاف شهرضا:

تنها ۳۰۰ میلیون از درآمد ۱۰ میلیاردی موقوفات شهرضا پرداخت می شود/ نسبت به وقف بی مهری وجود دارد

رئیس اداره اوقاف شهرضا گفت: درحالی‌که باید درآمد موقوفات شهرضا باید بیش از ۱۰ میلیارد در سال باشد، به علت عدم پرداخت این حقوق، به حدود ۳۰۰ میلیون در سال کاهش‌یافته است.

به گزارش شهرضانیوز، حجت‌الاسلام رضا ابراهیمی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرضا با اشاره به سابقه طولانی وقف در شهرستان شهرضا، گفت: قدیمی‌ترین موقوفه شهرضا به ۳۸۰ سال پیش بازمی‌گردد که تحت عنوان موقوفه «شیخ شاهنظر» ۴ هزار متر زمین وقف‌شده است.

رئیس اداره اوقاف شهرضا ادامه داد: یکی از موقوفات مهم در سطح منطقه، موقوفه فردی به نام «شیخ محمدتقی نجفی» در دهاقان است که برای قرائت قرآن در جوار حرم مطهر علی بن موسی‌الرضا (ع) وقف شده و ماندگار مانده است.

وی شهرستان شهرضا را در جایگاه چهارم استان از منظر تعداد موقوفات و رتبه سازمانی دانست و اذعان کرد: متأسفانه در شهرضا مانند بسیاری از مناطق کشور، بی‌مهری‌های زیادی نسبت به وقف و موقوفات می‌شود.

ابراهیمی با بیان این که بسیاری از این موقوفات باهدف عام المنفعی ایجادشده‌اند؛ تصریح کرد: درحالی‌که باید درآمد موقوفات شهرضا باید بیش از ۱۰ میلیارد در سال باشد، به علت عدم پرداخت این حقوق، به حدود ۳۰۰ میلیون در سال کاهش‌یافته است.
وی افزود: ازآنجایی‌که بسیاری از این موقوفات عام‌المنفعه و بسیاری برای کمک به تهیه دارو و درمان مردم وقف شده است؛ اگر کل این درآمدها وصول شود، می‌توان کمک‌های زیادی به مردم شهرستان در زمینه‌های مختلف کرد.

وی با اشاره به اهمیت سنددار کردن موقوفات، گفت: در شهرضا بیش از ۱۰ موقوفه وجود دارد که باوجود آنکه علم کافی بر موقوفه بودن آن‌ها وجود دارد به دلیل آنکه تاکنون سندی برای آن صادر نشده، از تصرف این اداره خارج است بنابراین صدور سند برای موقوفات به‌اندازه وقف مال مهم و ضروری است.

رئیس اداره اوقاف شهرضا تصریح کرد: وظیفه اصلی این اداره صیانت از موقوفات و اجرای صحیح نیات واقفان است؛ اما در مواردی که عین موقوفه درخطر باشد، اولویت اول حفظ آن است.

وی با بیان این که برخی افراد حقیقی و حقوقی موقوفاتی را تصرف کرده اما حقوق شرعی آن را پرداخت نمی‌کنند، عنوان کرد: در راستای سنددار کردن موقوفات از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون تلاش زیادی شده است که نتیجه آن صدور ۴۲۲ عدد سند مالکیت برای موقوفات شهرستان بوده است که ۵۰ درصد آن در طول ۴ سال گذشته اتفاق افتاده است.

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.