سرویس: علم و فناوری ۰۲:۲۲ - دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۲

ارتقای رتبه دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران در رنکینگ جهانی

رتبه دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران زیر ۵۰۰ و شهید بهشتی به ۸۰۰ در رنکینگ جهانی ارتقا یافت. به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر مصطفی قانعی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اعلام این خبر گفت: از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲، وزارت بهداشت ۱۷ درصد، وزارت علوم ۱۱ درصد و دانشگاه آزاد ۰٫۳- درصد طی […]

The International Campus TUMS (18)_1200x800(1)رتبه دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران زیر ۵۰۰ و شهید بهشتی به ۸۰۰ در رنکینگ جهانی ارتقا یافت.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر مصطفی قانعی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اعلام این خبر گفت: از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲، وزارت بهداشت ۱۷ درصد، وزارت علوم ۱۱ درصد و دانشگاه آزاد ۰٫۳- درصد طی یکسال رشد داشته‌اند که این ارقام نشانه موثر بودن برنامه‌های وزارت بهداشت است.

وی با بیان اینکه هفت دانشگاه‌ علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد و ایران به همراه انستیتو پاستور در میان فهرست دانشگاه‌ها و موسسه تحقیقاتی یک درصد برتر جهان قرار گرفته‌اند، گفت: در ارزیابی‌های بین‌المللی تا ابتدای ۲۰۱۳ میلادی، رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران به زیر ۵۰۰ رسید.

قانعی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در زمینه تعیین نقشه جامعه علمی کشور گفت: هر ۲ هفته یکبار یک جلسه در این زمینه برگزار می‌شود و برنامه خاصی برای نقشه جامع علمی کشور و در ذیل آن نقشه سلامت کشور تهیه شده است.

وی به تعدادی از راهبردها در این زمینه از جمله اصلاح ساختار نهادهای علم و فناوری در کشور اشاره کرد و افزود: هدف از نقشه جامع علمی کشور کسب رتبه نخست دانشگاه‌های جهان اسلام است و باید به جایگاه شاخص بین دانشگاه‌های دنیا تا سال ۱۴۰۴ دست یابیم.

افزایش دانشمندان برتر ایرانی در جهان به ۱۲ نفر

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ادامه داد: تا چند وقت پیش ایران دارای سه دانشمند بود که در لیست دانشمندان مطرح جهان قرار داشتند، ولی بر اساس آخرین آمارها از روز گذشته تعداد دانشمندان ایرانی در فهرست دانشمندان یک درصد دانشگاه‏‌های علوم پزشکی برتر دنیا به ۱۲ نفر رسید و در تلاشیم تا پایان برنامه پنجم توسعه نیز ۸ دانشگاه کشورمان را که در رتبه دانشگاه‌های یک درصد جهان هستند، به ۱۰ دانشگاه ارتقاء دهیم.

قانعی با اشاره به وجود ۱۲۰۰ مجله در کشور افزود: ۸۰ درصد مجلات وزارت بهداشت دارای رتبه SCOPUS هستند و فرآیندی را ایجاد کرده‌ایم تا رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور همانند بورس به صورت روزانه محاسبه شود تا مسؤولان هر دانشگاه رتبه‌های دانشگاه خود را به طور دقیق رصد کنند.

وی با بیان اینکه در مدت اخیر توانستیم هفت مرکز رشد را به ۳۷ مرکز ارتقاء دهیم، خاطرنشان کرد: تولید داروهای جدید نیز در کشور توانسته است صرفه‌جویی میلیونی در برخی از داروهای گران قیمت برای کشور محقق کند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.