سرویس: اخبار شهرضا ۲۲:۰۰ - یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵

فرماندار دهاقان:

گلخانه داران نیاز به تسهیلات کم بهره دارند / بار سنگین حمل‌ونقل فولاد بر محور شهرضا مبارکه قرار دارد

فرماندار دهاقان گفت: محور مبارکه به شهرضا جزو یکی از نقاط حادثه خیز است که بار سنگین حمل‌ونقل فولاد براین محور است.

به گزارش شهرضانیوز، علی اصغر قاسمیان عصر امروز در جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان که در فرمانداری شهرضا برگزار شد با اشاره به موقعیت جغرافیایی شهرستان دهاقان، اظهارداشت: شهرستان دهاقان ۳۵ هزار نفر جمعیت دارد و از سال ۸۲ به عنوان شهرستان مستقل از شهرضا معرفی شد و دارای دو شهر و ۱۳ روستا است.

وی با بیان اینکه پایه اقتصاد و معیشت مردم کشاورزی است، افزود: این شهرستان دارای ۱۰ هزار هکتار محصولات زراعی، ۱۵۰۰ هکتار محصولات باغی و ۱۵۰ هکتار محصولات گلخانه‌ای است.

وی با بیان اینکه دهاقان قطب گلخانه‌ای مرکز ایران و استان است، گفت: بیش از ۵۰ درصد از مردم از راه کشاورزی و دامداری امرار معاش می‌کنند.

فرماندار دهاقان با بیان اینکه روش‌های نوین کشاورزی در بخش عظیمی از زمین‌های کشاورزی اجرایی شده است، بیان کرد: یکی از مهمترین مشکلات این شهرستان خشکسالی و کمبود آب شرب و کشاورزی است.

وی با بیان اینکه هیچ منبع آبی برای کشاورزی خارج از شهرستان به دهاقان وارد نمی‌شود، گفت: شهرستان دهاقان جای توسعه در بخش کشاورزی و توسعه گلخانه‌ای دارد که باید از آن حمایت شود.

قاسمیان با بیان اینکه تسهیلات کم بهره باید به گلخانه‌داران ارائه شود، افزود: دهاقان یکی از قطب‌های تولید لوبیاچیتی در کشور است و در سال گذشته ۲۰ هزارتن لوبیاچیتی در این شهرستان برداشت شد.

وی با اشاره به عدم اجرای بند «و» تبصره ۱۳ قانون برنامه بودجه درباره استمهال تسهیلات، تصریح کرد: متأسفانه این قانون توسط بانک‌ها در شهرستان دهاقان اجرایی نمی‌شود یا متناقض اجرا میِ‌شود.

فرماندار شهرستان دهاقان با بیان اینکه شهرستان دهاقان ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری طبیعی و صنایع دستی دارد، افزود: کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری باید احیا شود تا ظرفیت‌های این دو حوزه در شهرستان دهاقان احیا شود.

وی با بیان اینکه صنایع دستی و گردشگری می‌تواند جایگزین کشاورزی شود، گفت: محور مبارکه به شهرضا جزو یکی از نقاط حادثه خیز است که بار سنگین حمل‌ونقل فولاد براین محور است.

قاسمیان بیان کرد: در سه ماهه دوم امسال ۴ تصادف در این محور با ۱۵ کشته اتفاق افتاده است، بخشی از این محور تک بانده است و برای دو بانده شدن ۱۳ کیلومتر آن انجام شده و نیازمند است که برای آسفالت این محور اعتبار اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه تأمین آب شرب این شهرستان متکی به منابع آبی خود شهرستان است، افزود: خشکسالی مشکلاتی از لحاظ کمی و کیفی بر آب شهرستان اعمال کرده و در برنامه میان مدت حفر چاه عمیق از لایه‌های آهکی در دستورکار است تا در یکسال آینده آب شرب شهرستان را تأمین کند.

کشف ۴۵ درصد از کالاهای قاچاق و موادمخدر استان در گلوگاه شهید امامی شهرضا

فرماندار شهرضا در ادامه جلسه با بیان اینکه شهرضا ۳ هزار کیلومتر مساحت و ۱۵۵ هزار نفر جمعیت دارد، افزود: شهرستان شهرضا دارای یک بخش، ۲ شهر و ۲۳ روستا و ۴ دهستان است.

محسن گلابی با بیان اینکه شهرضا یک شهرستان فرهنگی است، بیان کرد: شهرضا شهر علما، حکما، فلاسفه و شهر شهید همت و سرداران بزرگ دفاع مقدس است، این شهر بیش از ۷۳۰ شهید تقدیم دفاع مقدس کرده است.

وی با بیان اینکه این شهرستان دارای ۱۲۰ هیئت مذهبی ثابت و سیار است، بیان کرد: در زمینه سیاسی دارای ۴ نمایندگی حزب و یک حزب است و در این مدت آرامش سیاسی در شهر حاکم است.

فرماندار شهرضا بیان کرد: شهرستان شهرضا دارای ۱۹۰ نویسنده و ۱۵۰۰ اثر از آنها است و در بخش جنگ و خاطرات آن شهرضا مقام سوم را کسب کرده است.

وی با بیان اینکه شهرضا شهر سفال و سرامیک است، گفت: نخستین شهرک صنایع دستی در استان در شهرضا افتتاح شد و با توجه به اینکه شهرضا در آینده شهر ملی سفال و سرامیک می‌شود کارگاه‌های سفال و سرامیک آن در حال توسعه است.

گلابی با بیان اینکه شهرضا در شاهراه طلایی شمال به جنوب کشور و بر سر راه ۵ استان واقع شده، اظهارداشت: روزانه بیش از ۵۰ هزار تردد در محور شهرضا به اصفهان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه شهرستان شهرضا شهرستانی مهاجرپذیر و مهاجرفرست است، گفت: گلوگاه شهیدامامی شهرضا خدمات ملی و استانی ارائه می‌دهد و ۴۵ درصد از کالاهای قاچاق و موادمخدر استان در این گلوگاه کشف می‌شود.

فرماندار شهرضا بیان کرد: تمام نیروها و خودروهای گلوگاه شهیدامامی از نیروی انتظامی شهرستان تأمین می‌شود اما متأسفانه درجه نیروی انتظامی شهرضا پایین است.

وی با اشاره به ۶ خطه شدن جاده اصفهان به شهرضا، گفت:۴ میلیارد تومان از اعتبارات ماده ۱۸۰ برای این پروژه تخصیص پیدا کرد که هنوز جذب نشده است.

گلابی با بیان اینکه ۱۲ نفر از شهرستان شهرضا در سه ماهه دوم سال در جاده مبارکه به شهرضا به دلیل تصادف فوت کردند، افزود: انتهای جاده سمیرم که به شهرضا منتهی می‌شود دارای شیب خطرناکی است و تلفات بسیاری داده که نصب دوربین‌های کنترل سرعت در این محور یک نیاز ضروری است.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی با توجه به خشکسالی شدید، آب از ۳۰۵ میلیون مترمکعب به ۱۹۰میلیون مترمکعب رسیده، بیان کرد: بیش از هزار چاه مجاز و معادل آن و حتی بیشتر چاه غیرمجاز در شهرضا وجود دارد.

فرماندار شهرضا افزود: افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی، عدم خرید محصولات کشاورزی، عدم ثبات قیمت و وجود قوانین سختگیرانه و عدم تناسب آن با شهرستان از مشکلات دیگر بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه شهرضا در گذشته یک باغ شهر بوده و با توجه به خشکسالی‌های چند ساله گذشته خیلی از زمین‌های کشاورزی مسکونی شده، گفت: با توجه به اینکه سرانه فضای سبز شهرضا ۱٫۸ است مردم اقدام به دیوارکشی ساختمان در باغ می‌کنند که تخریب می‌شود این کار باید در مراحل اولیه جلوگیری شود.

گلابی بیان کرد: ۱۸۰ لیتر بر ثانیه مصرف آب شهرضا بوده که امسال به ۵۰۰ لیتر بر ثانیه  رسیده و این امر به دلیل مهاجرت و افزایش مسکن‌های مهر بوده است.

وی با بیان اینکه با گذشت ۳۵ سال از شروع فاضلاب شهرستان شهرضا تنها ۳۰ درصد از آن پیشرفت داشته است، گفت: نیاز است اعتبار ویژه‌ای بعد از گذشت ۳۵ سال به پروژه فاضلاب شهرستان اختصاص پیدا کند.

فرماندار شهرضا با اشاره به گردشگری طبیعی شهرستان و روستاهای آن، افزود: باید توجه ویژه‌ای به میراث فرهنگی و گرشگری شهرستان شهرضا شود و باید بتوانیم از روستاهای اسفرجان و هونجان استفاده کنیم.

وی با اشاره به مشکلات بهداشتی و درمانی شهرستان شهرضا، بیان کرد: مشکل عمده و حاد شهرستان نداشتن چارت سازمانی بیمارستان امیرالمؤمنین است که سبب ناراضی شدن ۵۰۰ نفر از پرسنل آن شده است.

گلابی با اشاره به کمبود نیروی متخصص در بخش بهداشت و درمان شهرستان، بیان کرد: اگر بهداشت ودرمان شهرستان تقویت شود دیگر از شهرستان شهرضا و شهرستان‌های اطراف به بیمارستان‌های استان مراجعه نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه بخش NICU بیمارستان امیرالمؤمنین شهرضا به زودی راه‌اندازی می‌شود، گفت: زایشگاه بیمارستان امیرالمومنین شهرضا با جدیدترین متد روز دنیا به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.