سرویس: اخبار شهرضا ۱۵:۴۵ - دوشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۵

رئیس اداره دامپزشکی شهرضا:

وجود ۲۲۴ فروشگاه عرضه مواد پروتئیی در شهرضا / بازرسی از ۱۱هزار و ۱۳۰ گوسفند ذبح شده در سال جاری

رئیس اداره دامپزشکی شهرضا گفت: یکی از معضلات شبکه دامپزشکی به عنوان یکی از پایه های زیربنایی امر بهداشت کشورکمبود اعتبار است.

به گزارش شهرضانیوز، حمیدرضا امیری در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده در اداره دامپزشکی شهرضا در یکسال گذشته، اظهار کرد: در طول سال گذشته ۱۱ تن عسل از شهرستان شهرضا زیر نظر شبکه دامپزشکی شهرستان پس از اخذ نمونه گیری و آزمایشات کنترل کیفی صادر شد.

وی با بیان این که برخلاف تصور، تمام کارخانجات شهرک صنعتی رازی آلوده نیست، عنوان کرد: شهرستان شهرضا دارای ۹ کارخانه تولید خوراک دام و طیور و تبدیل ضایعات می باشد که زیر نظر مسئولین فنی بهداشتی و بازدیدهای و نمونه گیری های دوره ای کارشناسان شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: سردخانه های سطح شهرستان توانایی ساپورت کل کشور را در زمینه های مختلف دارا هستند.

وی افزود: سردخانه تینا به عنوان یکی از سردخانه های ما ۳ هزار تن ظرفیت داشته و در زمینی به متراژ ۳۸ هزار متر و زیربنایی به متراژ ۱۵ هزار متر درحال فعالیت می کند.

امیری با اشاره به بازرسی های روزانه شبکه دامپزشکی شهرضا در سطح شهرستان، خاطرنشان کرد: هر محموله پروتئینی که به شهرستان وارد می شود، کدی تحت عنوان کد قرنطینه با خود دارد که شبکه پس از بررسی این کد و صحت اطلاعات مندرج در آن با محصول واردشده به شهرستان اجازه پخش به محموله می دهد.

وی با بیان این که تمام مراکز توزیع مواد پروتئینی شهرستان در اداره دامپزشکی مشخص شده اند، عنوان کرد: در حال حاضر در شهرستان ۲۲۴ فروشگاه عرضه مواد پروتئیی اعم از مرغ، ماهی و گوشت قرمز وجود دارد که ۲۰۵ فروشگاه فعال هستند.

وی طرح GIS  بومی را یکی از طرح های ابتکاری کارمندان شبکه دامپزشکی شهرستان معرفی کرد و گفت: در این طرح کلیه دمداری های صنعتی و سنتی، مرغداری ها، محل حدودی حضور عشایر، مرزهای شهرستان و راه های مواصلاتی اصلی، فرعی و خاکی مشخص شده اند.

امیری با بیان این که GIS کشوری در حدود ۵ سال است که  راه افتاده است، خاطرنشان کرد: اطلاعات GIS  کشوری مربوط به کل کشور و و به صورت کلی است، اما درطرح بومی ما توانایی ثبت تمام اطلاعات شهرستان را دارا هستیم که این امر به مرور زمان در حال پیگیری است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرضا سطح اعتبارات این اداره را بسیار کم توصیف کرد و عنوان کرد: یکی از معضلات شبکه دامپزشکی به عنوان یکی از پایه های زیربنایی امر بهداشت کشورکمبود اعتبار است، به ویژه آن که هیچ اعتباری از طرح تحول سلامت شهرستان به شبکه اختصاص پیدا نکرده است.

وی بیان کرد: اگر اعتبارات مناسب به بخش ما تخصیص پیدا کند، ما اقدامات نظارتی بسیار خوبی در سطح شهرستان انجام خواهیم داد.

امیری با اشاره به بازرسی های انجام شده توسط این اداره، گفت: در طول ۶ ماهه دوم سال ۹۴، ما در کشتارگاه شهرضا از مجموع کشتار انجام شده، ۱۶ هزار و ۳۲۴ لاشه گوسفند، ۲۱۶ هزار و ۷۲۴ لاشه بز، هزار و ۹۱۶ لاشه گاو، ۵۸ لاشه شتر و ۸۸ لاشه شترمرغ را مورد بررسی قرار دادیم که از این مجموع، ۱۱ لاشه گوسفند، ۷ لاشه بز، ۴۵ لاشه گاو و گوساله ضبط شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ نیز ۱۱هزار و ۱۳۰ لاشه گوسفندی، ۷ هزار و ۳۸۵ لاشه بز، ۱هزار و ۵۱۶ لاشه گاو، ۴۶ لاشه شتر و ۵۷ لاشه شترمرغ را بررسی کردیم که مجموعا ۱۲ لاشه گوسفند، ۶ لاشه بز و ۲۴ لاشه گاو ضبط شدند.

وی با اشاره به نظارت های دقیق بر مراکز عرضه مواد پروتئینی و مواد غذایی مرتبط با دام، خاطرنشان کرد: در ۶ ماهه دوم سال ۹۴، مجموعا ۸۴۴ مورد عرضه گوشت گاو، ۸۰۵ مورد عرضه گوشت گوسفند ۷۰۵، ۷۰۵ مورد عرضه گوشت طیور، ۱۳۷ مورد عرضه گوشت آبزیان، ۲ هزار و ۳۵۴ مورد عرضه مائم خوراکی، ۴۵ مورد عرضه محصولات لبنی، ۲۰۹ مورد عرضه تخم مرغ، ۸۰ مورد عرضه عسل مورد بررسی بازرسان شبکه دامپزشکی قرار گرفت.

امیری با اشاره به بازدیدهای انجام شده در ۶ماهه اول سال ۹۵ ، گفت: در طول ۶ ماهه اول این سال نیز، ۷۷۷ مورد  مرکز عرضه گوشت گاو، ۶۷۴ مورد مرکزعرضه گوشت گوسفند، ۱۲۵ مورد مرکز عرضه گوشت طیور، ۲ هزار و ۸۸ مورد مرکز عرضه دائم خوراکی، ۵۰ مورد مرکزعرضه محصولات لبنی، ۷۸ مورد مرکزعرضه تخم مرغ، ۴۶ مورد مرکزعرضه عسل مورد بررسی بازرسان شبکه دامپزشکی قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در این بین، ۵۶ مورد غیربهداشتی، ۵ مورد معرفی به مراجع قضایی، ۴۳۴ مورد ضبط شده و معدومی داشتیم.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “وجود ۲۲۴ فروشگاه عرضه مواد پروتئیی در شهرضا / بازرسی از ۱۱هزار و ۱۳۰ گوسفند ذبح شده در سال جاری”

  1. ناشناس گفت:

    سلام
    مدتی است ………….. با نام ارگانیک تولید و عرضه می کند . که از لحاظ بهداشتی مورد تائید و بازرسی قرار نگرفته از جمله عدم درج تاریخ تولید و انقضا کیفیت پایین بطری که از نازکی احتمال پارگی و شکستگی و… دارد . عدم درج مقدار نمک و …. چرا کسی رسیدگی نمی کند؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.