سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۰۰ - چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۵

گفتگوی اختصاصی با نویسنده کتاب «ستاره اما بر خاک»؛

ستاره اما بر خاک، ورقی جدید از زندگی نامه سردار شهید سید ابراهیم میرکاظمی

کتاب «ستاره اما بر خاک»، اثر سرکار خانم منصف است که به زندگی شهید سید سید ابراهیم میرکاظمی می پردازد یکی از ۲ کتابی است که در همایش از زبان سرو آزاد رونمایی شد.

به گزارش شهرضانیوز، آخرین سالروز بازگشت آزادگان، روزی بود که همایش از زبان سرو آزاد دومین سال خود را در شهرضا تجربه می کرد و البته ۲ اتفاق خوب در حاشیه این همایش، نگاه اهالی فرهنگ و هنر و البته رزمندگان و عاشقان جبهه را به خود معطوف کرد.

رونمایی از ۲ کتاب حوزه دفاع مقدس که یکی از آن ها، کتاب «ستاره اما بر خاک»، اثر سرکار خانم منصف است که به زندگی شهید سید سید ابراهیم میرکاظمی می پردازد
برآن شدیم با ایشان درباره محتوای کتاب و هدف از نگارش کتاب ستاره ای اما بر خاک به گفتگو بنشینیم.

*لطفا پیرامون محتوای کتاب « ستاره اما بر خاک » که در روزهای گذشته در شهرضا رونمایی شده است، توضیح دهید و آیا مسئولان فرهنگی شهرضا هم از کتاب شما استقبال کردند؟

بسم رب الشهدا و الصدیقین. خدمت حضرت صاحب الزمان (عج) سلام می کنم و درود می فرستم به ارواح طیبه شهدا و امام شهدا حضرت امام خمینی (ره) و سر ارادت فرود می آورم در برابر مولا و رهبرم امام خامنه ای عزیز. عرض سلام و خسته نباشید دارم خدمت شما بزرگوارانی که در مجموعه ی فرهنگی شهرضا نیوز در حال تلاش و خدمت. این حقیر بانویی هستم از سرزمین سرافراز و شهید پرور شهرضا ، متولد سال ۱۳۵۸٫ همزمان با ورود به دانشگاه فعالیت های فرهنگی خود را در عرصه های مختلف شروع کرده و با نهادها و سازمان های متعددی همکاری کردم و نهایتاً بسیج را برای ادامه ی فعالیت انتاب کردم. در مدت ۱۹ سال گذشته در بخش های مختلف این سازمان انجام وظیفه کرده ام اما همچنان تشنه ی ادای دین به خون شهدا بودم.سرانجام در مهر ماه سال ۱۳۹۰ تصمیم گرفتم که خاطرات هشت سال دفاع مقدس شهرضا را از لایه های مختلف جامعه جمع آوری کرده و گنجیه ای برای اهل قلم ایجاد کنم. مسئله را با مسؤولین بسیج مطرح کردم علی رغم این که طرح مطرح شده دستور العمل و بخش نامه ی ابلاغی نداشت مسوؤلین سپاه آمادگی کامل خود را جهت پشتیبانی از این طرح اعلام کردند. در روند جلسات این مسئله مطرح شد که پدر و مادر شهدا کم کم دار فانی را وداع گفته و ما ازداشتن این گنجینه ی عظیم خاطرات شخصی شهدا بی بهره خواهیم بود و بهتر است طرح به صورت شهید محور اجرا شود. به دنبال آن گروهی با نام «گروه لحظه های بی نشانی» تشکیل دادیم تا در آن به دنبال لحظه های بی نشان شهدا بگردیم. با کمترین امکانات کار را شروع کردیم قرعه ی فال به نام من افتاد تا چند سالی را با خاطرات شهید سیدابراهیم میرکاظمی سپری کنم.چندین بار برای خاطرات کودکی و زندگی شخصی شهید به اسفرجان رفته و با خانواده ی بزرگوار شهید مصاحبه کردم و خوشبختانه به خاطر همکاری صمیمانه خانواده به غیر از بعد مسافت مشکل دیگری در این زمینه نداشتم. اما در زمینه ی مصاحبه با همرزمان کار به سختی پیش می رفت و اکثر رزمندگان به دلایلی از مصاحبه شانه خالی می کردند اما بالاخره با پیگیری های زیاد توانستم خاطرات جنگ و جبهه را نیز تکمیل کنم. در شام تولد امام حسن مجتبی (علیه السلام)، پس از ۲ سال از گردآوری اطلاعات، دست به قلم شده و مصاحبه ها را در قالب یک رمان به رشته ی تحریر درآورم.

*در رابطه با کتاب و محتوای آن توضیح دهید؟

داستان از شب تولد سیدابراهیم شروع شد و تا لحظه ی شهادت بر اساس واقعیت هایی که در مصاحبه ها به دست آمده پیش رفت. در بهن ماه سال ۱۳۹۳ پیش نویس داستان «ستاره اما بر خاک» آماده شد. پس از آن مراحل ویراستاری و صفحه آرایی و نیز تایید محتوا توسط خانوده شهید و هم رزمان ویانجام شد.

*پس از تایید محتوا کار چاپ چگونه پیش رفت؟

مسئله ی طرح جلد نیز برای من بسیار مهم بود به طوری که سه طراح عوض کردم تا بالاخره سرکار خانم قانع توانست رضایت مرا برای طرح پیشنهادی خود جلب کند و خوشبختانه این پروژه  بزرگ در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ توسط انتشارات «ستارگان درخشان » به چاپ رسید.

* چه کسانی در کار تدوین کتاب با شما همکاری داشتند؟

بنیاد حفظ آثار سپاه صاحب الزمان (عج)، ناحیه ی  مقاومت بسیج شهرضا، مجمع رزمندگان و ایثار گران هشت سال دفاع مقدس شهرضا ، آقای مصطفی منصف که علاوه بر ویراستاری اثر تا لحظات پایانی چاپ  مشاوره های لحظه به لحظه داشتند و چند نفر از دوستان که از همه ی آنان بسیار سپاسگزارم. جا دارد از همسر و فرزندم نیز به خاطر همراهی هایشان در مدت ۵ سال گذشته تشکر نمایم

* چه شد که تصمیم گرفتید در حوزه جنگ و دفاع مقدس کار کنید؟

یکی از اوامر مقام معظم رهبری، امام خامنه ای استخراج گنج عظیم دفاع مقدس است و من به عنوان یک بسیجی، امر ایشان را اطاعت کردم تا شاید به این بهانه ذره ای از دین خود را به خون شهدا ادا کرده باشم.

* تا کنون چند عنوان کتاب در خصوص دفاع مقدس از شما به چاپ رسیده است؟

این کتاب اولین تجربه نویسندگی بنده است.

* به نظر شما در حال حاضر کتب دفاع مقدس از لحاظ کمی ‌و کیفی در چه وضعی قرار دارند و باید به کجا برسند؟

دیدگاه شخصی این حقیر این است که باید نیاز سنجی صورت گیرد تا مشخص شود که نسل جوان با کدام قلم ومدل نوشته ارتباط بیشتری برقرار می کند و از همان شیوه بهترین استفاده را برد. در ضمن تعجیل در چاپ اثر باعث می شود نقایص کار برطرف نشده و یک کار پر ایراد به مخاطب عرضه شود. بنابراین با صبوری کردن و مشاوره گرفتن می توان کار بهتری ارائه کرد.

*نیاز مخاطبان در حوزه کتاب دفاع مقدس بیشتر به چه نوع کتاب‌هایی و در چه قالب‌هایی است؟

این نیاز را باید در قالب یک تحقیق علمی از جامعه ی هدف به دست آورد ، اما من و همسالانم کار داستانی را بهتر از روایت می پسندیم چرا که نسل ما و نسل های بعد از ما جنگ را به چشم ندیده اند و در قالب داستان است که نویسنده صحنه ها را کاملاً توصیف می کند و مخاطب می تواند در تمام مراحل جنگ و خوشی و ناخوشی رزمنده ها خود را در کنار آن ها احساس کند.

*به نظر شما آیا حق مطلب درباره جنگ و دفاع مقدس آن‌طور که باید ادا شده است؟

خیر

* فکر می‌کنید توانسته‌اید فضا و حس جنگ را به مخاطبتان القا کنید؟

من قبل از چاپ، این اثر را به افراد زیادی با سلایق و دیدگاه های مختلف در رده ی سنی متفاوت ارائه کرده و نظرات آن ها را خواستار شدم و خوشبختانه هر کدام بر اساس دیدگاه خود احساس رضایت می کردند؛ در این اثر جنگ و دفاع مقدس شهرضا از جنبه های مختلف مطرح شده است گاه خنده بر لبان مخاطب می نشیند و گاه اشک از چشمانش می چکد.

* چه اثر جدیدی در دست نگارش یا چاپ دارید؟

در حال نوسندگی برای یک اثر دیگر از زندگی یکی دیگر از شهدا هستم که ترجیح می دهم تا قبل از چاپ در مورد آن صحبتی نکنم.

* مردم شهرضا چگونه می توانند کتاب “ستاره اما بر خاک” را تهیه کنند؟ قیمت کتاب‌ چقدر است؟

با مراجعه به کتاب فروشی شهید همت، جنب ناحیه مقاومت بسیج  شهرضا می توانند کتاب را با قیمت پشت جلد ۱۵۰۰۰ تومان خریداری کنند.

* مسئولان شهرستان چگونه می‌توانند در توزیع کتاب به شما کمک کنند؟

خرید کتاب از انتشارات و اهدا آن به اقشار مختلف جامعه در مناسبت های مختلف یکی از راه های حمایت از کتاب است

*در پایان از اینکه وقت خود را در اختیار پایگاه خبری شهرضانیوز گذاشتید تشکر می‌کنیم.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.