سرویس: اجتماعی ۲۰:۲۳ - یکشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۵

شهرضانیوز گزارش می‌دهد

دخالت خانواده‌ها، عدم دقت در انتخاب همسر از عوامل طلاق در شهرضا/ ۲۱ درصد از طلاق‌ها توافقی است

به گزارش شهرضانیوز، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا عصر امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی که با هدف بررسی آسیب اجتماعی طلاق در شهرضا برگزار شد، اظهارداشت: تدوین و عملی نمودن برنامه‌ای دقیق، منسجم و عملیاتی که به دور از ایده‌آل گرایی بوده و براساس نظر کارشناسان با نیازها وتوانمندی های شهرستان متناسب […]

به گزارش شهرضانیوز، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا عصر امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی که با هدف بررسی آسیب اجتماعی طلاق در شهرضا برگزار شد، اظهارداشت: تدوین و عملی نمودن برنامه‌ای دقیق، منسجم و عملیاتی که به دور از ایده‌آل گرایی بوده و براساس نظر کارشناسان با نیازها وتوانمندی های شهرستان متناسب باشد، گامی مؤثر در راستای توقف روند رو به گشترش طلاق در شهرستان است.

محمدعلی جعفری با بیان اینکه تبعات طلاق منحصر به خانواده نیست و سبب متزلزل شدن جامعه نیز می‌شود، بیان کرد: امروز شاهد روند روبه رشد این معضل اجتماعی هستیم و خانواده که اصلی‌ترین نهاد اجتماعی است در معرض پیامدهای ناگوار این پدیده نامبارک قرار دارد.

وی تصریح کرد: اجرای طرح آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس، رسوخ در برنامه‌های مراکز مشاوره و سوق دادن آنها به سمت حل اختلافات به جای توصیه به جدایی، برگزاری جلسات هم اندیشی ماهیانه مراکز مشاوره از جمله اقدامات انجام شده در سطح شهرستان در راستای کاهش طلاق است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا با بیان اینکه مسئله خانواده امروز به یک نگرانی تبدیل شده، یکی از آسیب‌های گریبانگیر خانواده طلاق است که عوارض و پیامدهایی را به دنبال دارد، افزود: کارگروه و جلسات بسیاری در راستای پیشگیری از طلاق در شهرستان توسط ادارات مختلف برگزار شده، بعضی از دستگاه‌ها مانند دادگستری مرجع نهایی صدور طلاق هستند.

وی با بیان اینکه جلسات شورای فرهنگ عمومی پیشگیرانه است، بیان کرد: باید علل و عومل طلاق را در شهرستان شناسایی کنیم و در راستای کاهش آن راهکار ارائه دهیم، عوامل اولیه‌ای در طلاق دخالت دارد وچون از آن غفلت کرده‌ایم دچار عوامل ثانویه شده‌ایم که مهمترین این عوامل تربیت خانوادگی و آموزش در مدارس است.

جعفری با اشاره به اینکه آموزش‌ها باید از اول ابتدایی برای کودکان آغاز شود، گفت: دور شدن از اخلاق خانواده‌ها را دچار آسیب‌های اجتماعی کرده است.

وی بیان کرد: باید این قانون در مجلس با حمایت نمایندگان وضع شود که افرادی که می‌خواهند ازدواج کنند بدون گذراندن دوره‌های آموزشی ازدواج ثبت نشود.

ghavami-farmandari-shahreza

فقدان مهارت کافی برای شروع زندگی از عوامل مؤثر بر طلاق است

مسئول دفتر امور اجتماعی فرمانداری شهرضا در ادامه جلسه، گفت: فقدان مهارت کافی برای شروع زندگی، فقدان آگاهی از اصول و بنیان‌های حل مسئله بین زوجین، ضعف اعتماد به نفس و خودباوری در زوجین یا یکی از آنها، فقدان پایبندی فرد به اصول اخلاقی از جمله علل و عوامل شخصیتی مؤثر بر طلاق محسوب می‌شوند.

آرزو قوامی تصریح کرد: اختلاف سنی و فرهنگی، تربیتی و اجتماعی بین زوجین، ارائه چهره‌های غیر واقعی از خود در قبل از ازدواج، ازدواج در سن پایین و ناپخته بودن افراد، کاهش پایبندی به ارزش های مذهبی و دینی، اعتیاد، عدم رشد عقلی و بلوغ فکری، بدبینی و وسواس رفتاری، از دیگر علل و عوامل شخصیتی مؤثر بر طلاق محسوب می‌شوند.

وی افزود: باید در زمینه آمادگی زوجین برای یک زندگی مشترک سرمایه‌گذاری شود در حالیکه این موضوع در کشور عملی و اجرایی نشده امروزه ساختار خانواده از شکل سنتی به مدرن تبدیل شده و در واقع ما نتوانستیم فرزندانمان را آماده ورود به یک زندگی اجتماعی و تشکیل خانواده کنیم.

مسئول امور اجتماعی فرمانداری شهرضا با اشاره به اینکه فراهم نشدن زیرساخت‌های زندگی مشترک و نداشتن مهارت‌های زندگی منجر به طلاق می‌شود، بیان کرد: وقتی افراد مهارت را آموزش نبینند خواسته ناخواسته با یکسری عوارض و آسیب‌های اجتماعی در جامعه روبه‌رو می‌شوند.

وی تصریح کرد: زوجین باید در زندگی مشترک نقاط مثبت یکدیگر را تقویت و عیوب همدیگر را بپوشانند این واقعیت زندگی مشترک است نه اینکه بهانه‌ای بگیرند و جدا شوند.

قوامی با بیان اینکه  در دو سال گذشته کارگروه مشاوره با همکاری فرمانداری و دستگاه‌های کلیدی تشکیل شد که متأسفانه بعد از چند جلسه دیگر برگزار نشد، بیان کرد: در حال حاضر کمیته پیشگیری از طلاق در شهرستان شهرضا تشکیل شده و نتایج خوبی نیز داشته و کمیته خانواده زیرمجموعه شورای فرهنگ عمومی نیز تشکیل شده و جلسات هم‌اندیشی بین مشاوران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اطلاع‌رسانی مراکز مشاوره به مدارس شهرستان، افزود: طرح اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج به مدت ۲ هفته در حال تصویب شدن است.

img_6954

۸۳درصد از پرونده‌ها مربوط به خانواده است

قاضی دادگاه خانواده شهرضا در ادامه جلسه گفت: خانواده یکی از اصیل ترین و قدیمی‌ترین نهاد اجتماعی بشری است که سابقه تشکیل آن همزمان با تاریخ بشریت است از آن زمان که خدا آدم و حوا را خلق کرد نهاد خانواده تشکیل شد.

علی محمد حاجی نژاد با بیان اینکه این نهاد خانواده است که بنیان و اساس جوامع بشری است، افزود: خانواده همیشه مورد تهدید پدیده طلاق بوده است.

وی با بیان اینکه طلاق یک پدیده اجتماعی است و باید عوامل به وجود آمدن طلاق را بشناسیم و راهکارهای پیشگیری از آن را احصا کنیم، تصریح کرد: از تیرماه سال ۹۴ با تشکیل شعبه خانواده در دادگستری شهرضا، بیشترین پرونده‌هایی که ارجاع شده مربوط به نفقه، مهریه و عدم تمکین بوده است.

قاضی دادگاه خانواده شهرضا اظهارداشت: از سال ۹۴ تاکنون ۸۳ درصد پرونده‌هایی که به دادگستری شعبه خانواده ارجاع شده مربوط خانواده بوده که ۱۳ درصد طلاق به درخواست زوجه، ۲۱ درصد توافقی و ۲ درصد درخواست زوج بوده است.

وی با اشاره به اینکه طلاق توافقی در دین مقدس اسلام نداریم و طلاق به دو قسم رجعی و بائن تقسیم می‌شود، تصریح کرد: بیتشر پرونده‌ها مربوط به طلاق توافقی است و  بیشترین طلاق‌ها از سوی بانوان است.

حاجی نژاد با بیان اینکه نخستین عامل طلاق که در شهرضا با آن روبه‌رو هستیم شتاب‌زدگی و عدم دقت در انتخاب همسر است، بیان کرد: تفاوت‌های عقیدتی، اجتماعی و فرهنگی بعد از مدتی خود را نشان می‌دهد و سبب ایجاد اختلاف و طلاق می‌شود.

وی افزود: دو فردی که می‌خواهند با هم ازدواج کنند باید قبل از آن به مراکز مشاوره مراجعه کنند تا از نطر اخلاقی و خانوادگی و فرهنگ با یکدیگر مطابقت داشته باشند.

قاضی دادگاه خانواده شهرضا با تأکید بر اینکه بیشترین طلاق‌ها به دلیل شتاب‌زدگی در انتخاب همسر و عدم رعایت معیارهای اخلاقی و فرهنگی است، بیان کرد: باید به جوانان قبل از ازدواج بفهمانیم با دو اخلاق و دو فرهنگ متفاوت ازدواج نکنند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مواردی که در معضل طلاق موثر است مسئله اعتیاد است، گفت: اگر تست اعتیاد مثبت بود نباید اجازه دهند که ازدواج کنند، محضرهای ازدواج نباید شخصی که معتاد است را به او اجازه ازدواج دهند.

حاجی نژاد با اشاره به اینکه اعتیاد سببب سوءرفتار و خشونت می‌شود، بیان کرد: معضل دیگری که در آسیب طلاق دخیل است فقر و بیکاری است، زن به دلیل نداشتن شغل همسر درخواست طلاق می‌دهد.

وی اظهارداشت: بیشترین عوامل طلاق در شهرضا نخست دخالت خانواده‌ها و بعد از آن عدم مهارت و شتاب‌زدگی در انتخاب همسر، اعتیاد، بیکاری و فقر است.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل طلاق در شهرضا دخالت خانواده‌ها در زندگی فرزندان است، گفت: باید فرهنگ سازی شود که به خاطر موارد جزوی زندگی‌ها از هم پاشیده نشود فرهنگ صلح و سازش باید در بین خانواده‌ها در شهرضا نهادینه شود.

قاضی دادگاه خانواده در شهرضا افزود: باید انجمن‌های خیریه در شهرستان تشکیل شود و در آن از افراد خیر و ریش سفید استفاده شود تا مانع از هم‌پاشیدگی زندگی‌ها شوند.

وی با بیان اینکه مشکلات مالی و اقتصادی و وضعیت شغلی سبب طلاق می‌شود، افزود: اختلاف سن و تحصیلات از عوامل دیگر طلاق است.

فضای مجازی و ماهواره بر ازدواج تأثیر گذاشته است

امام جمعه شهرضا در ادامه جلسه با بیان اینکه باید جلسات پیشگیری از طلاق در شهرستان ادامه پیدا کند و در آن از نظر کارشناسان استفاده شود، گفت: باید در مطبوعات محلی شهرستان ستونی با استفاده از نظر کارشناسان اهل فن درباره ازدواج اختصاص یابد و در آن براساس قانون مدنی، آیات و روایات به موضوع ازدواج پرداخته شود.

حجت‌الاسلام سیف‌الله یعقوبی بیان کرد: اگر نسل جوان عاقلانه انتخاب کند می‌توانند عاشقانه ادامه دهند، خانواده‌ها باید آگاهانه انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه باید به فضای مجازی و ماهواره توجه شود زیرا بر پیوند ازدواج، مهریه‌ها اثر گذاشته است، بیان کرد: متأسفانه با افزایش پخش سریال‌های خارجی در شبکه‌های فارسی زبان قبح بسیاری مسائل از بین رفته و امنیت روانی ازدواج‌ها پایین آمده است.

فرماندار شهرضا در ادامه جلسه با بیان اینکه یکی از عوامل طلاق نبود مسکن است، تصریح کرد: افرادی که زیرپوشش کمیته امداد هستند در صورتی که زمین در اختیار امداد قرار دهیم برای آنها خانه ساخته می‌شود.

محسن گلابی افزود: خیرانی هستند که در شهرستان منازلی ساختند و در دوسال اول زندگی در اختیار زوج جوان گذاشته‌اند، با خیرانی که برای ساختن و یا در اختیار قرار دادن زمین برای زوج‌های جوان اقدام می‌کنند، همکاری می‌کنیم.

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “دخالت خانواده‌ها، عدم دقت در انتخاب همسر از عوامل طلاق در شهرضا/ ۲۱ درصد از طلاق‌ها توافقی است”

  1. طاهری گفت:

    اصلا چرا ازدواج کنند تا دچار تبعات طلاق و …. شوند؟
    سابق که مشاوره و … نبود اینهمه طلاق نبود!!
    بیشترین علل طلاق بیکاری، فقر، فساد است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.