سرویس: اخبار شهرضا ۱۹:۱۴ - دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵

رئیس مرکز بهداشت شهرضا:

واکسیناسیون سالانه افراد پرخطر موثرترین راه برای کاهش آثار آنفلوانزا است

به گزارش شهرضانیوز، آنفلوانزا یک بیماری بسیار مسری، عفونی و ویروسی است،این بیماری  جزء بیماری‌های تنفسی بوده و در نتیجه آلودگی با ویروس آنفلوانزا ایجاد می‌شود. این بیماری بسیار عفونی بوده و بسرعت می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. با توجه به مخاطرات این بیماری برای فرد و جامعه و نیز تفاوتها […]

به گزارش شهرضانیوز، آنفلوانزا یک بیماری بسیار مسری، عفونی و ویروسی است،این بیماری  جزء بیماری‌های تنفسی بوده و در نتیجه آلودگی با ویروس آنفلوانزا ایجاد می‌شود. این بیماری بسیار عفونی بوده و بسرعت می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. با توجه به مخاطرات این بیماری برای فرد و جامعه و نیز تفاوتها و شباهتهای آن با سرماخوردگی ساده، راه‌های شیوع آن، خطرات آن برای سنین مختلف و سؤالاتی که گاه درباره آنفولانزای پرندگان مطرح می‌شود.

با شروع فصل سرما و شیوع سرماخوردگی و آنفلوانزا در این باره گفت‌وگویی با سید حجت الله موسوی – رییس شبکه بهداشت شهرضا انجام دادیم که ضمن تشکر از ایشان در ذیل از نظر خواندگان می‌گذرد.

علائم بالینی بیماری آنفولانزا چیست؟

هر فرد با شروع ناگهانی تب بیشتر از ۳۸ درجه سانتیگراد دهانی  و سرفه یا ناراحتی گلو  به همراه علامتهایی نظیر خستگی، لرز، ضعف، درد عضلانی، ناراحتی گلو، قرمزی مخاطات، در صورتی که تشخصی طبی بیماری دیگری را نشان ندهد، به این بیماری مبتلا شده است.

آنفلوانزای فصلی چیست ؟

ویروس آنفلوانزا انواع زیادی دارد که یادگاری از  پاندمی‌های گذشته هستند و همچنان درحال چرخش در میان انسانها می‌باشند و سبب ابتلا به آنفلوانزای فصلی در انسان‌ها می شوند. اپیدمی آنفلوانزای فصلی هر سال در سرتاسر جهان رخ می دهد، در جریان اپیدمی‌های فصلی از هر ۵ نفر یک نفر مبتلا می‌شود. به ویژه افراد مسن تر در معرض خطر ابتلا به این نوع آنفلوانزا هستند.

آیا این بیماری دارای واکسن است ؟

برای آنفلوانزای فصلی واکسن موجود است، تهیه واکسن به این دلیل امکان پذیر شده است که اجزای آنتی ژنی ویروس را از قبل شناسایی کرده‌ایم ،تهیه واکسن آنفلوانزای فصلی انسانی ۶تا۸ ماه  طول. واکسن نه در برابر آنفلوانزای پرندگان و نه در برابر پاندمی آنفلوانزا مصونیت ایجاد نمی کند.  واکسیناسیون سالانه افراد پرخطر موثرترین راه برای کاهش آثار انفلوانزا در جامعه است.

دوره سرایت این بیماری چند روز است ؟

 از یک روز قبل از بروز علایم تا ۷ روز بعد از آن؛ البته این دوره در کودکان زیر ۵ سال و بیماران با ضعف ایمنی طولانی تر می شود،در سنین بالای ۶۵ سال،کودکان زیر ۱۰سال،زنان باردار، بیماران دچار بیماری طبی مزمن ریوی،کلیوی و قلبی، افراد دچار نقص ایمنی و افراد با سن کمتر از ۱۹ سال که به هر دلیل به مدت طولانی آسپیرین مصرف کنند، در شمار این افراد قرار دارند.

تفاوت بین آنفلوانزای پرندگان ، فصلی و پاندمی آنفلوانزا چیست ؟

هر سه نوع بیماری توسط ویروسهای گروه آنفلوانزا ایجاد می شوند، بیماری نخست در پرندگان ایجاد آنفلوانزا می‌کند، آنفلوانزای فصلی هر ساله در فصل زمستان و ماه‌های سرد سال رخ می‌دهد و در انسان‌ها ایجاد آنفلوانزا می‌کند و دامنه آن محدودتر از پاندمی است. پاندمی آنفلوانزا هر ۳۰تا۴۰ سال یک‌بار ایجاد می‌شود و بیماری وسیعی را ایجاد می‌کند که در جریان آن میلیون‌ها نفر مبتلا می‌شوند و در طی ۲تا۳ ماه سبب مرگ گسترده انسانها می‌شود که زیر گروه‌های جمعیتی آسیب پذیر همانند کهنسالان، در معرض خطر بالاتری هستند.

منشا آنفلوانزای پرندگان کجاست ؟

تاکنون منشأ تمام ویروس‌های آنفلوانزای انسانی از پرندگان بوده است، ویروس‌های آنفلوانزای پرندگان تنها قدرت ایجاد بیماری در پرندگان را دارند و معمولاً فقط پرندگان را بیمار ساخته و در ابتدا قادر به بیمار کردن انسان نیستند.پرندگان بیمار از طریق عطسه و سرفه قطرات تنفسی حاوی ویروس را به خارج پرتاب می کنند که توسط سایر پرندگان استنشاق می شود، همچنین پرندگان ویروس را از طریق فضله خود دفع می‌کنند بنابراین زمانی که پرندگان و انسانها در نزدیکی همدیگر زندگی کنند این شانس وجود دارد که ویروس آنفلوانزای پرندگان بتواند خود را تغییر داده و قابلیت سرایت به انسان را پیدا کند.

چگونه ویروس آنفلوانزای پرندگان می تواند از پرندگان به انسان سرایت کند ؟

تماس انسان با پرندگان ، جوجه‌های بیمار یا تلف شده، تماس با فضله پرندگان،کندن پر و آماده سازی پرندگان جهت خوراک پزی، عدم پخت کامل پرندگان یا تخم آنها پیش از خوردن، عدم شستشوی دستها پس از تماس با لاشه طبخ نشده پرندگان یا ترشحات آنها ، عدم شستشوی سطوحی که برای آماده سازی پرنده به منظور طبخ مورد استفاده قرار گرفته اند.

راههای انتقال این بیماری چیست ؟

شایع ترین راه انتقال ویروس به صورت فرد به فرد با واسطه قطرات تنفسی بزرگ است، انتقال از طریق قطرات تنفسی بزرگ نیازمند تماس نزدیک بیمار و فرد سالم استچون این قطرات به صورت معلق درهوا باقی نمی مانند وعموماً فاصله ای کمتر از یک متر را طی می کنند.

انتقال از طریق سطوح آلوده به قطرات تنفسی آلوده نیز روش احتمالی دیگری برای سرایت است. البته احتمال انتقال عفونت از راه هایی مانند اشک یا بزاق هنوز نامشخص است اما تمام ترشحات تنفسی و مایعات بدن بیماران آلوده به طور بالقوه آلوده کننده و بیماریزا تلقی می‌شود.

آنفلوآنزای از راه دهان و بینی منتقل می شود و یک بیماری مجاری تنفسی است ،همچنین انتقال انسان  به انسان مى تواند اتفاق بیفتد.

این ویروس در سطوح سخت و بدون منفذ ۲۴تا۴۸ ساعت، بر روی پلاستیک ,استیل ضد زنگ برای بیش از ۲۴ ساعت،پارچه وکاغذ برای ۸تا۱۲ ساعت قابل بازیابی است.

در حال حاضر طغیان این بیماری وجود ندارد ولی با توجه به زمان احتمال افزایش موارد مبتلا به این بیماری، باید پیشگیری لازم انجام شود به ویژه درباره افراد در معرض خطر و مبتلایان به بیماریهای زمینه ای،سالمندان،.کودکان و زنان باردار.

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “واکسیناسیون سالانه افراد پرخطر موثرترین راه برای کاهش آثار آنفلوانزا است”

  1. طاهری گفت:

    ممنون از مطالب خوب و کاربردی آقای موسوی در فصل پاییز.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.