سرویس: اخبار شهرضا ۲۳:۱۰ - یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵

مدیر کل جهاد کشاورزی اصفهان خبر داد؛

واگذاری تسهیلات طرح‌های سامانه های نوین آبیاری بدون هیچ محدودیت/ پرداخت ۸۵ درصد هزینه سامانه به کشاورزان

مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: امسال اولویت سازمان جهاد کشورزی استان اصفهان توسعه سامانه‌های نوین آبیاری است.

به گزارش شهرضانیوز، محسن کریمیان عصر امروز در جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان که در شهرستان شهرضا برگزار شد، اظهارداشت: یکی از معضلات مهم استان اصفهان خشکسالی‌های پیاپی در اثر کاهش نزولات جوی است و یکی از مهمترین آثار وقوع این خشکسالی‌ها در حوزه کشاورزی استان نمایان شده است.

وی افزود: یکی از بهترین راهکارهای اجرایی برای مقابله با بحران کم آبی و خشکسالی در مناطق مختلف، اصلاح شیوه‌های آبیاری و اصلاح الگوی کشت است که در قالب طرح‌های «سامانه‌های نوین آبیاری» تهیه و اجرا می‌شود.

مدیر کل جهاد کشاورزی استان اصفهان بیان کرد: به جای ایجاد تأسیسات مختلف برای اجرای طرح‌های مرتبط با اجرای سامانه‌های نوین آبیاری یکپارچه سازی مزارع است که برای اجرای این طرح‌ها نیز جهاد کشاورزی ۸۵ درصد هزینه‌های اجرایی را به کشاورزان متقاضی پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه هیچگونه محدودیتی در واگذاری تسهیلات برای اجرای طرح‌های سامانه های نوین آبیاری در استان وجود ندارد، گفت: امسال اولویت سازمان جهاد کشورزی استان توسعه سامانه‌های نوین آبیاری است.

کریمیان با بیان اینکه همه مطالبات گندم کاران و جوکاران و مطالبات بیمه کشاورزان استان پرداخت شده و ۸ میلیارد ریال از بیمه دامداران نیز پرداخت شده است، بیان کرد: : در سال زراعی امسال ۱۰ میلیارد ریال برای اصلاح شبکه‌های آبیاری مزارع شهرستان‌های شهرضا و دهاقان اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه معضل تغییر کاربری غیر قانونی اراضی زراعی از دیگر مشکلات حوزه کشاورزی استان است، افزود: اداره جهاد کشاورزی در ابتدای زمان ساخت و ساز به افراد خاطی اخطارهای قانونی را داده و پرونده را به مراجع قضایی معرفی می‌کند اما اطاله روند دادرسی در بررسی پرونده‌های قضایی سبب می‌شود مالکان خاطی قسمت زیادی از عملیات ساختمانی در اینگونه اراضی را به اتمام برسانند.

مدیر کل جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۴ هزار پرونده دارای احکام قضایی با موضوع تخلفات در اراضی زراعی استان صادر شده که اصفهان با ۹۵۵ پرونده با بیشترین تعداد، در صدر جدول شهرستان‌های استان قرار دارد.

وی با اشاره به مصوبات قانونی موجود در زمینه استمهال تسهیلات معوقه کشاورزان، بیان کرد: بانک کشاورزی در زمینه استمهال بازپرداخت تسهیلات و اقساط معوقه در تمام استان رویه واحدی را اتخاذ کرده اما در سایر بانک‌ها اعمال نظراتی در اجرای قانونی ایجاد می‌شود که باجود پیگیری‌های انجام شده، تاکنون به نتیجه مطلوب نرسیده است.

کریمیان گفت: برای لایروبی قنوات در ردیف‌های اعتباری سازمان جهاد کشاورزی اعتبارات ملی پیش‌بینی نشده است و باید این اقدام از محل اعتبارات استانی اجرا شود.

وی افزود: امسال ۱۰ میلیارد ریال برای لایروبی قتوات استان از محل اعتبارات استانی پیش‌بینی شده است، با توجه به اینکه این اقدام توسط مقنی‌هاانجام می‌شود، لازم است یک شرکت توانمند در حوزه کشاورزی در نظر گرفته شده و به عنوان واسطه بین کشاورزان و ادارات جهاد کشاورزی عمل کند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.