سرویس: اجتماعی ۱۸:۱۷ - پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵

شهرضانیوز گزارش می‌دهد

مرکز تخصصی سفال و سرامیک شهرضا افتتاح شد

به گزارش شهرضانیوز، فرماندار شهرضا عصر امروز در مراسم افتتاح مرکز تخصصی سفال و سرامیک شهرضا در مرکز فنی‌وحرفه‌ای خواهران شهرستان، اظهارداشت: اگر اعتباری برای مرکز فنی‌وحرفه‌ای بانوان و آقایان در نظر گرفته شود می‌تواینم در زمینه ارائه تولیدات و بازاریابی موفق باشیم. محسن گلابی با بیان اینکه بازاریابی محصولات هنرجویان فنی‌وحرفه‌ای باید دنبال شود، […]

به گزارش شهرضانیوز، فرماندار شهرضا عصر امروز در مراسم افتتاح مرکز تخصصی سفال و سرامیک شهرضا در مرکز فنی‌وحرفه‌ای خواهران شهرستان، اظهارداشت: اگر اعتباری برای مرکز فنی‌وحرفه‌ای بانوان و آقایان در نظر گرفته شود می‌تواینم در زمینه ارائه تولیدات و بازاریابی موفق باشیم.

محسن گلابی با بیان اینکه بازاریابی محصولات هنرجویان فنی‌وحرفه‌ای باید دنبال شود، افزود: هنرجوی مراکز فنی‌وحرفه‌ای بعد از آموزش نباید رها شود باید از آموزشی که می‌بیند استفاده کند.

وی با اشاره به آموزش بانوان در آموزشگاه‌های خصوصی فنی‌وحرفه‌ای، گفت: باید کارگاه‌های تولیدی برای بانوانی که آموزش می‌بینند، زنان سرپرست خانوار و معتادان بهبود یافته از اعتیاد در شهرستان ایجاد کنیم.

فرماندار شهرضا بیان کرد: امروزه خدمات سازمان فنی‌وحرفه‌ای به عنوان یکی از راهکارهای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی، در توسعه اشتغال و کاهش نرخ بیکاری بسیار نقش‌آفرین بوده است.

وی با تأکید بر اینکه شهرستان شهرضا دارای امکانات و زیرساخت‌های فراوان است که باید از آن برای ایجاد و توسعه عرصه‌های جدید کارآفرینی استفاده کنیم، بیان کرد: مراحل پایانی ثبت شهرضا به عنوان شهر ملی سفال انجام شده و به این ترتیب یکی از مهمترین زمینه‌های فعالیت مردم این منطقه در شمار آثار ملی  قرار می‌گیرد.

گلابی با اشاره به ایجاد مرکز تخصص آموزش سفال در شهرستان شهرضا، گفت: ایجاد این مرکز زمینه ارائه آموزش‌های تخصصی و تولید محصولات روزآمد برای حضور در بازارهای ملی و جهانی و در نتیجه افزایش توان رقابتی تولیدکنندگان این بخش را فراهم کرده است.

وی با اشاره به اهمیت آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای، گفت: نیروی انسانی توانمند در مسیر توسعه همه جانبه کشور‌ها، بر شاخص‌هایی همچون رشد اقتصادی، اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، کاهش فقر و توزیع عادلانه درآمد تاثیرگذار است.

فرماندار شهرضا با تأکید بر ضرورت ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات صنایع دستی در این شهرستان، بیان کرد: ایجاد این نمایشگاه بستر مناسبی برای رونق مشاغل و در نتیجه ایجاد زمینه اشتغال برای تعداد زیادی از جوانان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات لازم برای رونق هنر صنعت سفال و سرامیک در شهرستان توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است، گفت: از جلسات ماهیانه هنرمندان شهرستان استقبال می‌کنیم برگزاری این جلسات نقش بسیار مؤثری در حل مشکلات صنفی هنرمندان در سطح شهرستان دارد.

افتتاح مرکز سنجش الکترونیک مرکز برادران شهرضا

رئیس فنی‌وحرفه‌ای شهرضا در ادامه مراسم با اشاره به ایجاد و توسعه صنایع دستی شهرستان به‌ویژه سفال و سرامیک در این مرکز، اظهار داشت: ۱۰ عدد چرخ سفالگری از اداره کل به مرکز فنی حرفه‌ای شهرضا انتقال پیدا کرده و از هفته گذشته در مرکز فنی و حرفه‌ای خواهران دوره سفالگری آموزش داده می‌شود.

حسن ضیایی با اشاره به واگذاری کارگاه‌های آموزشی به بخش خصوصی، افزود: در مرکز برادران یک کارگاه برای تولید، بازاریابی و فروش سفال و سرامیک به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی با اشاره به حضور اساتید سفال و سرامیک شهرضا در کلاس‌های این رشته، بیان کرد: می‌توانیم در راستای پر کردن اوقات فراغت معتادان در حال ترک در کمپ‌ها کارگاه‌های سفالگری ایجاد کنیم.

رئیس فنی‌وحرفه‌ای شهرضا با اشاره به آموزش سفالگری در زندان شهرضا، تصریح کرد: در صورت استقبال کارگاه‌های بیشتری تجهیز می‌شود، آموزش سفال و سرامیک در شهرضا به صورت تخصصی آغاز شده و باید فرهنگ‌سازی شود.

وی با اشاره به افتتاح مرکز سنجش الکترونیک مرکز برادران شهرضا، افزود: با افتتاح این مرکز آزمون‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و ماهانه حدود ۳ میلیون تومان در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

ضیایی با اشاره به اینکه در شهرضا دو مرکز آموزشی برادران با ظرفیت هزار نفر دوره و ۳۰۰ نفر ساعت در ۳۰ رشته آموزشی وجود دارد، گفت: در مرکز دو منظوره خواهران ظرفیت سالیانه ۳۰۰ دوره در ۲۴ رشته آموزشی وجود دارد.

وی با اشاره به آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای در پادگان‌ها و زندان شهرضا، اظهارداشت: با توجه به نیازسنجی که در روستاهای شهرستان سال گذشته انجام شد، به روستائیان آموزش می‌دهیم.

رئیس فنی‌وحرفه‌ای شهرضا با اشاره به آموزش به افراد سکونت‌گاه های غیررسمی شهرستان، گفت: ۴۵ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای خصوصی در این شهرستان، فعالیت می‌کنند و در این مراکز ۱۸۰ نفر مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان، خاطرنشان کرد: سفال و انار دو ظرفیت برتر شهرستان است که درصدد هستیم بعد از سفال بر روی محصول انار صنایع تبدیلی و بسته‌بندی و فراوری آن کار کنیم.

ضیایی با بیان اینکه سازمان فنی‌وحرفه‌ای در سیاست‌های کلان اشتغال و کاهش بیکاری نقش‌آفرینی می‌کند، بیان کرد: باید فرهنگ کار و مهارت آموزی در جوانان و دانش‌آموزان نهادینه شود.

نرخ بیکاری جوانان تحصیل کرده شهرستان شهرضا ۲۴ درصد است

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا در ادامه مراسم اظهارداشت: بالابودن نرخ بیکاری، وضعیت اقلیمی، خشکسالی سال های اخیر، بالا بودن نرخ مهاجرت و بالا بودن نسبت شهرنشینی از تهدیدات شهرستان شهرضا است.

مصطفی اباذری بیان کرد:  جمعیت بیکار شهرستان شهرضا در سال۹۰، پنج هزار نفر بوده و در سال ۹۵ به بیش از ۷ هزارو ۷۰۰ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری شهرستان شهرضا ۱۴ درصد است، گفت: نرخ بیکاری شهرستان نسبت به استان پایین است اما نسبت به شهرستان بالا است.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا با بیان اینکه یکی از دلایل بالا بودن نرخ بیکاری بالابودن رشد مهاجرت به شهرضا با ۲٫۶ درصد است، افزود: در سال ۹۰ جمعیت روستایی شهرستان شهرضا ۱۹ هزار نفر بود که این رقم امسال بسیار کاهش داشته است.

وی بیان کرد: وجود معادن، استقرار شهرضا در شاهراه طلایی شمال به جنوب کشور، آب و خاک، نیروی کارجوان و تحصیل‌کرده از فرصت‌های شهرستان است.

اباذری با بیان اینکه نرخ بیکاری جوانان تحصیل کرده شهرستان ۲۴ درصد است، خاطرنشان کرد: ۵۴هزارو۹۵۷ نفر جمعیت فعال شهرستان شهرضا است.

وی با بیان اینکه آموزش حلقه مفقوده در شهرستان است، گفت: شهرستان شهرضا دارای بیش از ۳هزار کامیون، کامیونت و راننده است و خدماتی که به آنها در شهرستان می‌دهیم جزئی است.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرضا با بیان اینکه ایجاد رشته‌های مربوط به تعمیر کامیون یک فرصت برای شهرستان است، گفت: با توجه به ظرفیت‌های شهرستان شهرضا ایجاد رشته سنگ‌های تزئینی که ارزش افزوده آن بسیار است باید در شهرستان بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.