سرویس: سیاسی ۰۱:۵۱ - دوشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۲

نتیجه بی‌توجهی به هشدار شش سال پیش رهبر انقلاب درباره سفرهای استانی/ «کار خوبی» که «خراب» شد

با روی کار آمدن دولت نهم خیلی از عرف‌های رایج و غلط مدیریتی در کشور کنار گذاشته شد و صفحه جدیدی از تاریخ کشورداری این مرز و بوم رقم خورد. یکی از این باورهای غلط تمرکز تصمیم‌گیری در پایتخت بود که با شروع «سفرهای استانی» در دولت نهم تا حدودی به حاشیه رانده شد. به […]

با روی کار آمدن دولت نهم خیلی از عرف‌های رایج و غلط مدیریتی در کشور کنار گذاشته شد و صفحه جدیدی از تاریخ کشورداری این مرز و بوم رقم خورد. یکی از این باورهای غلط تمرکز تصمیم‌گیری در پایتخت بود که با شروع «سفرهای استانی» در دولت نهم تا حدودی به حاشیه رانده شد.

به گزارش رجانیوز، سفرهای استانی که یکی از نوآوری‌های مدیریتی گفتمان سوم تیر بود همانقدر که مورد توجه عموم مردم و مستضعفان قرار گرفت، از طرف مدیران تکنوکرات و شبه روشنفکران عرصه مدیریت تخریب شد؛ تا جایی که رهبر انقلاب در دیدار سال ۸۶ خود با هیئت دولت و مدیران اجرایی از لزوم اطلاع همگان از قضاوتشان درباره این اقدام دولت سخن گفتند:

«یک مسئله‌ى دیگرى که به نظر من در خور توجه است و خوب است و قضاوت من در این مورد در معرض نظر دوستان قرار بگیرد، این مسئله‌ى سفرهاى استانى است. سفرهاى استانى بسیار کار خوب و برجسته و لازمى بود و من واقعاً تعجب می‌کنم که بعضی‌ها چطور کارى را که این‌جور واضح است که خوب است، انکار می‌کنند و زیر سئوال می‌برند!»

n00001008-b

رهبر انقلاب در همان جلسه و بعد از دفاعی چنان قاطعانه از سفرهای استانی، دولتمردان را مخاطب قرار داده و اینگونه به آنها هشدار دادند که:

«این، خیلى کار مهمى است. مبادا این کار مهم را خراب کنید! آنچه انجام گرفت، شروع یک حرکت مبارک بود؛ اما باید این حرکت تا نهایت خط برود، تا آن برکات به طور کامل حاصل بشود.» (بیانات در دیدار اعضای هیأت دولت و مدیران اجرایی کشور/ تیرماه ۸۶)

اکنون که دولت دهم آخرین روزهای مدیریت خود را می‌گذراند هم می‌توان برکات این رویکرد انقلابی دولت را دید و هم بعد از گذشت شش سال از آن هشدار رهبر انقلاب، به لزوم آن تذکر پی برد.

با گرم شدن تنور انتخابات ریاست جمهوری موج جدید سفرهای استانی دولت آغاز شد. سفرهایی که بیشتر به میتینگ‌های تبلیغاتی شبیه بود و در آن حل مشکلات و رسیدگی به دغدغه‌های مردم، زیر پای مراسم پرچم‌گردانی رئیس جمهور و مشاورش گم شده بود؛ هرچند که افراد نزدیک به دولت از طریق رسانه‌های حامی آن به کلی این گزاره را نفی می‌کردند.

 13920208141001978_PhotoL

اما اکنون و با تعطیلی این سفرها می‌توان از انتخاباتی بودن آنها مطمئن شد. سفرهایی که به یکباره شدت گرفته بود و هر سه روز یکبار برگزار می‌شد به یکباره از رونق افتاد. گویا پرده برداری از نامزد مورد نظر دولت هدف سفرهای جدید استانی بود و حالا بعد از رد صلاحیت او دیگر دلیلی برای این سفرها وجود نداشت! و این نتیجه بی‌توجهی به همان هشدار رهبر انقلاب بود که فرموده بودند: « این کار مهم را خراب کنید!»

«سفرهای استانی» نور امید را در دل مردم محروم و مستضعف روشن کرد و خیل حاشیه نشین‌ها را نسبت به برآورده شدن خواسته‌ها و رفع کمبودهایشان امیدوار ساخت که الحق و الانصاف در چند سال گذشته هم تا حدودی این امیدها به واقعیت پیوست. اما اکنون باید در کنار مباهات کردن به این رویکرد مدیریتی برآمده از گفتمان سوم تیر و اعتقاد به کارآمدی آن، به سوگ دولتی نشست که این «کار خوب و برجسته و لازم» را «خراب» کرد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.