سرویس: علم و فناوری ۰۲:۱۸ - دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۲

پیشرفت‌های علمی ایران در سالهای اخیر مرا متعجب کرد

معاون مدیرکل یونسکو در بخش علوم طبیعی و مهندسی در دیدار با وزیر علوم تأکید کرد: پیشرفت‌های علمی ایران در سالهای اخیر چشمگیر بوده است و این دستاوردها مرا بسیار متعجب کرد. به‌گزارش نسل بیدار به نقل از تسنیم، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و خانم گرت چن کالونجی معاون مدیرکل یونسکو در […]

139110110000423معاون مدیرکل یونسکو در بخش علوم طبیعی و مهندسی در دیدار با وزیر علوم تأکید کرد: پیشرفت‌های علمی ایران در سالهای اخیر چشمگیر بوده است و این دستاوردها مرا بسیار متعجب کرد.

به‌گزارش نسل بیدار به نقل از تسنیم، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و خانم گرت چن کالونجی معاون مدیرکل یونسکو در بخش علوم طبیعی و مهندسی با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

دانشجو در این دیدار با اشاره به جایگاه سازمان یونسکو در نظام بین الملل گفت: این سازمان می‌تواند در زمینه گسترش عدالت و صلح  در جهان و تبادل فرهنگ‌ها نقش مهمی ایفا کند.

وی با اعلام اینکه با پذیرش کشور فلسطین در سازمان یونسکو دولت آمریکا محدویت‌هایی را برای این سازمان ایجاد کرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه از همه کشورها انتظار یک برخورد منطقی و عادلانه دارد، آمادگی دارد  برای گسترش فعالیت‌های سازمان یونسکو  در ابعاد علمی، آموزشی و فرهنگی کمک کند.

وزیر علوم گفت: ایران کشوری با قدمت تاریخی و فرهنگی چند هزار ساله است و دانشمندان بزرگی همچون بوعلی سینا، زکریای رازی و خواجه نصیرالدین طوسی را به جامعه جهانی ارائه کرده است و همچنین مردمی با فرهنگ و مهمان‌نواز دارد که علاقمند صلح و دوستی و  همکاری با دیگر مردم جهان هستند.

وی  افزود: ایران پس از پیروزی  انقلاب اسلامی به‌خصوص در سال‌های اخیر از نظر علمی پیشرفت‌های ویژه‌ای داشته است که از جمله آن کسب جایگاه نخست تولید علم در منطقه، هشتم نانو فناوری و تولید ۱/۲ علم جهان علی‌رغم داشتن یک درصد جمعیت جهان است.

وزیر علوم تأکید کرد: ما اعتقاد داریم علم، آموزش و فناوری باید در راستای گسترش صلح جهانی و آسایش و آرامش ملت‌های جهان باشد ولی برخی کشورها علم و فناوری را در انحصار خود، برای سلطه بر جهان می‌خواهند و در همین راستا نیز برای جلوگیری از پیشرفت علمی ایران دست به تحریم علمی ایران زدند.

دانشجو اظهار داشت: در زمینه فناوری نیز ایران دستاوردهای بزرگی داشته که برای نمونه می‌توان به ارسال ماهواره به فضا، دستاوردهای هسته‌ای و سایر حوزه‌های علمی و فناوری اشاره کرد.

وزیر علوم با اشاره به فعالیت سه مرکز مشترک بین ایران و یونسکو در ایران گفت: درصورت تمایل یونسکو ایران می‌تواند با همکاری یونسکو فعالیت‌های شبکه زنان دانشمند جهان اسلام، پارک‌های علم و فناوری جهان اسلام و دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام را به‌عنوان مرکز منطقه‌ای یونسکو در سطح آسیا و اقیانوسیه گسترش دهد.

وی در ادامه این دیدار  با اشاره به جمعیت ۵/۴ میلیون نفری دانشجویی ایران گفت: پنجاه درصد این جمعیت دختران هستند که نشان می‌دهد تبلیغات غربی‌ها در خصوص جایگاه زنان در ایران صحت ندارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نظرات مثبت معاون مدیرکل یونسکو  از جامعه ایران و جامعه دانشگاهی ایران ضمن درخواست ابلاغ دعوت وی به مدیرکل یونسکو برای سفر به ایران تأکید کرد: تبلیغات ضدایرانی رسانه‌های غربی منجر به تصورات نادرستی از ایران در جامعه غربی شده است که آنها پس از سفر به این کشور  و آشنایی با فرهنگ و جامعه ایرانی به واقعیت جامعه ایرانی پی می‌برند.

در ادامه این دیدار کالونجی معاون مدیرکل یونسکو در بخش علوم طبیعی و مهندسی گفت: پیشرفت‌های علمی ایران در سالهای اخیر چشمگیر بوده است و  این دستاوردها و  آشنایی که با جامعه ایرانی پیدا کردم مرا بسیار متعجب کرد.

وی گفت: همکاری ایران و یونسکو در سطح خوبی قرار دارد  و از میان ۲۶ مرکز  فعال این سازمان در جهان ۳  مرکز در جمهوری اسلامی ایران است که مرکز منطقه‌ای پارک‌های علمی و فناوری در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مرکز آب شهری و قنات در یزد می‌باشند.

کالونجی  با اشاره به نزدیکی مواضع جمهوری اسلامی ایران و سازمان یونسکو در زمینه تقویت فعالیت‌های علمی، آموزشی و فرهنگی گفت: آمادگی کامل داریم با  توجه به همکاری وزارت علوم و مشورت با همکاران خودم در سازمان یونسکو در راستای گسترش  فعالیت شبکه‌های علمی جهان اسلام که در ایران هستند در قاره  آسیا و اقیانوسیه تلاش کنیم.

معاون مدیرکل یونسکو تأکید کرد: هم‌اکنون همکاری‌های خوبی بین سازمان یونسکو و جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های علمی فرهنگی و آموزشی برقرار است که باید برای هم‌بستگی بیشتر این فعالیت در راستای اهداف مشترک برنامه‌ریزی کنیم.

وی با اشاره به نقش علم و فناوری در توسعه پایدار جهانی و تقویت صلح در نظام بین‌الملل  گفت: آمادگی داریم تا در زمینه علوم فنی و مهندسی با ایران همکاری لازم را انجام دهیم.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.