سرویس: اخبار شهرضا ۱۳:۰۹ - یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵

همزمان با اربعین حسینی

آیین نمایشی«تعزیه گذر به گذر» در شهرضا اجرا شد

به گزارش شهرضانیوز، واژه تعزیه یا تعزیت از نظر زبان شناسی ادبیات پارسی به معنای توصیه به صبر کردن، خرسندی دادن و پرسش از بازماندگانِ درگذشتگان و در برخی مناطق ایران مانند خراسان به معنای مجلس ترحیم است.  تعزیه به معنای متعارف، نمایشی است که در آن واقعه کربلا بدست افرادی که هر یک نقشی […]

به گزارش شهرضانیوز، واژه تعزیه یا تعزیت از نظر زبان شناسی ادبیات پارسی به معنای توصیه به صبر کردن، خرسندی دادن و پرسش از بازماندگانِ درگذشتگان و در برخی مناطق ایران مانند خراسان به معنای مجلس ترحیم است.

 تعزیه به معنای متعارف، نمایشی است که در آن واقعه کربلا بدست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت‌های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می‌شود؛ در واقع تعزیه عبارت است از نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی- شیعی، که بیشتر درباره شهادت حضرت امام حسین (ع) و مصائب اهل بیت (ع) است.

این هنر در شهرستان شهرضا از جایگاه ویژه‌ای برخوار است و تقریباً می‌توان اینگونه ادعا کرد که در طول سال و در تمامی ایام وفات ائمه (ع)، این آیین در شهرستان شهرضا برگزار می‌شود.

img_7272

یکی از جلوه‌های این هنر آیینی در شهرضا، «تعزیه گذر به گذر» است که امسال در اربعین حسینی برگزار شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهرضا در حاشیه برگزاری این آیین در گفت و گو با خبرنگار شهرضانیوز ، گفت: عمیق‌ترین و مفاهیم علمی، ادبی، تاریخی و اخلاقی را می توان در غالب داستان بیان کرد به گونه‌ای که بسیار باورپذیر و تاثیر گذار باشد.

محمدعلی جعفری بیان کرد: هرچه بیان داستان زیباتر باشد تاثیر گذاری آن نیز بیشتر خواهد بود و تعزیه که بیان داستان تاریخی آمیخته با نمایش است تاثیر گذاری فراوانی دارد.

img_7274

وی اظهار داشت: تعزیه حکایت ظلم شقی‌ترین و بدترین انسان‌ها در حق بهترین و معصوم‌ترین انسان‌ها را بیان می کند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا آموزش را در هر زمینه ای مهم توصیف کرد و افزود :یکی از اهداف تعزیه افزایش میزان آگاهی و شناخت مردم است لازم است ابتدا آگاهی و اطلاعات برگزار کنندگان آن افزایش یابد.

وی با اشاره به جایگاه معنوی تعزیه در آیین و آداب رسوم مردم، عنوان کرد: هنر تعزیه، نوعی از سوگواری مصائب اهل بیت(ع) است که در قالب نمایش اجرا می‌شود به همین دلیل این نوع سوگواری اثرگذاری و ماندگاری زیادی در ذهن بیننده دارد، همانگونه که تحریف آن نیز تاثیرات منفی عمیقی بر مخاطب خواهد داشت.

img_7279

جعفری اظهار داشت: گروه های مختلف تعزیه با تحقیق و پژوهش می توانند تحریفات تغزیه را کاهش داده و با تمرین و درک مفاهیم و تکنیک های هنر نمایش می توانند مهارت خود را در اجرای این هنر اسلامی تقویت کنند.

وی افزود : باید تلاش کنیم هر سال در هنر تعزیه رشد،کیفیت و خلاقیت مبتنی بر اصول و عقاید مذهبی ایجاد کنیم تا مخاطبان بیشتری را با این هنر اسلامی آشنا کنیم.

وی درباره اجرای تعزیه گذر به گذر در اربعین امسال گفت : پنج گروه تعزیه در قالب ۲ کاروان در «محله سروستان» و «میدان تاسوعا» به سمت «میدان شهدا» به اجرای تعزیه خواهند پرداخت.

img_7280

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.